ПОСТАНОВА
Іменем України
24 липня 2018 року
Київ
справа №686/22674/15-а
адміністративне провадження №К/9901/4751/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Мороз Л.Л.,
суддів: Бучик А.Ю., Гімона М.М.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у касаційній інстанції адміністративну справу № 686/22674/15-а
за позовом Приватного малого підприємства "Лідер" до виконавчого комітету Хмельницької міської ради, треті особи: Управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів виконавчого комітету Хмельницької міської ради, Житлово-будівельний кооператив "Тернопільський", про визнання незаконним та скасування рішення, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Приватного малого підприємства "Лідер на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду, прийняту 26 січня 2016 року у складі колегії суддів: головуючого - Гонтарука В.М., суддів: Матохнюка Д.Б., Білої Л.М.,
в с т а н о в и в :
Позивач 16 листопада 2015 року звернувся до суду з адміністративним позовом до виконавчого комітету Хмельницької міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів виконавчого комітету Хмельницької міської ради, Житлово-будівельний кооператив "Тернопільський" про визнання незаконним та скасування рішення.
Постановою Хмельницького міськрайонного суду від 11 грудня 2015 року адміністративний позов задоволено.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 26 січня 2016 року скасовано постанову суду першої інстанції та прийнято нову постанову, якою у позові відмовлено.
Як встановлено, відповідно до витягу із рішення тридцять шостої сесії Хмельницької міської ради від 05 березня 2014 року № 70 вирішено передати в оренду строком на 10 років земельну ділянку площею 3400 кв. м. ПМП "Лідер" для обслуговування приміщення прохідної по АДРЕСА_1. Категорія земель - землі житлової та громадської забудови, а код класифікації видів цільового призначення 03.15 - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови.
Відповідно до договору оренди землі № 527-02-2014/5954995 від 10 червня 2014 року Хмельницька міська рада надала, а ПМП "Лідер" прийняло в строкове платне користування земельну ділянку, площею 3400 кв.м. (кадастровий номер НОМЕР_1), строком на 10 років, до 05 березня 2024 року, на підставі рішення тридцять шостої сесії міської ради від 05 березня 2014 року № 70 із земель житлової та громадської забудови, яка знаходиться в м. Хмельницькому по АДРЕСА_1.
Відповідно до п. 15 Договору умов використання земельної ділянки, така земельна ділянка передається в оренду для обслуговування приміщення прохідної. Цільове призначення земельної ділянки - землі житлової та громадської забудови. Пунктом 28 Договору встановлено, що орендодавець має право вимагати використання земельної ділянки за її цільовим призначенням, а орендар відповідно до п. 30 Договору, самостійно визначати напрями своєї господарської діяльності, за письмовою згодою орендодавця зводити у встановленому законом порядку виробничі, культурно - побутові та інші будівлі і споруди.
Як вбачається із витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, договір оренди землі зареєстрований в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 10 червня 2014 року.
Згідно акту приймання-передачі земельної ділянки від 10 червня 2014 року, Хмельницька міська рада передала, а ПМП "Лідер" прийняло, на підставі договору оренди землі, земельну ділянку площею 3400 кв.м., що знаходиться по вул. Тернопільській в м. Хмельницькому, для обслуговування приміщення прохідної.
15 червня 2015 року Управлінням архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів виконавчого комітету Хмельницької міської ради затверджено містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 № 186/ГП-25.1-04.
15 вересня 2015 року Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області, на підставі розробленої ТОВ "Хмельницькагропроект" проектної документації, містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки надано декларацію ПМП "Лідер" про початок виконання будівельних робіт по АДРЕСА_1 в м. Хмельницькому.
Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 12 листопада 2015 року № 797, відповідно до ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", розглянувши звернення мешканців прилеглих житлових будинків щодо заборони будівництва по АДРЕСА_1, враховуючи позицію постійної комісії з питань містобудування, земельних відносин та охорони навколишнього середовища, вирішено скасувати містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки № 186/ГП-25.1-04 від 15 червня 2015 року на будівництво багатоквартирного 10-ти поверхового житлового будинку з автостоянкою в двох рівнях по АДРЕСА_1" та доручено Управлінню архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів виконавчого комітету Хмельницької міської ради підготувати звернення до Управління Державної архітектурно - будівельної інспекції у Хмельницькій області щодо скасування реєстрації декларацій ПМП "Лідер" про початок виконання будівельних робіт.
Суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позову з огляду на те, що індивідуальні акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання..
Суд апеляційної інстанції, відмовляючи у позові, виходив з того, що в даній адміністративній справі виконавчим комітетом Хмельницької міської ради було скасовано рішення структурного підрозділу даної міської ради, тому висновки суду першої інстанції щодо протиправності винесення рішення від 12 листопада 2015 року № 797 виконавчим комітетом Хмельницької міської ради є помилковими та такими що не відповідають вимогам законодавства.
У касаційній скарзі позивач заявив вимогу про скасування постанови суду апеляційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції.
В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та порушення норм процесуального права.
Суд, переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про задоволення касаційної скарги, скасування судового рішення суду апеляційної інстанції повністю та залишення в силі судового рішення суду першої інстанції.
Оскарженим рішенням Виконавчого комітету Хмельницької міської ради вирішено скасувати містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки на будівництво багатоквартирного 10-ти поверхового житлового будинку.
Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 52 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон № 280/97-ВР (280/97-ВР)
) виконавчий комітет ради має право змінювати або скасовувати акти підпорядкованих йому відділів, управлінь, інших виконавчих органів ради, а також їх посадових осіб.
Відповідно до пункту 1.1 Положення про Департамент архітектури, будівництва та землеустрою, затвердженого рішенням Хмельницької міської ради від 27 вересня 2000 року № 5, Департамент архітектури, будівництва та землеустрою підпорядкований її виконавчому комітету, міському голові.
Отже, в силу положень пункту 3 частини 2 статті 52 Закону № 280/97-ВР Виконавчий комітет Хмельницької міської ради має право скасовувати акти підпорядкованого йому Департаменту архітектури, будівництва та землеустрою.
Аналогічний висновок міститься також у Рішенні Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 (v007p710-09)
, у резолютивній частині якого зазначено, що орган місцевого самоврядування має право приймати рішення, вносити до них зміни та/чи скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Разом з цим, у вказаному рішенні Конституційний Суд України зазначає, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення.
Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Враховуючи наведене, суд вважає, що до повноважень Виконавчого комітету Хмельницької міської ради віднесено право скасовувати акти Департаменту архітектури, будівництва та землеустрою, проте право на скасування таких актів відсутнє після їх виконання.
Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки № 186/ГП-25.1-04 від 15 червня 2015 року на будівництво багатоквартирного 10-ти поверхового житлового будинку з автостоянкою в двох рівнях по АДРЕСА_1 є індивідуальним, тобто ненормативним актом, оскільки він вичерпує свою дію фактом виконання, адресований конкретній особі, замовнику, і не має загальнообов'язкового значення.
Суд першої інстанції встановив, що на підставі отриманих містобудівних умов та обмежень позивач розпочав проектування об'єкту, уклав ряд договорів, отримав необхідні дозвільні та інші документи.
Оскільки на підставі містобудівних умов у позивача на час прийняття оскаржуваного рішення вже виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, виконавчий комітет ради не мав права скасовувати цей ненормативний акт.
Суд апеляційної інстанції у цій справі виходив з того, що оскільки виконавчим комітетом було скасовано рішення структурного підрозділу даної міської ради, тому висновки суду першої інстанції щодо протиправності винесення рішення від 12 листопада 2015 року № 797 виконавчим комітетом Хмельницької міської ради є помилковими.
Суд не може погодитись з такими висновками апеляційного суду.
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону № 280/97-ВР система місцевого самоврядування включає, зокрема, виконавчі органи сільської, селищної, міської ради.
Отже, акт Департаменту архітектури, будівництва та землеустрою, який є виконавчим органом ради, є актом органу місцевого самоврядування, тому на правовідносини щодо його скасування органом місцевого самоврядування (його виконавчим комітетом) поширюються висновки Конституційного Суду України, викладені у Рішенні Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 (v007p710-09)
.
Враховуючи, що суд апеляційної інстанції скасував судове рішення, яке відповідає закону, суд дійшов висновку про скасування постанови суду апеляційної інстанції повністю та залишення в силі судового рішення суду першої інстанції.
Керуючись статтями 344, 349, 352, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Касаційну скаргу Приватного малого підприємства "Лідер" задовольнити.
Постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 26 січня 2016 року у справі № 686/22674/15-а скасувати і залишити в силі постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 11 грудня 2015 року.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.
...........................
...........................
...........................
Л.Л. Мороз
А.Ю. Бучик
М.М. Гімон,
Судді Верховного Суду