ПОСТАНОВА
Іменем України
10 липня 2018 року
Київ
справа №226/1683/16-а
адміністративне провадження №К/9901/17389/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого Гриціва М.І.,
суддів: Берназюка Я.О., Коваленко Н.В., -
розглянув у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Димитровського міського суду Донецької області від 09 грудня 2016 року (суддя Салькова В.С.) та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 січня 2017 року (судді Геращенко І.В., Арабей Т.Г., Міронова Г.М.) у справі № 226/1683/16-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області (далі - управління ПФУ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
У жовтні 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, у якому просила: визнати протиправним рішення управління ПФУ від 16 вересня 2016 року № 144075 щодо відмови в перерахунку пенсії, призначеної на підставі статті - 37-1 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" (в редакції, чинній на час призначення пенсії; далі - Закон № 3723-ХІІ (3723-12) ), у зв'язку зі збільшенням її розміру; зобов'язати управління ПФУ провести перерахунок призначеної пенсії з урахуванням довідки від 14 вересня 2016 року № 47 із застосуванням загального проценту розрахунку пенсії у розмірі 82% від суми заробітної плати, з якої сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне страхування, відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.
Димитровський міський суд Донецької області постановою від 09 грудня 2016 року адміністративний позов задовольнив частково: визнав протиправним та скасував рішення управління ПФУ від 16 вересня 2016 року № 144075 про відмову в перерахунку пенсії по заробітній платі; зобов'язав управління ПФУ розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії по заробітній платі від 16 вересня 2016 року відповідно до норм діючого законодавства; в іншій частині позовних вимог відмовив.
Донецький апеляційний адміністративний суд ухвалою від 18 січня 2017 року рішення суду першої залишив без змін.
Суд апеляційної інстанції, зокрема, указав, що на теперішній час питання перерахунку призначених пенсій державних службовців регулюється Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" (889-19) (далі - Закон № 889-VIII (889-19) ), що діє з 01 травня 2016 року, тому колегія суддів погодилася з висновком суду першої інстанції про те, що відповідач повинен був прийняти рішення на підставі нормативно-правових актів, що діяли на час звернення позивача за перерахунком пенсії.
ОСОБА_1 не погодилася із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій і звернулася із касаційною скаргою про їх скасування та ухвалення нового рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Вказує на те, що право на перерахунок пенсії виникло на момент її призначення, тобто на час дії Закону № 3723-ХІІ (3723-12) , а тому не може бути обмежене чи скасоване при прийняті нових законів чи нормативно-правових актів. Вважає, що відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям порушує право позивача на перерахунок пенсії. Зазначає, що внесені до статей 37, - 37-1 Закону № 3723-ХІІ зміни стосуються тільки тих пенсій, які будуть призначатися після набрання ними чинності.
Управління ПФУ подало заперечення на касаційну скаргу, в якому зазначає про відсутність правових підстав на момент звернення позивача про проведення їй перерахунку. Просить у задоволенні касаційної скарги відмовити, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій - залишити без змін.
У цій справі суди попередніх інстанцій встановили, що ОСОБА_1 з 06 листопада 2006 року перебуває на обліку в управлінні ПФУ, як отримувач пенсії за віком, призначеної на підставі статті 37 Закону № 3723-ХІІ.
16 вересня 2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до статті - 37-1 Закону № 3723-ХІІ. Згідно з довідкою про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, заробітна плата на посаді заступника начальника відділу Державної фінансової інспекції в Донецькій області, яку обіймала позивач, з 01 травня 2016 року становить: посадовий оклад - 3963,00 грн, надбавка за ранг - 500 грн, надбавка за вислугу років - 1426,68 грн, премія 1188,90 грн, інші виплати - 11041,58 грн, всього - 18120,16 грн.
Рішенням від 16 вересня 2016 року № 144075 відповідач відмовив у перерахунку пенсії позивача по заробітній платі з посиланням на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" (213-19) (далі - Закон № 213-VІІІ (213-19) ), відповідно до якого з 01 червня 2015 року норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до Закону України "Про державну службу", скасовані, а тому з цієї дати раніше призначені пенсії не перераховуються.
Верховний Суд переглянув судові рішення судів попередніх інстанцій у межах касаційної скарги, з'ясував повноту фактичних обставин, встановлених судами, та правильність застосування норм матеріального та процесуального права і дійшов висновку про таке.
Відповідно до частин другої та п'ятої статті 37 Закону № 3723-XII (в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" від 16 січня 2003 року № 432-IV (432-15) ) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 % заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 % заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Така редакція статті 37 Закону № 3723-XII (чинного станом на дату призначення пенсії) існувала після визнання неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 (v010p710-08) змін, внесених підпунктами "а" та "б" підпункту 2 пункту 37 розділу II Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17) .
Відповідно до статті - 37-1 Закону № 3723-XII (в редакції, чинній до 01 січня 2015 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктами 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (865-2000-п) (у редакції, чинній до 15 грудня 2015 року; далі - постанова № 865) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" (432-15) заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Отже, станом на дату призначення позивачу пенсії державного службовця чинне на той час законодавство передбачало умови і порядок перерахунку її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою.
Проте надалі законодавче регулювання цих відносин зазнало змін. Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (76-19) (набрав чинності з 01 січня 2015 року) статтю - 37-1 Закону № 3723-XII викладено у новій редакції, а саме встановлено, що "умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України".
Отож, станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії положення статті - 37-1 Закону № 3723-XII, які встановлювали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою, та визначали порядок і умови для такого перерахунку, скасовано. Водночас питання щодо перерахунку пенсій державних службовців віднесено до відання Кабінету Міністрів України, який ще не бачить підстав стосовно настання умов та встановлення порядку перерахунку пенсій державним службовцям.
Порядок перерахунку пенсій державних службовців у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України було передбачено згаданою вище постановою № 865.
Проте з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (1013-2015-п) (далі - постанова № 1013) з 15 грудня 2015 року, яка підлягає застосуванню з 01 грудня 2015 року, з постанови № 865 виключено пункт 4 (щодо умов перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом № 3723-XII (3723-12) ), а пункт 5 цієї постанови (щодо форми довідки для перерахунку) змінено.
Таким чином, з 01 грудня 2015 року - початку застосування постанови № 1013, якою пункт 4 постанови № 865 виключено, а її пункт 5 викладено в іншій редакції, та у зв'язку з набранням у подальшому чинності Законом № 889-VIII (889-19) , який інакше врегульовує правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців, пенсії, призначені за статтею 37 Закону № 3723-XII, не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У Рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року (v001p710-99) № 1 рп/99 цей Суд зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Оскільки законодавством, чинним на час звернення ОСОБА_1 за перерахунком розміру пенсії, не було передбачено можливість її перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, у відповідача не було правових підстав для здійснення такого перерахунку.
Аналогічний підхід застосування означених норм права висловлений Верховним Судом України у постанові від 07 листопада 2017 року у справі № 398/4332/16-а, Верховним Судом у постановах від 23 січня 2018 року у справі № 745/458/16-а, від 13 лютого 2018 року у справі № 697/2282/17 та від 21 лютого 2018 року у справі № 638/19513/16-а.
Суд визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права при ухваленні судового рішення, внаслідок чого касаційну скаргу позивачки слід залишити без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій - без змін.
З огляду на викладене, керуючись статтями 341, 342, 345, пунктом 1 частини першої статті 349, статтями 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, -
постановив:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Димитровського міського суду Донецької області від 09 грудня 2016 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 січня 2017 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий М.І. Гриців
Судді: Я.О. Берназюк
Н.В. Коваленко