ПОСТАНОВА
Іменем України
05 липня 2018 року
Київ
справа №522/25569/16-а
адміністративне провадження №К/9901/43477/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Мороз Л.Л.,
суддів: Бучик А.Ю., Гімона М.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у касаційній інстанції адміністративну справу № 522/25569/16-а
за позовом ОСОБА_2 до Центрального об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання протиправними дій, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою Центрального об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Одесі на постанову Приморського районного суду м. Одеси, прийняту 15 травня 2017 року у складі судді Тарасова А.В. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду, прийняту 04 жовтня 2017 року у складі колегії суддів: головуючого - Зуєвої Л.Є., суддів Шевчук О.А., Федусика А.Г.,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання дій щодо відмови в перерахунку пенсії протиправними, скасування рішення від 20 грудня 2016 року № 494, зобов'язання провести з 01 листопада 2008 року перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року 86 "Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій" у редакції, яка була чинною на час признання пенсії, в розмірі 80% від розміру заробітної плати з урахуванням всіх виплат, на які нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від сукупного оподаткованого доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових потреб, сум індексації заробітної плати та одноразової грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів з урахуванням проведених виплат, зазначених в довідці департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради від 19 грудня 2016 року № 113-Б та зобов'язання при подальшому здійсненні перерахунків пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" здійснювати нарахування пенсії з врахуванням зазначених виплат.
Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 15 травня 2017 року позовні вимоги за період з 01 листопада 2008 року по 26 червня 2016 року залишено без розгляду.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 15 травня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду, прийняту 04 жовтня 2017 року, адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково. Визнано неправомірними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку пенсії та скасовано рішення від 20 грудня 2016 року № 494 про відмову в перерахунку пенсії. Зобов'язано Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити ОСОБА_2 з 26 червня 2016 року перерахунок пенсії в розмірі 80 % від розміру заробітної плати з урахуванням всіх виплат, на які нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати та одноразової грошової допомоги в розмірі десяти місячних посадових окладів, зазначених в довідці від 19 грудня 2016 року № 113-Б, виданої Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради.
Як встановлено, з березня 2008 року ОСОБА_2 призначено пенсію державного службовця за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Згідно з довідки Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради від 19 грудня 2016 року № 113-Б про складові заробітної плати, виданої ОСОБА_2, що подається для призначення пенсії, відповідно до Закону України "Про державну службу", надбавки та премії, інші виплати за період з 01 листопада 2006 року по 31 жовтня 2008 року становили 20968,41 грн.
Як вбачається з довідки, на всі виплати нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
При здійсненні розрахунку розміру пенсії відповідачем не було враховано матеріальну допомогу на оздоровлення та на соціально-побутові потреби, грошову винагороду, премії до державних свят, професійних та ювілейних свят, індексацію та одноразову грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів.
20 грудня 2016 року ОСОБА_2 звернулась до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії, надавши довідку про складові заробітної плати від 19 грудня 2016 року № 113-Б, за наслідками розгляду якої відповідачем прийнято рішення від 20 грудня 2016 року № 494 про відмову у перерахунку пенсії.
У касаційній скарзі відповідач заявив вимогу про скасування судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалення нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на неправильне застосування судом норм матеріального та порушення норм процесуального права.
Позивач не надав до суду касаційної інстанції заперечень на касаційну скаргу.
Суд заслухав доповідь судді-доповідача про обставини, необхідні для ухвалення судового рішення судом касаційної інстанції, та, переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про часткове задоволення касаційної скарги.
За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, надбавка за особливі умови проходження державної служби та премії до державних і професійних свят, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування входила до системи оплати праці державного службовця.
Відповідно до ч. 6 ст. 95 Кодексу законів про працю України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (400/97-ВР)
нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Як встановлено судами, факт сплати з матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати страхових внесків чи збору на обов'язкове державне пенсійне страхування підтверджено.
Згідно ч. 10 ст. 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час виходу позивача на пенсію) державним службовцям у разі виходу на пенсію при наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів.
За змістом підп. 3.6 п. 3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5 (z0114-04)
, одноразова допомога працівникам, які виходять на пенсію згідно з діючим законодавством та колективними договорами (включаючи грошову допомогу державним службовцям та науковим (науково-педагогічним) працівникам) не належить до фонду оплати праці.
За таких обставин, коли грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів не пов'язана з виконанням позивачем своїх службових обов'язків, відноситься до разових платежів, її виплата зумовлена фактом звільнення, та не входить до фонду оплати праці, то така допомога не підлягає і врахуванню в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимоги у частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням одноразової грошової допомоги в розмірі десяти місячних посадових окладів.
В решті судові рішення відповідають вимогам закону, у зв'язку з чим їх належить залишити без змін
Керуючись статтями 345, 349, 351, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Касаційну скаргу Центрального об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Одесі задовольнити частково.
Постанову Приморського районного суду м. Одеси, прийняту 15 травня 2017 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду, прийняту 04 жовтня 2017 року скасувати в частині зобов'язання Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити ОСОБА_2 з 26 червня 2016 року перерахунок пенсії в розмірі 80 % від розміру заробітної плати з урахуванням одноразової грошової допомоги в розмірі десяти місячних посадових окладів, зазначених в довідці від 19 грудня 2016 року № 113-Б, виданої Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради.
Ухвалити нове рішення в зазначеній частині позовних вимог, яким у позові відмовити.
В решті постанову Приморського районного суду м. Одеси, прийняту 15 травня 2017 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду, прийняту 04 жовтня 2017 року залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.
...........................
...........................
...........................
Л.Л. Мороз
А.Ю. Бучик
М.М. Гімон,
Судді Верховного Суду