ПОСТАНОВА
Іменем України
04 липня 2018 року
м. Київ
справа № 191/168/17(2-а/191/57/17)
провадження № К/9901/22040/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Анцупової Т. О.,
суддів: Кравчука В. М., Стародуба О. П.,
розглянувши у порядку письмового провадження в касаційній інстанції адміністративну справу № 191/168/17(2-а/191/57/17)
за позовом ОСОБА_2 до Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії;
за касаційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області (у складі судді Матіяш С. К.,) від 07 лютого 2017 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду (у складі колегії суддів: Білак С. В., Шальєвої В. А., Олефіренко Н. А.,) від 10 травня 2017 року, встановив:
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. У січні 2017 року ОСОБА_2, звернулася до суду з адміністративним позовом до Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому, з урахуванням уточнень, просила:
- визнати неправомірними дії Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку раніше призначеної пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (1013-2015-п)
(далі - Постанова КМУ № 1013), згідно довідки Управління соціального захисту населення Синельниківської райдержадміністрації від 26 грудня 2016 року № 4283, постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року № 292 "Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році" (292-2016-п)
(далі - Постанова КМУ № 292), згідно довідки Управління соціального захисту населення Синельниківської райдержадміністрації від 26 грудня 2016 року № 4254 та з 01 січня 2017 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року № 15 "Питання оплати праці працівників державних органів" (15-2017-п)
, згідно довідки Управління соціального захисту населення Синельниківської райдержадміністрації від 27 січня 2017 року № 256 (далі - Постанова КМУ № 256);
- зобов'язати Синельниківське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії державного службовця виходячи із 82 % суми заробітної плати з урахуванням:
1. підвищення з 01 грудня 2015 року, відповідно до Постанови КМУ № 1013, згідно довідки Управління соціального захисту населення Синельниківської райдержадміністрації від 26 грудня 2016 року № 4283;
2. підвищення з 01 травня 2016 року відповідно до Постанови КМУ № 292, згідно довідки Управління соціального захисту населення Синельниківської райдержадміністрації від 26 грудня 2016 року № 4254;
3. з 01 січня 2017 року відповідно до Постанови КМУ № 256, згідно довідки Управління соціального захисту населення Синельниківської райдержадміністрації від 27 січня 2017 року № 256;
- стягнути Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 640 грн.
2. В обґрунтування вказаних вимог позивач зазначала, що є пенсіонеркою та з 12 червня 2004 року отримує пенсію, призначену їй відповідно Закону України від 16 грудня 1993 року N 3723-XII "Про державну службу" (3723-12)
(далі - Закон N 3723-XII (3723-12)
).
У зв'язку із збільшенням посадових окладів державним службовцям відповідно до Постанови КМУ № 1013, на думку позивача, у неї виникло право на перерахунок розміру призначеної їй пенсії, у проведенні якого відповідач протиправно відмовив.
3. Постановою Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 07 лютого 2017 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 10 травня 2017 року, ОСОБА_2 відмовлено у задоволенні позовних вимог.
4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, ОСОБА_2 звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення та неправильне застосування норм матеріального права, просить скасувати постанову Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 07 лютого 2017 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 10 травня 2017 року, і прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
5. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 15 червня 2017 року відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою.
6. 18 липня 2017 року до Вищого адміністративного суду України надійшло заперечення Дніпровського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області на касаційну скаргу, в якому відповідач просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 10 травня 2017 року залишити без змін.
7. 15 грудня 2017 року розпочав роботу Верховний Суд та набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України (1798-12)
, Цивільного процесуального кодексу України (1618-15)
, Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
та інших законодавчих актів" від 03 жовтня 2017 року.
Відповідно до п. 1 Розділу VII "Перехідні положення" зазначеного закону зміни до Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
вводяться в дію з урахуванням певних особливостей. Зокрема, у пп. 4 передбачено, що касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчився до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
8. 14 лютого 2018 року касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 07 лютого 2017 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 10 травня 2017 року передано для розгляду до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
9. Ухвалою Верховного Суду від 02 липня 2018 року справу прийнято до провадження та призначено її касаційний розгляд в порядку письмового провадження у відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 345 КАС України.
IІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
10. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Синельниківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області та з 19 жовтня 2007 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону №3723-ХІІ (3723-12)
, у розмірі 82 % від заробітку.
11. 29 грудня 2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою, в якій просила здійснити з 01 грудня 2015 року та з 01 травня 2016 року перерахунок раніше призначеної пенсії державного службовця, на підставі довідок Управління соціального захисту населення Синельниківської райдержадміністрації від 26 грудня 2016 року № 4254 та № 4283.
12. Листом Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області від 30 грудня 2016 року № Б-90/02/09 ОСОБА_2 повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії, у зв'язку із відсутністю підстав для проведення такого перерахунку. Вказана відмова мотивована тим, що Постановою КМУ № 1013 скасовано п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (865-2000-п)
(далі - Постанова КМУ № 865), який встановлював підстави та визначав механізм перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. Разом з тим, у зв'язку з набранням чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (889-19)
(далі - Закон № 889-VIII (889-19)
), скасовано, зокрема ст. 37 Закону N 3723-XII.
13. 27 січня 2017 року ОСОБА_2 звернулася до відповідача із заявою, в якій просила здійснити їй з 01 січня 2017 року перерахунок раніше призначеної пенсії державного службовця, на підставі довідки Управління соціального захисту населення Синельниківської райдержадміністрації від 27 січня 2017 року № 256 та довідки про складові заробітної плати від 27 січня 2017 року № 255.
14. Листом Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Дніпропетровської області від 30 січня 2017 року № Б-20/02/09 ОСОБА_2 повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії, оскільки з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються у відповідності до Закону №3723-ХІІ (3723-12)
. Повідомлено, що у зв`язку з набранням чинності Законом № 889-VІІІ (889-19)
, втратив чинність Закон №3723-ХІІ (3723-12)
. Крім того, Постановою КМУ № 1013, виключено п. 4 Постанови КМУ № 865, який визначав умови перерахунку пенсії пенсіонерам у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям.
15. Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, позивач звернулася до суду з адміністративним позовом.
IІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
16. Оцінюючи доводи сторін, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, виходив з того, що на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії до законодавства внесено зміни, які не передбачають перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
17. До такого висновку суди першої та апеляційної інстанцій дійшли виходячи з того, що Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (76-19)
(далі - Закон № 76-VIII (76-19)
), який набрав чинності 01 січня 2015 року, внесено зміни до ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ і викладено цю норму у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України".
18. Порядок здійснення перерахунку пенсії було визначено у п. 4 Постанови КМУ № 865, згідно якого у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
19. Постановою КМУ № 1013 виключено п. 4 Постанови КМУ № 865, який визначав порядок здійснення перерахунку пенсії державним службовцям.
20. З 01 травня 2016 року набрав чинності Закон № 889-VIII (889-19)
, у зв'язку з чим положення Закону № 3723-ХІІ (3723-12)
втратили чинність (крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII (889-19)
).
21. Згідно із ст. 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15)
, яким не передбачено такої підстави для перерахунку пенсії як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
22. У зв'язку з наведеним, суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що на момент звернення позивача за перерахунком пенсії, такої підстави (умови) перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям законодавством визначено не було.
23.Водночас суд першої інстанції зазначив, що Постанова КМУ № 292, на яку посилається позивач у позовній заяві, відповідно до ст. 51 і 52 Закону № 889-VIII, встановлює мінімальний розмір посадового окладу у державних органах, затверджує схему посадових окладів на посадах державної служби, розмір надбавок до посадових окладів за ранги державних службовців, і не передбачає ані можливості, ані механізму перерахунку пенсій державного службовця у зв'язку із змінами розміру заробітної плати.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
24. У касаційній скарзі скаржник з посиланням на положення ст. 22, 58 Конституції України зазначає про наявність у неї права на спірний перерахунок пенсії.
V. ОЦІНКА ВЕРХОВНОГО СУДУ
25. Верховний Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених ст. 341 КАС України, а також надаючи оцінку правильності застосування судами норм матеріального та процесуального права у спірних правовідносинах виходить з наступного.
26. Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
27. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
28. Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01 травня 2016 року визначалися Законом № 3723-ХІІ (3723-12)
. Зокрема, ст. 37 цього Закону, за якою позивачу у цій справі призначено пенсію, визначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії.
29. Частина 1 ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ (у редакції, чинній до 01 січня 2015 року) передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
30. Отже, станом на дату призначення позивачу пенсії державного службовця чинне на той час законодавство передбачало умови і порядок перерахунку її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою.
31. Як вірно зазначено судами першої та апеляційної інстанцій, у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України 09 грудня 2015 року постанови № 1013 та набранням чинності з 01 травня 2016 року Законом № 889-VIII (889-19)
правове регулювання відносин щодо перерахунку пенсій державним службовцям зазнало змін.
32. Чинним законодавством України не передбачено можливості перерахунку органами Пенсійного фонду України пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу" у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.
33. У Рішенні Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99 (v001p710-99)
цей Суд зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
34. Отже, з 01 грудня 2015 року - початку застосування Постанови КМУ № 1013, та у зв'язку з набранням у подальшому чинності Законом № 889-VIII (889-19)
, який інакше врегульовує правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців, пенсії, призначені за ст. 37 Закону № 3723-XII, не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців.
35. Аналогічний підхід до застосування вказаних норм права висловлений Верховним Судом України у постанові від 07 листопада 2017 року по справі № 398/4332/16-а, Верховним Судом у постанові від 23 січня 2018 року по справі № 745/458/16-а.
36. Відтак вірним є висновок судів попередніх інстанцій про те, що оскільки законодавством, чинним на час звернення ОСОБА_2 за перерахунком розміру пенсії, не було передбачено можливість її перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, у відповідача не було правових підстав для здійснення такого перерахунку.
37. Водночас, правильним є висновок суду першої інстанції про те, що відмова відповідача у перерахунку пенсії позивачу не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист, як про це стверджує позивач, оскільки не призвела до зменшення розміру її пенсії, і не ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
38. Враховуючи наведене, Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень і погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанції у справі про відмову у задоволенні позовних вимог.
39. Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
40. Згідно ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
41. З огляду на викладене, висновки судів попередніх інстанцій є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваних судових рішень відсутні.
42. Оскільки Суд залишає в силі рішення судів першої та апеляційної інстанцій, то відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати не підлягають новому розподілу.
На підставі викладеного, керуючись ст. 139, 242, 341, 345, 350, 355, 356, 359 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Постанову Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 07 лютого 2017 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 10 травня 2017 року у справі № 191/168/17(2-а/191/57/17) залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Т. О. Анцупова
Судді В. М. Кравчук
О. П. Стародуб