СУДОВА ПАЛАТА У ЦИВІЛЬНИХ СПРАВАХ
ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ
У Х В А Л А
08.12.2004
(Витяг)
У листопаді 2002 р. С. звернувся до суду зі скаргою на рішення виконавчого комітету Сєверодонецької міської ради (далі - виконком) від 5 листопада 2002 р. N 1836 "Про визначення місця проведення зборів, мітингів та інших акцій у м. Сєверодонецьку", обґрунтовуючи її тим, що це рішення суперечить нормам Конституції України ( 254к/96-ВР ) (254к/96-ВР) та ст. 11 Конвенції про захист прав і основних свобод людини ( 995_004 ) (995_004) (Рим, 1950; далі - Конвенція), яка з 11 вересня 1997 р. набрала чинності для України.
Сєверодонецький міський суд рішенням від 25 грудня 2002 р. в задоволенні скарги відмовив.
Апеляційний суд Луганської області 29 травня 2003 р. рішення суду першої інстанції скасував і постановив нове - про задоволення скарги.
У касаційній скарзі виконком просив скасувати рішення апеляційного суду й залишити в силі рішення суду першої інстанції, пославшись на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши матеріали справи та обговоривши наведені у скарзі доводи, Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Суд першої інстанції встановив, що рішенням виконкому від 5 листопада 2002 р. N 1836 "Про визначення місця проведення зборів, мітингів та інших акцій у м. Сєверодонецьку", частково зміненим рішенням виконкому від 10 грудня 2002 р. N 2063, з метою забезпечення правопорядку і запобігання порушенням конституційних прав громадян громадським організаціям і політичним партіям було рекомендовано проводити мітинги та інші масові заходи в певних місцях і визнано недоцільним проведення таких заходів на площах міста біля адміністративних будівель, торгових центрів, основних транспортних магістралей.
Вирішуючи справу на підставі ст. 39 Конституції України ( 254к/96-ВР ) (254к/96-ВР) , суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуваними рішеннями виконкому не порушуються права заявника, гарантовані цією нормою Конституції, оскільки зазначеними рішеннями не були встановлені обмеження цих прав, а дано лише рекомендацію щодо порядку їх реалізації, яка не має обов'язкового характеру, тобто не покладає на заявника певного обов'язку, не встановлює будь-якої заборони здійснення права і санкцій за недотримання встановленого рішенням порядку.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та постановляючи нове - про задоволення скарги, апеляційний суд вважав, що оскаржувані рішення виконкому прийняті з порушенням норм ст. 39 Конституції ( 254к/96-ВР ) (254к/96-ВР) й фактично є обмеженням прав заявника, гарантованих цією нормою.
Висновки апеляційного суду відповідають вимогам закону та обставинам справи.
Так, відповідно до ст. 39 Конституції ( 254к/96-ВР ) (254к/96-ВР) право громадян на мирні збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких вони завчасно сповіщають органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, може бути обмежене судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Статтею 11 Конвенції ( 995_004 ) (995_004) передбачено свободу мирних зборів та обов'язок держави забезпечити ефективне використання особою цього права, допускаючи встановлення законом обмежень, необхідних у демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, з метою запобігання заворушенням і злочинам, для захисту здоров'я або моралі чи з метою захисту прав і свобод інших людей.
Виходячи з положень п. 1 ч. 1 ст. 92 Конституції ( 254к/96-ВР ) (254к/96-ВР) про те, що виключно законами визначаються права і свободи людини й громадянина та гарантії цих прав і свобод, Конституційний Суд України в Рішенні від 19 квітня 2001 р. N 4-рп/2001 ( v004p710-01 ) (v004p710-01) визнав, що лише суд відповідно до закону може встановлювати обмеження щодо реалізації права громадян на проведення масових зібрань (ч. 2 ст. 39 Конституції).
Оскільки порядок здійснення права на свободу мітингів, демонстрацій і мирних зборів та порядок і підстави обмеження цього права законами України не врегульовано, у виконкому не було передбачених ч. 2 ст. 39 Конституції ( 254к/96-ВР ) (254к/96-ВР) та ч. 2 ст. 11 Конвенції ( 995_004 ) (995_004) підстав для втручання в права, гарантовані в частинах 1 цих норм.
Доводи, наведені у касаційній скарзі, про те, що рішення виконкому не є втручанням у права заявника, гарантовані ст. 39 Конституції ( 254к/96-ВР ) (254к/96-ВР) та ст. 11 Конвенції ( 995_004 ) (995_004) , оскільки вони мають рекомендаційний характер, є безпідставними.
Рішення виконкому, хоча й дійсно мають рекомендаційний, а не обов'язковий характер, однак у розумінні ст. 22 Конституції ( 254к/96-ВР ) (254к/96-ВР) є обмеженням прав заявника, оскільки як рекомендаційна норма вказує на бажаний характер поведінки особи й уповноважує її діяти певним чином, зокрема утриматись від проведення масових зібрань в одних визначених рішеннями місцях і вжити заходів до їх проведення в інших визначених рішеннями місцях.
Виходячи з аналізу змісту норм статей 22, 39 Конституції ( 254к/96-ВР ) (254к/96-ВР) , обмеження прав і свобод людини є нічим іншим як звуженням змісту та обсягу прав і свобод, головним елементом яких є можливість особи діяти певним чином або утриматися від певних дій задля задоволення певних потреб та інтересів, застосовуючи з цією метою певні форми і засоби діяльності.
З огляду на наведене звуження (обмеження) змісту прав і свобод, зокрема шляхом зменшення часу чи місця реалізації гарантованих прав у розумінні ст. 22 Конституції ( 254к/96-ВР ) (254к/96-ВР) , є обмеженням прав і свобод, гарантованих Конституцією.
У зв'язку з цим рішення виконкому про встановлення рекомендованих місць проведення масових зібрань як такі, що обмежують права заявника і прийняті з перевищенням повноважень, передбачених ч. 2 ст. 39, ч. 1 ст. 144 Конституції ( 254к/96-ВР ) (254к/96-ВР) та Законом від 21 травня 1997 р. N 280/97-ВР ( 280/97-ВР ) (280/97-ВР) "Про місцеве самоврядування в Україні", обґрунтовано визнані апеляційним судом незаконними.
Ураховуючи наведене, Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України, керуючись ст. 334 ЦПК ( 1503-06 ) (1503-06) , касаційну скаргу виконкому відхилила й залишила без зміни рішення
апеляційного суду Луганської області від 29 травня 2003 р.