ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
16.11.2004
Верховний Суд України в складі: головуючого судді Григор'євої Л.І., суддів: Лященко Н.П., Терлецького О.О., при секретарі Гурін Т.Ф., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за скаргою Катеринчука Миколи Дмитровича - довіреної особи кандидата на пост Президента України Ющенка Віктора Андрійовича - на постанову Центральної виборчої комісії від 10 листопада 2004 року N 1164 (v1164359-04) "Про неможливість достовірно встановити результати волевиявлення виборців у територіальному виборчому окрузі N 100 (м. Кіровоград)", В С Т А Н О В И В:
13 листопада 2004 року Катеринчук М.Д. - довірена особа кандидата на пост Президента України Ющенка В.А. - звернувся до Верховного Суду України зі скаргою на постанову Центральної виборчої комісії (далі - ЦВК) від 10 листопада 2004 року N 1164 (v1164359-04) "Про неможливість достовірно встановити результати волевиявлення виборців у територіальному виборчому окрузі N 100 (м. Кіровоград)".
У скарзі зазначив, що ЦВК виходячи з невідповідності протоколу територіальної виборчої комісії про підсумки голосування в межах округу вимогам Закону України "Про вибори Президента України" (474-14) у зв'язку з відсутністю підписів повноважного складу виборчої комісії безпідставно вважала неможливим достовірно встановити результати волевиявлення виборців у даному окрузі та врахувати його при встановленні ЦВК результатів голосування від 31 жовтня 2004 року - у день виборів Президента України, оскільки вибори в даному окрузі не визнані недійсними.
Посилаючись на те, що оскаржувана постанова ЦВК (v1164359-04) прийнята з порушенням норм Закону України "Про вибори Президента України" (474-14) , суб'єкт оскарження просив її скасувати та зобов'язати комісію уточнити встановлені результати голосування у день виборів Президента України з урахуванням результатів голосування в межах територіального виборчого округу N 100.
Заслухавши представника суб'єкта звернення й дослідивши матеріали справи, суд вважає, що скарга підлягає задоволенню з таких підстав.Конституція України (254к/96-ВР) в статтях 69 - 71 проголосила принцип народовладдя і встановила природнє право кожного громадянина України на управління державою, визнаючи вибори найважливішим інститутом демократії, основною формою безпосереднього волевиявлення волі народу і здійснення ним влади. Відповідно до статті 22 Конституції України при прийнятті нових або внесенні змін до діючих законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Виходячи із зазначених положень Конституції України (254к/96-ВР) , вибори Президента України, як форма безпосереднього волевиявлення народу, повинні забезпечити громадянам України можливість зробити усвідомлений, на власний розсуд вибір кандидата на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування (статті 1 - 8 Закону України "Про вибори Президента України" (474-14) .
Відповідно до Закону України "Про Центральну виборчу комісію" (1932-15) до компетенції ЦВК як постійно діючого колегіального державного органу (який діє на підставі Конституції України (254к/96-ВР) та інших законів) належить, зокрема, забезпечення організації підготовки та проведення виборів Президента України, реалізації та захисту конституційних виборчих прав громадян України, суверенного права Українського народу на виявлення своєї волі.
Відповідно до статті 2 цього Закону (1932-15) ЦВК зобов'язана забезпечити дотримання конституційних принципів і засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, будуючи свою діяльність на принципах верховенства права, законності, незалежності, об'єктивності, компетентності, професійності, колегіальності розгляду і вирішення питань, обгрунтованості прийнятих рішень, відкритості і публічності.
Якщо ЦВК стане відомо про порушення законодавства України про вибори, виборчих прав громадян з джерел, що не суперечать законодавству України, вона має право розглянути за власною ініціативою питання, що належать до її повноважень, та прийняти з цього приводу рішення у встановленому цим Законом (1932-15) порядку (частина перша статті 16).
Повноваження ЦВК визначені в статтях 17, 18 цього Закону (1932-15) , до яких, зокрема, відносяться: забезпечення реалізації і захист виборчих прав громадян; дотримання конституційних принципів і засад виборчого процесу; забезпечення однакового застосування законодавства України про вибори.
Крім того, ЦВК, повноваження якої поширюються на всю територію України (частина друга статті 21 Закону України "Про вибори Президента України" (474-14) ), очолює систему виборчих комісій, спрямовує і контролює їх діяльність, здійснює в окремих випадках повноваження територіальної виборчої комісії, встановлює і оприлюднює результати виборів Президента України.
Встановлено, що 10 листопада 2004 року ЦВК прийняла постанову N 1164 (v1164359-04) "Про неможливість достовірно встановити результати волевиявлення виборців у територіальному виборчому окрузі N 100 (м. Кіровоград)".
Приймаючи зазначену постанову (v1164359-04) , ЦВК виходила з невідповідності протоколу територіальної виборчої комісії про підсумки голосування в межах територіального виборчого округу N 100, оскільки він був складений з порушенням норм Закону України "Про вибори Президента України" (474-14) і не був підписаний повноважним складом комісії (статті 28, 29, 82, 83 Закону).
Посилаючись на частину четверту статті 84 Закону України "Про вибори Президента України" (474-14) , відповідно до якої ЦВК встановлює результати голосування у день виборів Президента України на підставі протоколів територіальних виборчих комісій про підсумки голосування в межах відповідних територіальних виборчих округів, ЦВК, по-перше, визнала протокол територіальної виборчої комісії територіального виборчого округу N 100 про підсумки голосування в межах цього територіального виборчого округу таким, на підставі якого неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців цього округу, і, по-друге, не врахувала результати голосування в даному окрузі при встановленні нею результатів голосування у день виборів Президента України.
Однак оскаржувана постанова ЦВК (v1164359-04) суперечить конституційним принципам і засадам виборчого процесу, порушує виборчі права громадян цілого територіального округу.
Так, рішенням ЦВК фактично не враховано волевиявлення виборців окремого територіального виборчого округу, що складається з 128 виборчих дільниць, при відсутності рішень цих дільничних виборчих комісій чи окремих із них про визнання голосування на цих виборчих дільницях недійсним у порядку, передбаченому Законом України "Про вибори Президента України" (474-14) (далі - Закон).
Закон у статті 80 передбачає вичерпні підстави та порядок визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, за яких результати голосування не враховуються при підведенні підсумку голосування.
При відсутності рішення про визнання голосування на окремій виборчій дільниці недійсним, Закон (474-14) не передбачає можливості неврахування результатів такого голосування на цій дільниці при підведенні ЦВК підсумків голосування у день виборів Президента України.
Та обставина, що відповідно до частини першої статті 84 Закону (1932-15) ЦВК уповноважена встановлювати результати виборів Президента України на підставі протоколів територіальних виборчих комісій, не позбавляє ЦВК, повноваження якої згідно із частиною другою статті 21 Закону поширюється на всю територію України, права встановити результати голосування в окремому територіальному виборчому окрузі на підставі протоколів дільничних виборчих комісій, оскільки Закон такої заборони не містить, хоча в той же час (частина шоста статті 83) передбачає отримання ЦВК поряд з протоколами територіальних виборчих комісій протоколів та інших документів дільничних виборчих комісій з підсумками голосування, на підставі яких ЦВК мала змогу встановити результати голосування та дійсне волевиявлення виборців даного територіального округу.
Виходячи з комплексного аналізу норм Конституції України (254к/96-ВР) , виборчого законодавства щодо повноважень і принципів діяльності ЦВК слід зробити висновок, що ЦВК не повинна обмежуватися лише встановленням факту порушення виборчого законодавства виборчими комісіями, а зобов'язана вживати передбачених Законом заходів з метою поновлення порушених прав.
Таким чином, встановивши факт порушення членами територіальної виборчої комісії територіального виборчого округу N 100 обов'язків, передбачених частинами п'ятою, шостою статті 29 Закону конституційних принципів виборчого законодавства й виборчих прав громадян, відповідно до частини першої статті 16 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" (1932-15) і стосовно частини вісімнадцятої статті 28 Закону України "Про вибори Президента України" (474-14) ЦВК вправі й зобов'язана була прийняти рішення щодо підведення підсумків результатів голосування в зазначеному територіальному окрузі на підставі наявних у неї матеріалів дільничних виборчих комісій округу, врахувавши їх як акт волевиявлення громадян при встановленні результатів голосування по загальнодержавному округу, і тим самим поновити порушені територіальною виборчою комісією виборчі права громадян.
Не виконавши зазначеного обов'язку, ЦВК тим самим вчинила неправомірну бездіяльність.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 69 - 71 Конституції України (254к/96-ВР) , ст. ст. 1 - 6, 19 - 22, 25 - 29, 80, 82 - 84, 91 - 98, 104 Закону України "Про вибори Президента України" (474-14) , ст. ст. 1 - 3, 10 - 13, 16, 17, 18 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" (1932-15) , ст. ст. 15, 15-1, 30, 62, 202-1, 243-6 - 243-10 ЦПК України (1501-06, 1502-06) , суд В И Р І Ш И В:
Скаргу Катеринчука Миколи Дмитровича - довіреної особи кандидата на пост Президента України Ющенка Віктора Андрійовича - задовольнити.
Скасувати постанову Центральної виборчої комісії N 1164 (v1164359-04) від 10 листопада 2004 року "Про неможливість достовірно встановити результати волевиявлення виборців у територіальному виборчому окрузі N 100 (м. Кіровоград)".
Зобов'язати Центральну виборчу комісію на підставі відповідних документів дільничних виборчих комісій встановити підсумки голосування в межах територіального виборчого округу N 100 (м. Кіровоград) та внести відповідні зміни з врахуванням підсумків голосування по територіальному виборчому округу N 100 до постанови Центральної виборчої комісії про встановлення результатів виборів Президента України в день голосування 31 жовтня 2004 року.
Рішення оскарженню не підлягає.
Головуючий Л.І.Григор'єва Судді Н.П.Лященко О.О.Терлецький