СУДОВА КОЛЕГІЯ В ЦИВІЛЬНИХ СПРАВАХ ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ
У Х В А Л А
від 09.02.2000
(Витяг)
Оскільки відповідно до Указу Президента України від 23 серпня 1998 р. N 932/98 "Про врегулювання діяльності нотаріату в Україні" вчинення нотаріальних дій не є підприємницькою діяльністю і не має на меті одержання прибутку, приватні нотаріуси не належать до громадян, які одержують доходи від підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності у зв'язку з трудовими відносинами або додатково одержують доходи не за місцем основної роботи, тому їхні доходи повинні оподатковуватися за правилами розд. IV Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 р. N 13-92 "Про прибутковий податок з громадян" як доходи громадян, не передбачені як об'єкти оподаткування у розд. II та III зазначеного Декрету
Приватні нотаріуси: Н. - у жовтні, а М. - в листопаді 1998 р. - звернулися в суд із позовом до Державної податкової інспекції в Київському районі м. Сімферополя та фінансового управління Київської районної ради м. Сімферополя про повернення грошових сум. Вони зазначали, що за 1996-1997 рр. сплатили до місцевого бюджету прибутковий податок у розмірі 40% від оподатковуваного доходу, а не 20%, як це передбачено п. 3 ст. 7 Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 р. N 13-92 "Про прибутковий податок з громадян" (далі - Декрет). Позивачки вважали, що прибутки, одержані від приватної нотаріальної діяльності, не є прибутками, одержаними за місцем основної роботи, оскільки за правовим статусом приватний нотаріус є не працівником, а самозайнятим громадянином, тому повинен сплачувати податки за ставкою 20%. Виходячи з наведеного вони просили повернути з місцевого бюджету безпідставно перераховані ними суми: Н. - 19 тис. 628 грн. і М. - 41 тис. 215 грн.
Рішенням Київського районного суду м. Сімферополя від 9 грудня 1998 р., залишеним без зміни ухвалою судової колегії в цивільних справах Верховного суду Автономної Республіки Крим від 10 лютого 1999 р. та постановою президії цього ж суду від 21 травня 1999 р., позовні вимоги було задоволено.
Заступник Генерального прокурора України порушив у протесті питання про скасування зазначених судових рішень і направлення справи на новий розгляд. Судова колегія в цивільних справах Верховного Суду України протест задовольнила з таких підстав.
Постановлюючи рішення про задоволення позовних вимог, суд виходив із того, що приватні нотаріуси належать до категорії платників прибуткового податку, зазначеної в розд. IV Декрету ( 13-92 ) (13-92) . У платників цієї категорії оподатковуються доходи, не передбачені як об'єкти оподаткування в розд. II та III цього Декрету, і через це до них необхідно застосовувати ставку 20%, згідно з п. 3 ст. 7 Декрету.
Із такою позицією суду погодились касаційна та наглядна інстанції.
Проте з таким висновком погодитись не можна, оскільки суд дійшов його без достатнього з'ясування дійсного характеру спірних правовідносин.
Розмір, порядок і строки сплати громадянами прибуткового податку регулюються Декретом ( 13-92 ) (13-92) та виданою відповідно до його ст. 23 Інструкцією про прибутковий податок з громадян (затверджена наказом Головної державної податкової інспекції України від 21 квітня 1993 р. N 12 ( z0064-93 ) (z0064-93) , зареєстрована в Міністерстві юстиції України 9 червня 1993 р. за N 64).
Згідно з п. 7.3 зазначеної Інструкції ( z0064-93 ) (z0064-93) громадянам, які мають постійне місце проживання в Україні та одержали доходи не за місцем основної роботи, державними податковими інспекціями на підставі декларацій провадяться перерахунки податку з сукупного річного доходу за ставками, наведеними в п. 7.1 цієї Інструкції. В даний час діє шкала ставок оподаткування, визначена Указом Президента України від 21 листопада 1995 р. N 1082/95 "Про внесення змін до Указу Президента України від 13 вересня 1994 р. N 519".
Проте суд при вирішенні спору вимог зазначених нормативних актів не врахував. Крім того, суд не вимагав від сторін розрахунків податкових платежів і не перевірив, чи відповідають їх розміри фактичним доходам та вимогам зазначених вище правових актів щодо оподаткування.
Відповідно до ст. 205 ЦПК ( 1502-06 ) (1502-06) суд, постановлюючи рішення про стягнення грошових сум з державних підприємств, установ і організацій, повинен був у резолютивній частині рішення зазначити характер грошових сум, що підлягають стягненню, та з якого рахунку відповідача в банку повинна бути списана присуджена сума. Суд цієї вимоги закону не виконав і, крім того, не вказав у рішенні, з кого із двох відповідачів мають бути стягнені присуджені суми.
Враховуючи наведені обставини, судова колегія в цивільних справах Верховного Суду України усі постановлені рішення скасувала і направила справу на новий розгляд.
Надруковано: "Вісник Верховного Суду України", N 2(18), 2000 р.