Верховний Суд
ПОСТАНОВА
Іменем України
25 квітня 2018 року
м. Київ
справа №750/8508/16-а
адміністративне провадження №К/9901/45358/18
|
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Стародуба О.П.,
суддів - Анцупової Т.О., Кравчука В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 15.02.2017р. у справі за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
У вересні 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, в якому, з урахуванням уточнень до позовної заяви, просила: зобов'язати відповідача провести з 01.05.2016р. перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної у розмірі 90 % заробітної плати державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі, врахувавши посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років, підвищені з 01.05.2016р. відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 06.04.2016р. № 292 "Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році" (292-2016-п)
, зазначених у довідці про заробітну плату від 11.11.2016р. №20663/11, наданої Чернігівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України, надбавку за високі досягнення у праці та виконання особливо важливої роботи і премію врахувати із суми коштів, зазначених у довідці про заробітну плату від 19.05.2016р. №3543/11, наданої Чернігівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України по останньому перерахунку пенсії, без коригування. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що раніше призначена їй пенсія підлягає перерахунку в зв'язку із зміною заробітної плати державних службовців в зв'язку з чим вважає відмову відповідача у такому перерахунку протиправною.
Постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 13.12.2016р. позовні вимоги задоволено. Зобов'язано відповідача провести позивачу з 01.05.2016р. перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної у розмірі 90 % заробітної плати державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі, врахувавши посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років, підвищені з 01.05.2016р. відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 06.04.2016р. №292 "Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році" (292-2016-п)
, зазначених у довідці про заробітну плату від 11.11.2016р. №20663/11, наданої Чернігівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України, надбавку за високі досягнення у праці та виконання особливо важливої роботи і премію врахувати із суми коштів, зазначених у довідці про заробітну плату від 19.05.2016р. №3543/11, наданої Чернігівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України по останньому перерахунку пенсії, без коригування.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.02.2017р. скасовано рішення суду першої інстанції та прийнято нову постанову про відмову у позові.
З рішенням суду апеляційної інстанції не погодилась позивач, подала касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення апеляційним судом норм матеріального та процесуального права, просила його скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
В обґрунтування касаційної скарги позивач посилається на те, що пенсія як державному службовцю була призначена їй відповідно до Закону України "Про державну службу" (889-19)
в редакції на час призначення пенсії. З огляду на зазначене, право на перерахунок пенсії надане їй з моменту такого призначення і на підставі діючого на час призначення пенсії законодавства, а тому не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
В ході розгляду справи судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач з вересня 2006 року перебуває на обліку в відповідача як отримувач пенсії за віком, призначеної на підставі Закону України "Про державну службу" (889-19)
( в редакції, що діяла на час призначення пенсії) у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.
Позивач 26.04.2016р. звернулась із заявою до відповідача про перерахунок пенсії в розмірі 90% від суми місячного заробітку та виплати її у зв'язку із збільшенням заробітної плати державним службовцям відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016р. № 292 (292-2016-п)
. (а.с.5)
Листом відповідача від 18.05.2016р № 178/02/Д-7 повідомлено позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії з 01.05.2016р., оскільки Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 року (3723-12)
№ 3726,-ХП втратив чинність, а згідно статті 90 нового Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015р.№ 889-VIII (889-19)
, який вступив у дію з 01.05.2016р, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15)
. (а.с.6)
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивачка має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права та вимогах закону, а тому є неправомірною.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції виходив з того, що статтею 37-1 Закону №3723-ХІІ в редакції, яка діяла до 01.01.2015р., було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Разом з тим, 01.01.2015р. набрав чинності Закон України від 28.12.2014р. №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (76-19)
(далі Закон №76-VIII (76-19)
), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям після 01.01.2015р. делегував Уряду.
Правове регулювання Урядом зазначеного питання в період з 01.01.2015р. по 01.12.2015р. знайшло своє відображення у пунктах 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України №865 (865-2000-п)
, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.
Так, пунктами 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (865-2000-п)
передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" № 3723-ХІІ (3723-12)
, визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Мінсоцполітики. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (1013-2015-п)
, якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців та яка відповідно до її пункту 6 застосовується з 01.12.2015р., пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 (865-2000-п)
виключено, а пункт 5 викладено в такій редакції: "форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики".
Положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, постанова Кабінету Міністрів України №1013 (1013-2015-п)
не містить.
Отже, з 01.12.2015р. по 01.05.2016р. чинне законодавство, яке регламентувало пенсійне забезпечення державних службовців, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців не визначало як підставу для перерахунку пенсій, призначених за статтею 37 Закону № 3723-ХІІ. При цьому чинна у зазначений період редакція статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ не визначала передумов перерахунку пенсій, а лише відносила вирішення такого питання до компетенції Кабінету Міністрів України.
У ході реформування системи державного управління 10.12.2015р. прийнято новий закон, який регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, - Закон України від 10.12.2015р. № 889-VIII "Про державну службу" (889-19)
(далі - Закон №889-VIII (889-19)
) .
Зазначений Закон набув чинності 01.05.2016р., у зв'язку з чим положення Закону України від 16.12.1993р. №3723-XII "Про державну службу" (3723-12)
частково втратили чинність, у тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.
З огляду на зазначене апеляційний суд дійшов висновку, що з грудня 2015р. чинним законодавством України не визначено суб'єктивного права, і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу" (3723-12)
, а тому на час звернення позивача до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, у відповідача не було правових підстав для здійснення такого перерахунку у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.
З такими висновками суду апеляційної інстанції колегія суддів погоджується і вважає, що вони відповідають нормам матеріального та процесуального права та фактичним обставинам справи.
Мотиви та доводи, наведені у касаційній скарзі, висновки апеляційного суду не спростовують і є безпідставними, оскільки в ході розгляду справи встановлено, що чинним на час звернення позивача за перерахунком пенсії законодавством не було передбачено можливість такого перерахунку у зв'язку з підвищенням заробітку працюючим державним службовцям, а тому апеляційний суд обґрунтовано прийняв рішення про відмову у задоволені позову.
Посилання позивача на порушення норм Конституції України (254к/96-ВР)
у зв'язку зі зміною правого регулювання спірних правовідносин є безпідставними, оскільки ані Закон №76-VIII (76-19)
, яким, зокрема, статтю 37-1 Закону №3723-ХІІ викладено у новій редакції, ані стаття 90 Закону №889-VIII (в якій закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15)
) не визнані неконституційними і підлягали виконанню відповідними суб'єктами. Крім того, пунктом другим постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" №1013 від 09.12.2015 (1013-2015-п)
виключено пункт четвертий постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (865-2000-п)
, яким було передбачено право на перерахунок пенсії пенсіонерам у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а тому доводи щодо наявності у позивача підстав для перерахунку раніше призначеної пенсії у зв'язку із збільшенням заробітної плати державним службовцям відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016р. № 292 (292-2016-п)
є безпідставними.
Посилання позивача в обґрунтування касаційної скарги на те, що зміни в законодавстві, які звужують зміст та обсяг існуючих прав не повинні застосовуватися також є безпідставним і висновки апеляційного суду не спростовує, оскільки відсутність правового регулювання не може свідчити про звуження існуючих прав позивача саме з боку органів Пенсійного фонду.
Також безпідставним є посилання позивача на те, що відповідно до статті 58 Конституції України права на перерахунок пенсії не можуть бути позбавлені державні службовці, які вже вийшли на пенсію, оскільки право на перерахунок пенсії у відповідної особи виникає станом на час виникнення обставин, з якими особа пов?язує право на такий перерахунок, а не з часу її виходу на пенсію.
Верховний Суд у постанові від 23.01.2018р. у справі №359/5905/16-а вже висловлював правову позицію стосовно відсутності правових підстав перерахунку з 01.12.2015р. пенсії державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ (3723-12)
.
Відповідно до частини 1 статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні
процесуальних дій.
Таким чином, оскільки при ухваленні рішення апеляційний суд порушень норм матеріального та процесуального права не допустив, тому суд прийшов до висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції - без змін.
Керуючись статтями 349, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 15.02.2017р. у даній справі - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Судді:
|
О.П. Стародуб
Т.О. Анцупова
В.М. Кравчук
|