ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 січня 2011 року
м. Київ
Колегія суддів Верховного Суду України в складі:
головуючого
Яреми А.Г.,
суддів:
Балюка М.І., Охрімчук Л.І., Романюка Я.М., Сеніна Ю.Л., -
розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_6, ОСОБА_7 до концерну "Міські теплові мережі" про зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и л а:
У серпні 2009 року ОСОБА_6, ОСОБА_7 звернулись до суду з позовом до концерну "Міські теплові мережі" про зобов`язання вчинити певні дії.
Зазначали, що їм на праві спільної сумісної власності належить квартира АДРЕСА_1 й вони користуються послугами централізованого опалення та постачання гарячої води, які надає концерн "Міські теплові мережі".
Рішенням комісії Ленінської районної адміністрації м. Запоріжжя з розгляду питань відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та водопостачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання від 12 вересня 2006 року ОСОБА_6 було надано дозвіл на погодження з усіма службами заяви про відключення централізованого теплопостачання, улаштування автономного опалення та подальшого розроблення проекту.
Посилаючись на те, що на виконання рішення комісії Ленінської районної адміністрації м. Запоріжжя з розгляду питань відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та водопостачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання від 12 вересня 2006 року ОСОБА_6 було погоджено відключення належної їм на праві спільної сумісної власності квартири від централізованого теплопостачання та улаштування автономного опалення, однак відповідач відмовляється видати їм технічні умови на відключення належної їм на праві спільної сумісної власності квартири від централізованого теплопостачання, просили зобов’язати концерн "Міські теплові мережі" надати ОСОБА_6 погодження на відключення від мереж центрального опалення квартири АДРЕСА_1 та видати технічні умови на таке відключення.
Рішенням Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 12 листопада 2009 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Запорізької області від 13 січня 2010 року, позовні вимоги ОСОБА_6, ОСОБА_7 задоволено: зобов`язано концерн "Міські теплові мережі" надати ОСОБА_6 погодження на відключення від мереж центрального опалення та видати технічні умови на відключення від централізованої системи опалення, обладнання автономного опалення й гарячого водопостачання квартири АДРЕСА_1.
У касаційній скарзі концерн "Міські теплові мережі" просить скасувати ухвалені у справі судові рішення й ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
Касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_6, ОСОБА_7, суд першої інстанції, з висновками якого погодився й апеляційний суд, виходив із того, що рішенням комісії Ленінської районної адміністрації м. Запоріжжя з розгляду питань відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та водопостачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання від 12 вересня 2006 року ОСОБА_6 було надано дозвіл на відключення квартири від мережі централізованого опалення та гарячого водопостачання, він отримав необхідні погодження від компетентних служб і що відповідно до роз’яснення Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27 червня 2008 року дозволи на відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та водопостачання гарячої води, надані заявникам комісією з розгляду питань відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та водопостачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, до набрання чинності наказом Міністерства житлово-комунального господарства України від 6 листопада 2007 року, є дійсними й відмова відповідних організацій у видачі технічних умов на підставі таких дозволів є неправомірною; крім того, автономне опалення у квартирі позивачів установлено, тривалий час функціонує, зауваження з боку контролюючих органів відсутні.
Проте з такими висновками судів погодитись не можна.
Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно зі ст. 214 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані (пропущення строку позовної давності тощо), які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин; 5) чи слід позов задовольнити або в позові відмовити; 6) як розподілити між сторонами судові витрати; 7) чи є підстави допустити негайне виконання судового рішення; 8) чи є підстави для скасування заходів забезпечення позову.
Ухвалені у справі судові рішення зазначеним вимогам закону не відповідають.
Судом установлено, що ОСОБА_6, ОСОБА_7 на праві спільної сумісної власності належить квартира АДРЕСА_1 й вони користуються послугами централізованого опалення та постачання гарячої води, які надає концерн "Міські теплові мережі".
Рішенням комісії Ленінської районної адміністрації м. Запоріжжя з розгляду питань відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та водопостачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання від 12 вересня 2006 року ОСОБА_6 було надано дозвіл на погодження з усіма службами листа-заяви про відключення квартири АДРЕСА_1 від централізованого теплопостачання та подальшого розроблення проекту.
Відповідно до зазначеного рішення ОСОБА_6 повинен був після розроблення проекту звернутись до комісії Ленінської районної адміністрації м. Запоріжжя з розгляду питань відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та водопостачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання для отримання дозволу.
Усупереч рішенню комісії Ленінської міської адміністрації м. Запоріжжя з розгляду питань відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та водопостачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання від 12 вересня 2006 року ОСОБА_6 для отримання дозволу на відключення квартири АДРЕСА_1 від централізованого теплопостачання до комісії Ленінської міської адміністрації м. Запоріжжя з розгляду питань відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та водопостачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання не звертався.
11 жовтня 2006 року концерн "Міські теплові мережі" відмовив ОСОБА_6 у наданні технічних умов на відключення квартири АДРЕСА_1 від централізованого теплопостачання та облаштування в ній автономного опалення.
Згідно з п. 26 Правил надання послуг з центрального опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (630-2005-п) , відключення споживачів від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" (2633-15) схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
За змістом п. 2.2 та підп. 2.2.2 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерством будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 (z1478-05) , відсутність затвердженої органом місцевого самоврядування оптимізованої схеми перспективного розвитку системи теплопостачання населеного пункту та невідповідність їй прийнятого комісією для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання рішення є підставою для відмови в наданні дозволу на відключення.
У порушення вимог ст. ст. 213, 214 ЦПК України суд першої інстанції на вищезазначені положення закону уваги не звернув; доводів відповідача належним чином не перевірив і не з`ясував: чи передбачена технічна можливість відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" (2633-15) схемою теплопостачання та чи буде при цьому забезпечена безперебійна робота інженерного обладнання будинку, чи вжито заходів для дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки, державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення, і дійшов необґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_6 та ОСОБА_7
Разом з тим поза увагою суду першої інстанції залишилась і та обставина, що відповідно до роз’яснення Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27 червня 2008 року дозволи, надані заявникам комісією з розгляду питань відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та водопостачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, на відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та водопостачання гарячої води до набрання чинності наказом Міністерства житлово-комунального господарства України від 6 листопада 2007 року, є дійсними і відмова відповідних організацій у видачі технічних умов на підставі таких дозволів є неправомірною, проте ОСОБА_6 дозволу на відключення квартири АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення та водопостачання гарячої води не отримав.
Апеляційний суд у порушення вимог ст. ст. 303, 315 ЦПК України в достатньому обсязі не перевірив доводів апеляційної скарги; в ухвалі не зазначив конкретних обставин і фактів, що спростовують такі доводи, і залишив рішення суду першої інстанції без змін.
За таких обставин ухвалені у справі судові рішення підлягають скасуванню з передачею справи на новий розгляд до суду першої інстанції з підстав, передбачених ч. 2 ст. 338 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 336, 338 ЦПК України, колегія суддів Верховного Суду України
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу концерну "Міські теплові мережі" задовольнити частково.
Рішення Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 12 листопада 2009 року та ухвалу апеляційного суду Запорізької області від 13 січня 2010 року скасувати, справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий
А.Г. Ярема
Судді:
М.І. Балюк
Л.І. Охрімчук
Я.М. Романюк
Ю.Л. Сенін