Верховний Суд
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 квітня 2018 року
Київ
справа №346/5614/16-а
адміністративне провадження №К/9901/22241/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бучик А.Ю.,
суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Шавеля Р.М., Бруновської Н.В., Кузьмича С.М. від 26.04.2017 у справі №346/5614/16-а за позовом ОСОБА_2 до Коломийського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом про визнання протиправними дій Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо перерахунку призначеної пенсії з обрахунку від 20 років стажу та її збільшення на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж роботи, встановлений ч.2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Просив зобов'язати відповідача донарахувати до загального трудового стажу період роботи в зоні відчуження Чорнобильської АЕС (48 днів); зобов'язати призначити державну пенсію відповідно до вимог чинного законодавства України не нижче прожиткового рівня для непрацездатних осіб із збільшенням її на один процент заробітку за кожен рік роботи понад встановлений ч.2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" стаж роботи та виплатити недонараховану суму, починаючи з 03.10.2015; звернути постанову суду до негайного виконання в частині виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць (з урахуванням уточнення позовних вимог).
Постановою Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 17 лютого 2017 року у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 квітня 2017 року позов задоволено частково.
Визнано протиправною відмову Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, яка викладена в листі № 187/П-15 від 17.10.2016, в частині проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 не нижче розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та із її збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років.
Зобов'язано Коломийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити перерахунок основної пенсії у розмірі не нижчому, ніж розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ч.1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 25.04.2016; здійснити перерахунок пенсії із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, згідно з ч.2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 25.04.2016; провести виплату недоотриманих коштів у зв'язку з проведеним перерахунком з урахуванням виплачених сум пенсії.
Позовні вимоги про зобов'язання провести перерахунок пенсії та виплату недоотриманих коштів у зв'язку з проведеним перерахунком, за період з 03.10.2015 до 24.04.2016 включно залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказане судове рішення, постанову Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 17 лютого 2017 року залишити в силі. Зазначає, що згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Пенсія позивачу за віком встановлена в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 30 травня 2017 року відкрито касаційне провадження за вищевказаною скаргою.
Справу передано до Верховного Суду.
Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, віднесений до другої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується копією відповідного посвідчення (серія НОМЕР_1).
З 09.09.2013 ОСОБА_2 отримує пенсію за віком як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році зі зниженням пенсійного віку відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) , обчислену згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) .
Пенсія позивачеві обчислена відповідно до вимог ч. 1 статті 27, ч. 1, 2 статті 28, ч. 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням страхового стажу 27 років 02 місяці та заробітної плати, визначеної за періоди роботи з 01.03.1985 по 28.02.1990 та за всі періоди роботи, починаючи з 01.07.2000.
03.10.2016 позивач звернувся до Коломийськго об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про проведення перерахунку пенсії відповідно до вимог ч. 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на яку останній надав відповідь № 187/П-15 від 17.10.2016 про відсутність підстав для перерахунку пенсії в розмірах, зазначених у зверненні позивача.
Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає наступне. Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до ч. 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним або спеціальним законами.
Згідно з п. 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.
У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений спеціальним законом, з аналізу положень якого випливають особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини. За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено частиною першою цієї статті, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця початкова величина страхового стажу має пільговий характер і визначена в п. 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що спростовує доводи касаційної скарги про застосування до спірних правовідносин загальних вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) щодо початкової величини страхового стажу.
Отже, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку, що позивачу розрахунок пенсії має здійснюватися, виходячи з мінімального страхового стажу 20 років з наступним збільшенням на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад 20 років, що тягне проведення перерахунку пенсії особи. Тому оскаржуване судове рішення у вказаній частині є правильним, обґрунтованим, відповідає нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни судового рішення в цій частині відсутні.
Водночас колегія суддів зазначає, що судом апеляційної інстанції невірно визначено початкову дату перерахунку пенсії - 25.04.2016, зважаючи на наступне.
Відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) , затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (z1566-05) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (z1566-05) , днем звернення за перерахунком пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Частиною 4 статті 45 вказаного вище Закону визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Право на перерахунок пенсії реалізується особою на підставі власного волевиявлення шляхом подання до органу Пенсійного фонду України відповідної заяви.
Судами встановлено, що за перерахунком пенсії позивач звернувся 03.10.2016, тому висновок суду апеляційної інстанції про зобов'язання відповідача вчинити певні дії до дати звернення позивача (25.04.2016) за таким перерахунком, є безпідставним, а тому постанова в частині задоволення позову з 25.04.2016 по 30.09.2016 підлягає скасуванню з прийняттям в цій частині нової постанови про відмову в задоволенні позову.
Згідно з ч. 1 статті 351 КАС України підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись статтями 345, 349, 351, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області задовольнити частково.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 квітня 2017 року скасувати в частині зобов'язання Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 за період з 25.04.2016 по 30.09.2016. Ухвалити в цій частині нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову в частині зобов'язання Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 за період з 25.04.2016 по 30.09.2016.
В решті - постанову залишити без змін.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Судді Верховного Суду
А.Ю. Бучик
М.М. Гімон
Л.Л. Мороз,