Верховний Суд
ПОСТАНОВА
Іменем України
03 квітня 2018 року
Київ
справа №826/564/17
адміністративне провадження №К/9901/1047/18
|
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого Гриціва М.І.,
суддів: Берназюка Я.О., Коваленко Н.В., -
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України (далі - Міністерство) на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 липня 2017 року (судді Мазур А.С., Аблов Є.В., Літвінова А.В.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 31 жовтня 2017 року (судді Пилипенко О.Є., Глущенко Я.Б., Шелест С.Б.) у справі 826/564/17 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
У січні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства щодо не надсилання інформації до Пенсійного фонду України (далі - ПФУ) про наявність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року;
- зобов'язати Міністерство надіслати до ПФУ довідку з інформацією для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року.
Окружний адміністративний суд міста Києва постановою від 12 липня 2017 року адміністративний позов задовольнив частково.
Приймаючи рішення про часткове задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що пунктом 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (45-2008-п)
(далі - Порядок), передбачено обов'язок Міністерства у п'ятиденний строк повідомити ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Обов'язок щодо такого повідомлення виник у відповідача внаслідок прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 11 листопада 2015 року № 988 (988-2015-п)
"Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - постанова № 988), яка набрала чинності 02 грудня 2015 року, але реалізував він його лише 03 лютого 2017 року.
Київський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 31 жовтня 2017 року погодився з таким висновком суду першої інстанції, рішення якого залишив без змін.
Суди встановили, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів Міністерства, про що свідчить копія пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1, виданого 23 січня 2008 року.
Вказуючи на те, що внаслідок протиправної бездіяльності Міністерства йому не проведено перерахунку пенсії, вважаючи на цій підставі порушеними свої права та охоронювані законом інтереси, позивач звернувся з позовом до суду.
Міністерство не погодилося із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій і подало касаційну скаргу про їх скасування та постановлення нового рішення про відмову у задоволенні позову. Вважає, що на час вирішення справи в суді права позивача не потребували захисту, оскільки листом від 03 лютого 2017 року № 1461/05/22-2017 Міністерство повідомило ПФУ про зміни у грошовому забезпеченні співробітників Міністерства для проведення перерахунку пенсії, в тому числі і позивача.
Колегія суддів переглянула судові рішення судів попередніх інстанцій у межах касаційної скарги, з'ясувала повноту фактичних обставин, встановлених судами, правильність застосування норм матеріального та процесуального права і дійшла висновку про таке.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII (2262-12)
) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно із пунктом 1 Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою № 988 (988-2015-п)
встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" (900-19)
(далі - Закон № 900-VIII (900-19)
) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України 02 липня 2015 року № 580-VIII "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також у порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-XII (2262-12)
.
Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту пенсіонерів органів внутрішніх справ України, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані. Законом № 900-VIII (900-19)
статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
, затвердженого постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1 (z0135-07)
, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-XII уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Сказане не суперечить вимогам пункту 2 Порядку, згідно з яким на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, є підставою для перерахунку пенсії позивачу (колишньому працівнику міліції) на підставі постанови № 988 (988-2015-п)
.
Право позивача на перерахунок пенсії відповідно до вказаної постанови Уряду Міністерством не заперечується.
Отже, суди попередніх інстанцій правильно виходили з того, що з часу виникнення підстав для проведення перерахунку пенсії на підставі постанови № 988 (988-2015-п)
(01 січня 2016 року) до часу надання ПФУ інформації про проведення перерахунку пенсій (03 лютого 2017 року), Міністерство допустило протиправну бездіяльність.
Враховуючи наведене, суди дійшли висновку про обґрунтованість позовних вимог у цій частині.
Доводи касаційної скарги не містять належних та обґрунтованих міркувань, які б спростовували наведені висновки суду першої та апеляційної інстанцій.
У ній також не наведено інших міркувань, які б не були предметом перевірки судів та щодо яких не наведено мотивів відхилення наведеного аргументу.
Суд визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень, внаслідок чого касаційну скаргу позивача слід залишити без задоволення, а рішення суду першої та апеляційної інстанцій без змін.
Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, -
постановив:
Касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 липня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 31 жовтня 2017 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий
Судді :
|
М.І. Гриців
Я.О. Берназюк
Н.В. Коваленко
|