Верховний Суд
ПОСТАНОВА
Іменем України
03 квітня 2018 року
Київ
справа №805/3079/16-а
адміністративне провадження №К/9901/33434/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бучик А.Ю.,
суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Донецького окружного адміністративного суду в складі Козаченко А.В., Крилової М.М., Голошивець І.В. від 08.11.2016 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Казначеєва Е.Г., Василенко Л.А.. Гайдара А.В. від 25.01.2017 у справі №805/3079/16-а за позовом ОСОБА_2 до Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту фінансового-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
У вересні 2016 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення та ненадання нової довідки до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України для подальшого перерахунку пенсії; зобов'язати відповідача виготовити та направити до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 (988-2015-п) із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2016 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 січня 2017 року в задоволенні позову відмовлено.
У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказані судові рішення та прийняти нове, яким позов задовольнити.
Касаційна скарга обґрунтовано тим, що прийняття постанови № 988 (988-2015-п) породжує підстави для проведення перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції, а тому відповідач зобов'язаний видати належну довідку для перерахунку пенсії позивача.
Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судами встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ" (2262-12) .
22 липня 2016 року позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ України із заявою щодо перерахування його пенсії у зв'язку із змінами в законодавстві з розрахунку 2000 гривень за спеціальне звання, 2700 гривень за посадовий оклад та 35% надбавки за стаж служби.
11 серпня 2016 року Міністерство внутрішніх справ України листом № 15/2-Ш-1097 повідомило позивача, що для направлення до органів Пенсійного фонду України інформації про зміну розміру грошового утримання підстав немає. Відмова обґрунтована тим, що оскільки Постанова № 988 (988-2015-п) набрала чинності 02.12.2015 року, тобто до прийняття і набрання чинності Закону № 900-VIII (900-19) , факт її прийняття не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції. Інші акти, якими б змінювались розміри чи вводились нові види грошового забезпечення поліцейських не приймались. Тому на даний час для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам із числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримують пенсію на підставі Закону, немає достатніх законних підстав.
Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність щодо ненадання довідки, а свої законні права порушеними, звернувся з даним позовом до суду.
Відмовляючи в задоволені позовних вимог, суди попередніх інстанцій інстанцій виходили з того, що в даному випадку позивачем обрано невірний спосіб захисту порушених прав, оскільки відповідач не уповноважений виготовляти та направляти довідку щодо грошового забезпечення до управління Пенсійного фонду України для подальшого перерахунку пенсії останнього, а здійснює лише повідомлення Пенсійного фонду України про існування підстав для перерахунку раніше призначених пенсій.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XIII (далі - Закон № 2262-XII (2262-12) ) "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.
Статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 № 900-VIII (900-19) , який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015).
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (580-19) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 (988-2015-п) "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 (947-2015-п) "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 (268-2006-п) " встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Згідно п. 2 Порядку на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) , затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (z0135-07) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за N 135/13402 (z0135-07) , передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Отже, на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов'язок щодо направлення до Пенсійного фонду України інформації про підстави для перерахунку пенсії. Список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку готує головне управління Пенсійного фонду, а довідку орган, який звільняв зі служби особу зазначену у списку.
Суд звертає увагу, що позивачем не заявлялися вимоги щодо зобов'язання відповідача направити до Пенсійного фонду України відомостей про підстави перерахунку пенсій у заявку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (988-2015-п) або зобов'язання органу, який звільняв зі служби позивача (у разі ліквідації правонаступником, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку встановленому Мінсоцполітики) виготовити та направити довідку до Головного управління Пенсійного фонду України.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звільнений зі служби з посади начальника ізолятора тимчасового тримання Добропільського міськрайонного відділення міліції МВС України в Донецькій області.
Отже, обов'язок видати відповідну довідку для перерахунку пенсії покладений на ліквідаційну комісію УМВС в Донецькій області, а не безпосередньо на департамент фінансово-облікової політики.
Колегія суддів зазначає, що позивач безумовно має право на перерахунок пенсії, однак ним невірно обрано спосіб захисту свого права, а тому рішення судів попередніх інстанцій слід залишити без змін.
Відповідно до ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2016 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 січня 2017 року - без змін.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Судді Верховного Суду
А.Ю. Бучик
М.М. Гімон
Л.Л. Мороз