ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2017 року м.Київ К/800/17829/17
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),
судді Мороз В.Ф.,
Швед Е.Ю.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 10 лютого 2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10 травня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Хмельницький обласний військовий комісаріат Міністерства оборони України, Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень на виконання постанови суду, -
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2016 року ОСОБА_2 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Хмельницький обласний військовий комісаріат Міністерства оборони України, в якому просив визнати протиправним перерахунок пенсії, проведений Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в порядку виконання виконавчого листа, виданого Кам'янець-Подільським міськрайонним судом 15 травня 2015 року (справа № 676/9458/14-а, провадження №2-а/676/28/15), який здійснений без довідки Хмельницького обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 та шляхом зменшення розміру пенсії ОСОБА_2, який визначається у відсотках до відповідної суми грошового забезпечення з 85% до 70%.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що перерахунок пенсії здійснюється виключно на підставі відомостей про розмір грошового забезпечення військовослужбовця, які зазначаються у довідці військового комісаріату. Проте, Головне управління Пенсійного фонду у Хмельницькій області, всупереч нормам чинного законодавства, повернуло довідку про розмір грошового забезпечення, видану Хмельницьким обласним військовим комісаріатом на виконання судового рішення у справі № 676/9458/14-а, без виконання, та самостійно визначило розмір грошового забезпечення, зменшивши її розмір.
Постановою Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 10 лютого 2017 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10 травня 2017 року, позов задоволено в повному обсязі.
Рішення судів першої та апеляційної інстанцій мотивовані протиправністю дій відповідача під час здійснення позивачу перерахунку пенсії та невідповідністю його дій вимогам чинного законодавства.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судові рішення, ухвалити нове, яким в задоволенні позову відмовити.
У касаційній скарзі відповідач зазначає, що Управлінням обґрунтовано повернуто Хмельницькому обласному військовому комісаріату довідку про розмір грошового забезпечення, оскільки вказаній у ній розмір грошового забезпечення не відповідав постанові Кабінету Міністрів України 07 листопада 2007 року № 1294 (1294-2007-п)
Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу від 07 листопада 2007 року та наказу Міністерства оборони України від 27 листопада 2013 року № 814 (z2100-13)
Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.
Заперечення на касаційну скаргу не надходили.
Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається із матеріалів справи, постановою Кам'янець-Подільського міськрайонного суду від 13 лютого 2015 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21 квітня 2015 року, визнано протиправною відмову Головного управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області у перерахунку пенсії ОСОБА_2 на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 (1294-2007-п)
Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та наказу Міністерства оборони України від 27 листопада 2013 року № 814 (z2100-13)
Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України; зобов'язано Головне управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 31 жовтня 2014 року, з урахуванням раніше виплачених сум; зобов'язано Хмельницький обласний військовий комісаріат Міністерства оборони України надати Головному управлінню Пенсійного фонду України у Хмельницькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2, розрахованого на підставі наказу Міністерства оборони України від 27 листопада 2013 року № 814 (z2100-13)
Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних сил України.
15 травня 2015 року ОСОБА_2 видані виконавчі листи, які в подальшому передані на виконання до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області.
27 травня 2015 року Головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області Секретою О.М. винесена постанова про відкриття виконавчого провадження у справі №676/9458/14-а про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2
Листом від 03 червня 2015 року № 4875/06 Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області повідомило державного виконавця про те, що виконати постанову суду у визначений постановою про відкриття виконавчого провадження строк неможливо, оскільки рішенням суду зобов'язано військовий комісаріат надати довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2, яка до Головного управління не надійшла, а визначення грошового забезпечення військовослужбовців для обчислення пенсії не входить до компетенції Головного управління Пенсійного фонду України.
Хмельницький обласний військовий комісаріат листом від 30 червня 2015 року № 7/1570 повідомив ОСОБА_2, що ним 06 червня 2015 року на виконання рішення суду направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка 23 червня 2015 року повернута без виконання.
Листом від 28 вересня 2015 року № 8636/06 Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області повідомило державного виконавця про виконання постанови суду та здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 із врахуванням посадового окладу, визначеного наказом Міністерства оборони України від 27 листопада 2013 року № 814 (z2100-13)
у розмірі 2007,90 грн.
Таким чином, перерахунок пенсії здійснений Головним управлінням Пенсійного фонду самостійно, а не на підставі даних Хмельницького обласного військового комісаріату.
Як встановлено ч.1 ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання.
Відповідно до закріпленого ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України принципу обов'язковості судових рішень постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.
Згідно ч.1 ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 (1294-2007-п)
Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу передбачено право керівників державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, встановлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (45-2008-п)
, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
За змістом п.2 цього Порядку Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно п.3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до п.3.1 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року № 530 (z1294-14)
, оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами згідно з постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (z0135-07)
Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (z0135-07)
.
Отже, відповідний державний орган, у випадку наявності підстав для перерахунку пенсії, протягом встановленого строку, зобов'язаний повідомити про такі підстави Пенсійний фонд України, який, в свою чергу, повідомляє Головні управління Пенсійного фонду України в областях про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
В подальшому Головні управління Пенсійного фонду України в областях у встановлений термін формують відповідні списки та надсилають їх до державних органів, що уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, які, в свою чергу, готують такі довідки та подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України.
Таким чином, перерахунок пенсії здійснюється виключно на підставі тих відомостей про розмір грошового забезпечення військовослужбовця, які зазначаються у довідці військового комісаріату.
Враховуючи наведене, Головне управління Пенсійного фонду у Хмельницькій області не вправі було самостійно визначати розмір грошового забезпечення ОСОБА_2
Крім того, ОСОБА_2 пенсія за вислугу років призначена у 2007 році у розмірі, що визначений на підставі ст.13 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, а саме у розмірі 85% грошового забезпечення. Проте, перерахунок пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду у Хмельницькій області здійснено, виходячи із розміру 70% грошового забезпечення.
Згідно ч.2 ст.13 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, у редакції, що діяла на момент призначення пенсії, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90% відповідних сум грошового забезпечення. Законом України від 27 березня 2014 року № 1166-VII (1166-18)
Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні були внесені зміни до ч.2 ст.13 Закону Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, відповідно до яких максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Однак, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені зміни до ч.2 ст.13 Закону щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.
Таким чином, правильними є висновки судів попередніх інстанцій про те, що Головне управління Пенсійного фонду у Хмельницькій області неправомірно зменшило розмір ставки грошового забезпечення ОСОБА_2 з 85 % до 70 %.
Крім того, судовим рішенням у справі №676/9458/14-а зобов'язано військовий комісаріат надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку про розмір грошового забезпечення позивача для здійснення відповідного перерахунку пенсії, а тому не заслуговують на увагу доводи скаржника, що у зв'язку з неправильністю її даних Управлінням самостійно здійснено перерахунку пенсії.
Також, колегія суддів не приймає до уваги доводи скаржника щодо пропуску позивачем строку звернення до суду, оскільки, як встановлено судами попередніх інстанцій, про проведення перерахунку пенсії позивач дізнався у вересні 2016 року, оскільки до цього часу він отримував пенсію у раніше визначеному розмірі.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Так, позивач у вересні 2016 року звернувся до відділу примусового виконання рішень із заявою про надання копій матеріалів виконавчого провадження, які йому надані 12 вересня 2016 року. До суду з даним позовом ОСОБА_2 звернувся 22 вересня 2016 року, тобто в межах строку, встановленого ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України.
За вказаними обставинами суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_2 та їх задоволення.
Доводи касаційної скарги встановлених обставин справи та висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення.
Постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 10 лютого 2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10 травня 2017 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених ст.ст. 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді