ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
22 листопада 2017 року м. Київ К/800/38884/17
Суддя Вищого адміністративного суду України Черпак Ю.К., розглянувши матеріали касаційної скарги Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 07 липня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 02 листопада 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про скасування постанови, визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання чинити дії,
встановив :
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 07 липня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 02 листопада 2017 року, позов задоволено частково. Визнано протиправною та скасовано постанову державного виконавця Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 10 серпня 2016 року про закінчення виконавчого провадження № 48530681. В решті позову відмовлено.
У касаційній скарзі Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій з підстав порушення судами норм матеріального і процесуального права та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
В порушення частини п'ятої статті 213 КАС України до касаційної скарги не додано копій оскаржуваних судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій та документ про сплату судового збору.
При цьому, у касаційній скарзі відповідач просить відстрочити сплату судового збору з тих підстав, що Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України є структурним підрозділом Міністерства юстиції України, яке є бюджетною установою, фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України, розрахунково-касове обслуговування якої здійснюється Державною казначейською службою України, та лише в межах відкритих асигнувань, а законодавством передбачені досить стислі строки подачі касаційних скарг на судові рішення.
Пунктом 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" від 08 липня 2011 року № 3674-VI (в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" від 22 травня 2015 року № 484-УШ (484-19) , зі змінами згідно із Законом України від 20 вересня 2016 року № 1533-VIII (1533-19) , який набрав чинності з 01 січня 2017 року) встановлено, що за подання касаційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до касаційної скарги на рішення суду ставка судового збору становить 120 % ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
Відповідно до вимог статті 4 Закону України "Про судовий збір" (в редакції чинній на час подання позову) при зверненні до адміністративного суду необхідно було сплатити 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб за вимоги немайнового характеру, що становило 640,00 грн.
Отже, за подання касаційної скарги відповідач має сплатити 768,00 грн (640,00 грн х 120%).
Згідно з частиною 1 статті 88 КАС України, статтею 8 Закону України Про судовий збір суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
У статті 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, у тому числі й органів державної влади. У зв'язку із цим обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися достатньою підставою для звільнення суб'єкта владних повноважень, відстрочення чи розстрочення такої сплати.
Згідно з пунктом 2 Перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" від 22 травня 2015 року № 484-УШ (484-19) , який набрав чинності з 01 вересня 2015 року, зобов'язано Кабінет Міністрів України забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.
Отже, звільнення, відстрочення та розстрочення суб'єкту владних повноважень сплати судового збору буде суперечити завданню та меті Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору в частині надходження до спеціального фонду Державного бюджету України коштів від сплати судового збору, а також може розцінюватися, як надання державним органам певних процесуальних переваг перед іншими учасниками судового процесу - юридичними та фізичними особами, які зобов'язані сплачувати відповідний збір.
Наведені у клопотанні відповідача аргументи не свідчать про такий майновий стан Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, за якого воно позбавлене можливості сплатити 768,00 грн судового збору і не є підставою для відстрочення сплати судового збору, оскільки не підтверджені жодними належними доказами.
Судовий збір повинно бути внесено або перераховано за наступними реквізитами: розрахунковий рахунок 31210255700007, отримувач коштів: УДКCУ у Печерському р-ні, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38004897, код банку отримувача: 820019, банк отримувача: ГУ ДКСУ у м. Києві, код класифікації доходу бюджету: 22030105 "Судовий збір (Вищий адміністративний суд України, 075)", призначення платежу: "101; судовий збір, Вищий адміністративний суд України".
Документ про сплату судового збору подається до суду в оригіналі.
Таким чином, касаційна скарга не відповідає вимогам статті 213 КАС України, тому вона підлягає залишенню без руху з наданням особі, яка її подала, достатнього терміну для усунення вказаних недоліків.
Керуючись статтями 108, 213, 214 КАС України,
ухвалив:
1. Відмовити Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору.
2. Касаційну скаргу Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 07 липня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 02 листопада 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про скасування постанови, визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання чинити дії - залишити без руху.
3. Надати Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України строк до 15 грудня 2017 року для надання копій оскаржуваних судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій та сплати судового збору в розмірі 768,00 грн.
4. Роз'яснити, що у разі неусунення зазначених недоліків, касаційна скарга повертається особі, яка її подала.
5. Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.К. Черпак