ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 листопада 2017 року м. Київ К/800/31007/17
|
головуючого: Єрьоміна А.В.,
суддів: Калашнікової О.В.,
Шведа Е.Ю.,
секретар судового засідання Вишняк О. М.
За участю:
представника позивача Стайло Н.В.
представника відповідача Нечипоренка А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 липня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 29 серпня 2017 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТрансРейл Україна" до Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" про визнання протиправними та скасування рішень, визнання протиправними дій, -
ВСТАНОВИВ:
У травні 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю "ТрансРейл Україна" (далі - позивач, ТОВ "ТрансРейл Україна") звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" (далі - відповідач, ПАТ "Українська залізниця"), в якому просило суд:
1) визнати протиправним та скасувати рішення Тарифної комісії ПАТ "Укрзалізниця", прийняте на засіданні від 20 квітня 2016 року в частині обчислення з 20 квітня 2016 року по 31 грудня 2016 року (включно) плати за перевезення зріджених газів (ГНВ 2705, 2711, 290110 - бутан та суміші бутану), зазначених у п. 29.5.1 таблиці п. 12.1 розділу 2 додатку 3 Тарифної політики, із застосуванням наступних коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики при виконанні обсягів перевезень:
- з підведенням підсумків за квартал: за І квартал: до 169 тис. т - К = 0,85; не менше ніж 170 тис. т - К = 0,70; за І півріччя: до 299 тис. т - К = 0,85; не менш ніж 300 тис. т - К =0,70;
- з підведенням підсумків за півріччя: за ІІ півріччя: до 299 тис. т - К = 0,85; не менш ніж 300 тис. т - К = 0,70;
2) визнати протиправним та скасувати наказ ПАТ "Укрзалізниця" від 17 травня 2016 року №365, яким введено в дію протокол Тарифної комісії ПАТ "Укрзалізниця" від 20 квітня 2016 року №5, в частині обчислення з 20 квітня 2016 року по 31 грудня 2016 року (включно) плати за перевезення зріджених газів (ГНВ 2705, 2711, 290110 - бутан та суміші бутану), зазначених у п. 29.5.1 таблиці п. 12.1 розділу 2 додатку 3 Тарифної політики, із застосуванням наступних коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики при виконанні обсягів перевезень:
- з підведенням підсумків за квартал: за І квартал: до 169 тис. т - К = 0,85; не менше ніж 170 тис. т - К = 0,70; за І півріччя: до 299 тис. т - К = 0,85; не менш ніж 300 тис. т - К =0,70;
- з підведенням підсумків за півріччя: за ІІ півріччя: до 299 тис. т - К = 0,85; не менш ніж 300 тис. т - К = 0,70;
3) визнати протиправними дії філії "Єдиний розрахунковий центр залізничних перевезень" ПАТ "Укрзалізниця" про донарахування ТОВ "ТрансРейл Україна" платежів за транзитні перевезення по Україні зрідженого газу з Російської Федерації до Польщі за 2016 рік із застосуванням К = 0,85 на суму 39 417 524,36 грн. Викладені уточнення до позову судом прийнято до розгляду та долучено до матеріалів справи для врахування при прийнятті у справі судового рішення по суті.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 липня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 29 серпня 2017 року, адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Тарифної комісії ПАТ "Українська залізниця", прийняте на засіданні від 20 квітня 2016 року в частині обчислення з 20 квітня 2016 року по 31 грудня 2016 року (включно) плати за перевезення зріджених газів (ГНВ 2705, 2711, 290110 - бутан та суміші бутану), зазначених у п. 29.5.1 таблиці п. 12.1 розділу 2 додатку 3 Тарифної політики, із застосуванням наступних коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики при виконанні обсягів перевезень:
- з підведенням підсумків за квартал: за І квартал: до 169 тис. т - К = 0,85; не менше ніж 170 тис. т - К = 0,70; за І півріччя: до 299 тис. т - К = 0,85; не менш ніж 300 тис. т - К =0,70;
- з підведенням підсумків за півріччя: за ІІ півріччя: до 299 тис. т - К = 0,85; не менш ніж 300 тис. т - К = 0,70.
Визнано протиправним та скасовано наказ ПАТ "Українська залізниця" від 17 травня 2016 року №365 "Про введення в дію рішення Тарифної комісії "ПАТ "Укрзалізниця", яким введено в дію протокол Тарифної комісії ПАТ "Укрзалізниця" від 20 квітня 2016 року №5, в частині обчислення з 20 квітня 2016 року по 31 грудня 2016 року (включно) плати за перевезення зріджених газів (ГНВ 2705, 2711, 290110 - бутан та суміші бутану), зазначених у п. 29.5.1 таблиці п. 12.1 розділу 2 додатку 3 Тарифної політики, із застосуванням наступних коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики при виконанні обсягів перевезень:
- з підведенням підсумків за квартал: за І квартал: до 169 тис. т - К = 0,85; не менше ніж 170 тис. т - К = 0,70; за І півріччя: до 299 тис. т - К = 0,85; не менш ніж 300 тис. т - К =0,70;
- з підведенням підсумків за півріччя: за ІІ півріччя: до 299 тис. т - К = 0,85; не менш ніж 300 тис. т - К = 0,70.
Визнано протиправними дії ПАТ "Українська залізниця" про донарахування ТОВ "ТрансРейл Україна" платежів за транзитні перевезення по Україні зрідженого газу з Російської Федерації до Польщі за 2016 рік із застосуванням К = 0,85 на суму 39417524,36 грн.
Позов в іншій частині залишено без задоволення.
У касаційній скарзі, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, відповідач просить оскаржувані рішення судів попередніх інстанцій скасувати та ухвалити нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши суддю - доповідача, пояснення сторін, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі касаційної скарги дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ТОВ "ТрансРейл Україна" здійснює транспортно-експедиторську діяльність з організації перевезень вантажів, у встановленому чинним законодавством порядку, в тому числі організацію перевезень транзитних вантажів залізничним транспортом територією України.
23 грудня 2014 року між Державною адміністрацією залізничного транспорту України (Укрзалізниця) та ТОВ "ТрансРейл Україна" укладено договір про організацію перевезень транзитних вантажів залізницями України на 2015 фрахтовий рік №404-107/2014- ЦЮ (далі - договір), який є адміністративним договором, оскільки укладений між суб'єктом господарювання, з однієї сторони, та суб'єктом владних повноважень з метою реалізації своєї компетенції у сфері управління, з іншої сторони.
При цьому, згідно п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 грудня 1991 року № 356 "Про створення Державної адміністрації залізничного транспорту України" (356-91-п)
Укрзалізниця є державним органом управління, який здійснює керівництво залізничним транспортом.
На підставі Закону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування" (4442-17)
та постанови Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 року № 200 (200-2014-п)
, утворено ПАТ "Укрзалізниця".
Так, згідно п. 2 статуту ПАТ "Укрзалізниця", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 735 (735-2015-п)
, товариство утворене як публічне акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Укрзалізниці, а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування, які реорганізовано шляхом злиття, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 року № 200 (200-2014-п)
"Про утворення публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" (далі - підприємства залізничного транспорту). Товариство є правонаступником усіх прав і обов'язків Укрзалізниці та підприємств залізничного транспорту.
Таким чином, ПАТ "Укрзалізниця" утворено внаслідок реорганізації шляхом злиття Державної адміністрації залізничного транспорту України, а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування. Державну адміністрацію залізничного транспорту України, у свою чергу, реорганізовано шляхом злиття.
За таких обставин до договору внесено зміни додатковою угодою від 30 грудня 2015 року №2 та викладено договір у новій редакції, термін його дії продовжено сторонами до 29 лютого 2016 року.
Додатковою угодою від 19 лютого 2016 року №3 до договору термін дії договору продовжено до 31 грудня 2016 року.
За приписами п. 1.1 додаткової угоди №2 до договору, цей договір регулює відносини сторін, пов'язані з організацією перевезень транзитних вантажів залізничним транспортом України у міжнародному залізничному вантажному сполученні, наданням додаткових послуг, пов'язаних із цими перевезеннями, і оплатою їх замовником за встановленими тарифами.
25 листопада 2015 року листом №327 позивач звернувся до відповідача, в якому зазначив, що за 10 місяців 2015 року ТОВ "ТрансРейл Україна" забезпечило перевиконання прийнятих на себе зобов'язань з консолідованого об'єму перевезень зрідженого газу і безумовно забезпечить виконання річного обсягу. На 2016 рік спільно з партнерами ТОВ "ТрансРейл Україна" планує здійснення більших об'ємів перевезень зрідженого газу за вказаними переходами на умовах пп. 29.3 таблиці п. 12 розділу 2 додатка 3 Тарифної політики СНД на 2015 фрахтовий рік. ТОВ "ТрансРейл Україна" стало відомо, що Білоруська залізниця вживає заходів з переведення перевезень зазначених обсягів зрідженого газу з України на територію Білорусії.
Позивач просив відповідача, з урахуванням ймовірності втрати істотного обсягу транзиту територією України, розглянути можливість встановлення на 2016 фрахтовий рік на перевезення зріджених газів (ГНВ 2705, 2711, 290110 - бутан і суміші бутану) зі станцій Тобольськ Сверд. залізниці/Каучук Горьк. залізниці - переходи РЖД - переходи Львівської залізниці з коефіцієнтом К = 0,70 при забезпеченні консолідованого річного обсягу не менше 600 тис. т.
18 січня 2016 року позивач повторно звернувся до відповідача листом №20, в якому зазначив, що наприкінці 2015 року ТОВ "ТрансРейл Україна" листом від 25 листопада 2015 року №327 зверталося до ПАТ "Українська залізниця" з питанням щодо транзитних умов перевезень зріджених газів на 2016 рік по території України за маршрутами: Тобольськ Свердловської залізниці - переходи Львівської залізниці, однак рішення ПАТ "Укрзалізниця" не отримало.
За результатами розгляду вищенаведеного звернення позивача, ПАТ "Укрзалізниця" листом від 28 березня 2016 року №Ц-5-3/2619-16 повідомило, що на засіданні Тарифної комісії ПАТ "Укрзалізниця" від 01 березня 2016 року розглянуло звернення щодо зменшення діючих тарифних умов на транзиті перевезення зріджених газів (ГНВ 2705, 2711, 290110 - бутан та суміші бутану), зазначених у п. 29.5 таблиці п. 12.1 розділу 2 додатка 3 до Тарифної політики, та інформує про прийняте рішення.
З метою збереження існуючих та залучення додаткових обсягів перевезень зріджених газів, що слідують транзитом територією України в країни Європи, прийнято рішення з 01 березня 2016 року по 31 грудня 2016 року (включно) встановити на транзитні перевезення зріджених газів (ГНВ 2705, 2711, 290110 - бутан та суміші бутану) зі станції Тобольськ Сверд., Новокуйбишевська, Хімічна Кбш., Каучук Горьк. за напрямком переходи РЖД - переходи Львівської залізниці наступні коефіцієнти до базових ставок Тарифної політики: К=0,85 при річному обсязі від 500 тис. т до 599 тис. т (включно); К= 0,70 при річному обсязі від 600 тис. т.
Листами від 30 березня 2016 року №Ц-5-3/2619-16 та №Ц-5-3/2622-16 ТОВ "ТрансРейл Україна" повідомлялося про встановлення К=0,70 при виконанні річного консолідованого обсягу транзитних перевезень зріджених газів зі ст. Тобольськ Свердл.- переходи РЖД -переходи Львівської залізниці на Польщу від 600 тис. тон.
Разом з тим, 16 травня 2016 року листом №ЦУМ-12/118 відповідач повідомив позивача, що ПАТ "Укрзалізниця" на засіданні Тарифної комісії ПАТ "Укрзалізниця" від 20 квітня 2016 року розглянуло звернення від 05 квітня 2016 року №55, від 12 квітня 2016 року №61 щодо перегляду періоду підведення підсумків на транзитні перевезення зріджених газів (ГНВ 2705, 2711, 290110 - бутан та суміші бутану), зазначених в п. 29.5.1 таблиці п. 12.1 розділу 2 додатку 3 Тарифної політики та інформує про прийняте рішення.
З метою збереження існуючих перевезень зріджених газів, що слідують транзитом територією України в країни Європи, прийнято рішення: з 20 квітня 2016 року по 31 грудня 2016 року (включно) плата за перевезення зріджених газів (ГНВ 2705, 2711, 290110 - бутан та суміші бутану), зазначених у п. 29.5.1 таблиці п. 12.1 розділу 2 додатку З Тарифної політики, обчислюється із застосуванням наступних коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики при виконанні обсягів перевезень: з підведенням підсумків за квартал: за І квартал: до 169 тис. т - К = 0,85; не менше ніж 170 тис. т - К = 0,70; за І півріччя: до 299 тис. т - К = 0,85; не менш ніж 300 тис. т - К = 0,70; з підведенням підсумків за півріччя: за II півріччя: до 299 тис. т. - К = 0,85; не менш ніж 300 тис. т - К = 0,70.
Таким чином період підведення підсумків змінювався з річного на квартальний та піврічний, тобто без урахування виконання консолідованого обсягу перевезень за рік, як це було передбачено вже прийнятими раніше рішеннями Тарифної комісії, затверджено керівництвом ПАТ "Укрзалізниця" та доведено до всіх учасників перевезень.
Водночас, рішення відповідача про застосування К=0,70 при виконанні консолідованого річного обсягу не менше 600 тис. т за 2016 рік не відмінено.
Спірний протокол щодо встановлення пільгових тарифів на перевезення вантажів введено в дію оскаржуваним наказом від 17 травня 2016 року № 365.
Задовольняючи позовні вимоги суди першої та апеляційної інстанції виходили з наступних мотивів з якими погоджується суд касаційної інстанції.
Тарифною політикою залізниць держав-учасниць Співдружності незалежних держав на перевезення вантажів в міжнародному сполученні на відповідний фрахтовий рік (погоджується щорічно Тарифною комісією залізничних адміністрацій країн-учасниць) (далі - Тарифна політика). встановлюється розмір тарифів, що застосовуються до зазначених перевезень залізничним транспортом. Тарифна політика залізниць країн-учасниць на перевезення вантажів у міжнародному сполученні є міжнародним договором міжвідомчого характеру та функціонує в рамках Тарифної Угоди залізничних адміністрацій (залізниць) країн-учасниць Співдружності незалежних держав від 17 лютого 1993 року (далі - Тарифна Угода).
Згідно умов укладеного договору ТОВ "ТрансРейл Україна" здійснює розрахунки з відповідачем (який є залізничною адміністрацією України як країни-учасниці Тарифної Угоди) відповідно до вимог Тарифної політики на поточний фрахтовий рік.
Відповідно до п. 1.8 Тарифної політики, залізничні адміністрації, виходячи зі своїх економічних інтересів, самостійно визначають розмір договірних знижок до встановлених у валюті тарифу ставки на перевезення та ставок додаткових зборів.
Пунктом 1.9 Тарифної політики визначено, що розрахунки за перевезення вантажів в міжнародному сполученні через платника (експедиторська організація) проводиться за наявності договору із відповідною залізничною адміністрацією (залізницею).
За приписами п. 26 статуту ПАТ "Укрзалізниця", єдиним акціонером ПАТ "Укрзалізниця" є держава в особі Кабінету Міністрів України. Одним із основних завдань ПАТ "Укрзалізниця" є здійснення заходів щодо розвитку та розширенню обсягів перевезень залізничним транспортом України (в тому числі, розвитку та розширенню обсягів перевезення транзитних вантажів територією України), що забезпечить отримання державою Україна прибутку від здійснення таких перевезень, а також дозволить реалізувати транзитний потенціал України.
Відповідно до п. 3.4 Порядку встановлення коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики Залізниць держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав на перевезення вантажів у міжнародному сполученні на перевезення транзитних вантажів залізницями України та тарифних ставок у доларах США при перевезенні вантажів за конкретними напрямками затвердженого Наказом Міністерства інфраструктури України від 04 жовтня 2012 року № 589 (z1762-12)
(далі - Порядок), ПАТ "Укрзалізниця" може встановлювати пільгові тарифи зі знижкою не більш як 50 % від тарифів, установлених Тарифною політикою, враховуючи конкурентоспроможність українського напрямку транспортування вантажів, собівартість перевезень, гарантований обсяг перевезень та строк надання знижки.
Рішення ПАТ "Укрзалізниця" щодо встановлення в межах наданих повноважень пільгових тарифів подаються до Мінінфраструктури протягом п'яти робочих днів з дати видання ПАТ "Укрзалізниця" відповідного наказу.
Згідно з п. 5.1 Порядку, у разі необхідності зміни коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики на перевезення транзитних вантажів залізницями України та тарифних ставок у дол. США при перевезенні вантажів за конкретними напрямками протягом року (збільшення або зменшення більше ніж на 50 %) підготовка та розгляд відповідних пропозицій здійснюються за процедурою, визначеною в розділі III та пунктах 4.1, 4.2 розділу IV цього Порядку протягом місяця з дня надходження відповідної пропозиції до Мінінфраструктури, у тому числі:
ПАТ "Укрзалізниця" розглядає (або готує) пропозиції, надані вантажовласниками, перевізниками, експедиторами та іншими учасниками ринку, та звертається до Мінінфраструктури з відповідною ініціативою згідно з розділом III цього Порядку; структурний підрозділ з питань залізничного транспорту спільно зі структурним підрозділом з питань економіки, фінансів та тарифної політики і представниками інших структурних підрозділів Мінінфраструктури, які входять до складу Тарифної ради, розглядають пропозиції, готують рекомендації щодо зміни (встановлення) коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики на перевезення транзитних вантажів залізницями України та тарифних ставок у дол. США при перевезенні вантажів за конкретними напрямками та подає їх на розгляд Тарифної ради протягом 7 робочих днів з дати отримання належним чином оформлених пропозицій від ПАТ "Укрзалізниця".
Тарифна рада приймає рішення щодо зміни (встановлення) нових коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики на перевезення транзитних вантажів залізницями України та тарифних ставок у дол. США при перевезенні вантажів за конкретними напрямками протягом 7 робочих днів з дати отримання рекомендацій, наданих представниками структурних підрозділів Мінінфраструктури, які входять до складу Тарифної ради.
З метою регулювання питань щодо тарифів на залізничні перевезення вантажів у структурі Відповідача створена Тарифна комісія ПАТ "Укрзалізниця" (далі - Тарифна комісія). Положення "Про Тарифну комісію ПАТ "Укрзалізниця" (зі змінами) затверджено наказом ПАТ "Укрзалізниця" від 29 січня 2016 року №036 (далі - Положення).
У пункті 3.1 Положення закріплено право Тарифної комісії приймати рішення по встановленню пільгових тарифів, які вводяться в дію наказом Відповідача у межах його повноважень, наданих Міністерством інфраструктури України.
За приписами п. 10 Положення, відповідальність за підготовку та надання необхідних матеріалів на засідання Тарифної комісії у частині здійснення аналізу, розрахунків і підготовки пропозицій по встановленню тарифів на перевезення транзитних вантажів, в тому числі згідно звернень, а також встановлення пільгових тарифів на перевезення вантажів покладається на Філію "Центр транспортної логістики".
Порядок встановлення пільгових тарифів на перевезення транзитних вантажів регулює Додаток 1 до цього Положення.
Пунктом 3 цього Порядку визначено Регламент розгляду пропозицій щодо встановлення пільгових тарифів. Звернення та пропозиції щодо встановлення пільгових тарифів на перевезення транзитних вантажів, що надходять, надаються на розгляд Голові Тарифної комісії (а в разі його відсутності - Заступнику голови).
Пропозиції (звернення), що надійшли направляються у встановленому порядку до Філії "Центр транспортної логістики" для підготовки розрахунків, обґрунтування та пропозицій доцільності встановлення запропонованого тарифу, після чого Тарифною комісією має бути прийняте відповідне рішення. Як вже зазначено, рішення Тарифної комісії вводиться в дію наказом Відповідача та доводиться до відома вантажовласників, експедиторських організацій, залізничних адміністрацій країн-учасниць Тарифної угоди, заінтересованих підприємств, організацій, установ-користувачів транспортних послуг.
У відповідності з п. 2.5. додатку 1 до цього Положення пільгові тарифи під визначені обсяги перевезення встановлюються для конкретних вантажів, за конкретними напрямками по залізницях України, з визначенням обсягу і періоду, за який вони обліковуються, та діють для всіх вантажовласників, експедиторських організацій, під кодами яких здійснюються ці перевезення. Інформація щодо пільгових тарифів також розміщується на офіційному веб-сайті Відповідача (п. 4.4 додатку 1 до цього Положення).
Так, ставки на транзитні перевезення Укрзалізницею встановлені п. 12 розділу 2 додатку 3 до Тарифної політики. Одним з основних видів вантажів, транзитні залізничні перевезення якого організує позивач, є зріджений газ (бутан, суміш бутану). Ставки на транзитні перевезення Укрзалізницею зрідженого газу за вказаними напрямками перевезень встановлюються пп. 29 п. 12 розділу 2 додатку 3 до Тарифної політики.
Відповідно до Положення про Тарифну комісію ПАТ "Укрзалізниця" для перегляду пільгових умов або коефіцієнтів необхідними умовами є істотні зміни складових перевізного процесу (зміна вантажу, маршруту, вантажовідправника або вантажоотримувача, експедитора, тощо), або звернення експедиторів до Тарифної комісії з цього приводу.
Натомість, як правильно встановлено судами попередніх інстанцій, у даному випадку, жодних змін, що обґрунтовували б необхідність перегляду розподілу обсягів перевезень по кварталах та півріччях при виконанні річного консолідованого обсягу, не відбулося, а також жоден з експедиторів зрідженого газу не звертався до Комісії з подібним проханням.
Разом з тим, зріджений газ є сезонним вантажем і обсяги його поставок, як і обсяги транзитних перевезень по Україні, визначаються укладеними контрактами між вантажовідправником та вантажоодержувачем, які повинні лягати в основу всіх договорів логістики. Отже, розділення обсягів по кварталах року недоцільно і неприйнятно.
Крім того, суди першої та апеляційної інстанцій доречно зауважили, що не дивлячись на форс-мажорні обставини, викликані рішенням РНБО України від 16 вересня 2016 року, яким заборонено використання вантажовідправниками цистерн ТОВ "СГ- Транс" і АТ "Сбербанк-Лізінг", РФ, за результатами перевезень зрідженого газу з Російської Федерації до ст. Голухув ЛХС, Дорохуск ПКП через Україну на Польщу за 2016 рік виконаний обсяг транзиту склав 656,16 тис. тонн або на 9,36% (56,16 тис. т.) більше, ніж передбачалося тарифними умовами.
Судами встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідачем було повідомлено ТОВ "ТрансРейл Україна" про те, що у II півріччі 2016 року обсяг зрідженого газу в напрямку переходів Львівської залізниці із зазначених станцій склав 281,47 тис. т, а тому відповідач вважає, що здійснення філією "Єдиний розрахунковий центр залізничних перевезень" ПАТ "Укрзалізниця" перерахунку провізної плати із застосуванням К = 0,85 є обґрунтованим, з огляду на таке останній не вбачає підстав для розгляду питання щодо прийняття рішення про застосування у II півріччі 2016 року коефіцієнта до базових ставок Тарифної політики у розмірі К = 0,70 на перевезення зрідженого газу в напрямку переходів Львівської залізниці.
Листами від 15 березня 2017 року № 88, від 17 березня 2017 року № 92, від 20 березня 2017 року №93 на адресу філії "Єдиний розрахунковий центр залізничних перевезень" позивач категорично заперечував перерахування платежів та не підтверджував факт невиконання зобов'язань по перевезенню зріджених газів, що на момент подання позову, за даними філії "Єдиний розрахунковий центр залізничних перевезень", згідно акту звірки розрахунків від 15 березня 2017 року, складають 39 417 524,36 грн.
Крім того, листом від 12 квітня 2016 року №61 на ім'я виконуючого обов'язки голови правління ПАТ "Укрзалізниця", ТОВ "ТрансРейл Україна" ще раз зверталося з проханням введення коефіцієнту К = 0,70 при консолідованому річному обсязі перевезень зріджених газів не менше ніж 600 тис. т та зазначало, що Білоруська залізниця пролонгувала пільгові тарифні умови, встановлені на перевезення газу в 2015 році, на весь 2016 рік, у зв'язку з чим вантажовласники частково переорієнтували перевезення зрідженого газу з території України на територію Білорусі.
Листом від 16 травня 2016 року №ЦУМ-12/116 ПАТ "Укрзалізниця" повідомило, що К = 0,70 застосовується при обсязі окремо за II півріччя 2016 року від 300 тис. т, вже без консолідованого річного обсягу перевезень від 600 тис. т, незважаючи на попередні рішення ПАТ "Укрзалізниця" про застосування К = 0,70 при виконанні консолідованого річного обсягу не менше 600 тис. т за 2016 рік, які не відмінялися та про що були проінформовані вантажовідправники.
При цьому ТОВ "ТрансРейл Україна" зазначало, що звернень по розподілу обсягів окремо по кварталах без урахування консолідованих річних обсягів з їх боку не було. Крім того, в практиці транзитних перевезень зріджених газів із РФ через Україну на Польщу в минулі роки (2013, 2014, 2015) не було жодного разу тарифних умов з застосуванням пільгових коефіцієнтів окремо по кварталах.
Аналіз вищенаведених норм з урахуванням встановлених обставин справи дає підстави вважати правильним висновок судів першої та апеляційної інстанцій про обґрунтованість заявлених позивачем вимог, а також стосовно того, що у ході судового розгляду справи відповідачем не надано суду доказів, які б спростували доводи позивача, покладені в основу позовних вимог.
Разом з тим колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновком судів про необґрунтованість посилання відповідача на рівність позивача та відповідача у здійсненні господарських операцій, оскільки ТОВ "ТрансРейл Україна" виступає як експедиторська організація, а ПАТ "Укрзалізниця" делеговані повноваження щодо встановлення тарифів в межах спірних правовідносин, у зв'язку з чим останній є суб'єктом владних повноважень.
Крім того, не знайшли свого обґрунтування і твердження скаржника на безпідставність аналізу тарифів Білоруської залізниці, оскільки позивачем оскаржується не рівень тарифів та знижок в Україні порівняно з Білоруссю, а оскаржуються неправомірні зміни відповідача періодів підведення підсумків обсягів перевезень зрідженого газу за встановленими ПАТ "Укрзалізниця" пільговими тарифами, а тому такі твердження не мають жодного відношення до розгляду даної адміністративної справи.
Стосовно доводів ПАТ "Укрзалізниця" про безпідставність висновків судів щодо відсутності звернень позивача по розподілу обсягів окремо по кварталах без урахування консолідованих річних обсягів колегія суддів зазначає таке. ПАТ "Укрзалізниця" рішенням від 17 травня 2016 року ввело новий період підведення підсумків виконання обсягів перевезення зрідженого газу за "II півріччя", неправомірно виключивши період "за 2016 рік" із підведення підсумків виконання консолідованого обсягу перевезень газу.
Суди попередніх інстанцій доречно зазначили, що термін "II півріччя" не передбачений умовами Тарифної політики Укрзалізниці на 2016 рік та Договором № 404-107/2014-ЦІО між ТОВ "ТрансРейл Україна" та ПАТ "Укрзалізниця".
Пунктом 3.15 вказаного Договору від 23 грудня 2014 року № 404-107/2014-ЦЮ про організацію перевезень транзитних вантажів залізницями України на 2015 фрахтовий рік та Додатковою угодою від 30 грудня 2015 року № 2 передбачено, що "Підведення підсумків виконання обсягів перевезень вантажів здійснюється Укрзалізницею щомісячно, щоквартально - у разі встановлення середньомісячного обсягу; та за підсумками року - у разі встановлення річного обсягу".
При цьому консолідований річний обсяг перевезень зріджених газів з окремих станцій РЖД через переходи Львівської залізниці на Польщу з застосуванням пільгового К=0,70 не тільки виконаний експедиторами, а й перевиконаний. При необхідному обсязі від 600 тис. тонн за 2016 фрахтовий рік перевезено 656,16 тис. тонн або на 9,36,% (56,16 тис. тонн) більше, ніж це передбачено тарифними умовами.
Крім того, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції стосовно безпідставності тверджень відповідача про пропуск строку звернення до суду, оскільки, ухвалою суду першої інстанції від 13 липня 2017 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку з пропущенням строків звернення до суду, в обґрунтування якого зазначено, що при зверненні до суду позивачем порушено строк, встановлений ст. 99 КАС. Дана ухвала не оскаржувалась.
Підсудність адміністративному суду вимоги щодо встановлення правомірності нарахування позивачу платежів за транзитні перевезення по Україні зрідженого газу з Російської Федерації до Польщі за 2016 рік із застосуванням К=0,85 на суму 39 417 524, 36 грн. також була встановлена та описана судами в оскаржуваних рішеннях.
З урахуванням викладеного, Вищий адміністративний суд України вважає, що суди першої та апеляційної інстанцій об'єктивно, повно, всебічно дослідили обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, правильно застосували норми матеріального та процесуального права, а тому зробили правильний висновок про часткове задоволення адміністративного позову.
За правилами частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
На підставі викладеного, керуючись статтями 220, 221, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 липня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 29 серпня 2017 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.