ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2017 року м.Київ К/800/27524/17
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),
судді Швед Е.Ю.,
Штульман І.В,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області на постанову Ренійського районного суду Одеської області від 26 квітня 2017 року та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 05 липня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах, -
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2016 року ОСОБА_2 звернувся з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ренійському районі Одеської області, в якому просив визнати протиправним рішення від 30 листопада 2016 року № 834 та зобов'язати призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.б ст.13 Закону України Про пенсійне забезпечення, розділу ХХУІІІ Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162 (162-94-п)
з 14 травня 2016 року.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав про протиправну відмову відповідача у призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах.
Ухвалою Ренійського районного суду Одеської області від 26 квітня 2017 року замінено відповідача Управління Пенсійного фонду України в Ренійському районі Одеської області його правонаступником - Ізмаїльським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Одеської області.
Постановою Ренійського районного суду Одеської області від 26 квітня 2017 року адміністративний позов задоволено.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, позивач має необхідний спеціальний стаж для призначення пенсії на пільгових умовах, а відсутність атестації робочого місця не є підставою для незарахування цього періоду роботи до пільгового стажу, оскільки право працівника на пільгове пенсійне забезпечення не може бути обмежене через порушення адміністрацією підприємства порядку проведення атестації робочих місць.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 05 липня 2017 року задоволено частково апеляційну скаргу Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області; постанову Ренійського районного суду Одеської області від 26 квітня 2017 року змінено; абзац 3 резолютивної частини постанови викладено в наступній редакції: Зобов'язати Ізмаїльське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області призначити ОСОБА_2 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.б ст.13 Закону України Про пенсійне забезпечення, розділу XXVIII Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162 (162-94-п)
з 01 вересня 2016 року; в іншій частині постанову Ренійського районного суду Одеської області від 26 квітня 2017 року залишено без змін.
В частині залишення рішення суду першої інстанції без змін, апеляційний суд погодився щодо зарахування до пільгового стажу позивача спірних періодів роботи проте з інших підстав, а саме зазначив, що робота, яку виконував позивач законодавством віднесена до посад з шкідливими умовами праці, які дають право на пільгову пенсію за Списком №2, підтверджується відповідними записами у трудовій книжці та відповідними довідками, а тому відмова відповідача є неправомірною. Змінюючи рішення суду першої інстанції в частині дати призначення пенсії, апеляційний суд зазначив про пропуск позивачем строку звернення до управління для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями, Ізмаїльське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення та неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судові рішення, ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
У касаційній скарзі скаржник зазначає про неможливість зарахування період роботи позивача з 19 червня 1991 року по 04 серпня 1998 року та відсутність підстав для призначення ОСОБА_2 пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки посада електрозварювальника не передбачена Списком №2; первинними документами не підтвердилась посада електрозварювальника, зайнятого різанням та ручним зварюванням на напівавтоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки, атестація робочого місця відсутня.
Заперечення на касаційну скаргу не надходили.
Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 з 22 грудня 1981 року по 10 червня 1991 року працював в ПАТ Насінницький радгосп Перше Травня електрогазозварювальником 4-го розряду (03 серпня 1984 року присвоєно 5 розряд); з 19 червня 1991 року по 04 серпня 1998 рік в Філії ДП Молдавська залізниця Вагонне депо Басарабяска на посаді електрогазозварювальника 4-го розряду, що підтверджується записами трудової книжки.
01 вересня 2016 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Ренійському районі Одеської області із заявою про призначення йому пенсії на пільгових умовах по Списку №2 відповідно до п.б ст.13 Закону України Про пенсійне забезпечення.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Ренійському районі Одеської області від 30 листопада 2016 року №834 відмовлено позивачу у призначені пенсії за віком на пільгових умовах, з підстав незарахування до стажу за Списком №2 період роботи з 22 грудня 1981 року по 10 червня 1991 року в радгоспі Перше Травня у зв'язку з відсутністю уточнюючої довідки, та період з 19 червня 1991 року по 04 серпня 1998 року у зв'язку з відсутністю атестації робочого місця.
Відповідно до ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п.б ст.13 Закону України Про пенсійне забезпечення на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним КМУ, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого ст.12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (z1451-05)
, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731 (z1451-05)
, встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому, до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Списки № 1,2 затверджені установою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173 (v1173400-56)
застосовуються до пільгової роботи до 31 грудня 1991 року; якщо пільгова робота продовжується після 01 січня 1992 року (або тільки почалася після цієї дати), але не більше як до 11 березня 1994 року, - застосовуються Списки № 1,2, затверджені постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10; якщо пільгова робота продовжується після 11 березня 1994 року (або тільки почалась після цієї дати), але не більше як до 16 січня 2003 року, - застосовуються Списки № 1,2, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162 (162-94-п)
.
Розділом XXXII Загальні професії Списку № 2 виробництв, цехів, професій і посад з важкими умовами праці, роботи в яких надає право на пенсію на пільгових умовах і у пільгових розмірах, затвердженою постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173 (v1173400-56)
, передбачалися газозварювальники та їх підручні, електрозварники та їх підручні.
Розділом XXXIII Загальні професії Списку № 2 виробництв, цехів, професій і посад з важкими умовами праці, роботи в яких надає право на пенсію на пільгових умовах і у пільгових розмірах, затвердженою постановою Ради Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 210, передбачалася посада електрозварник. Постановою Кабінету Міністрів від 11 березня 1994 року № 162 (162-94-п)
Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затверджено Список № 2 виробництв, цехів, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, в якому у розділі XXXIII Загальні професії передбачені електрозварники та газозварники.
Статтею 62 Закону України Про пенсійне забезпечення передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1-2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (637-93-п)
, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 (442-92-п)
(далі - Порядок) та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з п.4 Порядку та п.п.1.5 п.1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Отже, необхідними умовами для виникнення права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.
При цьому, стаж пільгової роботи підтверджується результатами атестації робочих місць за умовами праці після 22 серпня 1992 року.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що професія як електрогазозварювальник (газоелектрозварювальник) в спірний період була передбачена у всіх Списках № 2.
При цьому, робота позивача на посаді електрогазозварника з 22 грудня 1981 року по 10 червня 1991 року в ПАТ Насінницький радгосп Перше Травня не вимагає підтвердження атестації робочого місця, а тому цей період роботи позивача зараховується до пільгового стажу за Списком №2.
Робота ж на посаді електрогазозварювальника з 19 червня 1991 року по 04 серпня 1998 рік в Філії ДП Молдавська залізниця Вагонне депо Басарабяска підтверджено довідкою від 25 жовтня 2016 року №302/ВЧД-4 та карткою атестації робочого місця /а.с.12/.
Таким чином, записи у трудовій книжці та довідки, які містяться у матеріалах справи, підтверджують характер роботи позивача у спірний період за Списком №2, що надає право на включення цих періодів до стажу та право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Доводи скаржника про те, що період роботи позивача з 22 грудня 1981 року по 10 червня 1991 року в ПАТ Насінницький радгосп Перше Травня електрогазозварювальником не підтверджений уточнюючою довідкою, є безпідставними, оскільки надання уточнюючих довідок підприємств, установ, організацій або їх правонаступників для підтвердження спеціального трудового стажу необхідно лише у випадку відсутності трудової книжки або коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновками суддів першої та апеляційної інстанцій, що відповідачем безпідставно відмовлено позивачу у зарахуванні періоду роботи з 22 грудня 1981 року по 10 червня 1991 року в радгоспі Перше Травня та з 19 червня 1991 року по 04 серпня 1998 року в Філії ДП Молдавська залізниця Вагонне депо Басарабяска до пільгового обчислення пенсії за Списком №2.
Як встановлено п.1 ч.1 ст.45 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: 1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Позивач набув право на призначення пенсії за віком 14 травня 2016 року, проте із заявою до Управління Пенсійного фонду звернувся лише 01 вересня 2016 року, тобто пізніше трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку.
Враховуючи викладене, судом апеляційної інстанції вірно встановлено, що позивач має право на призначення пенсії на пільгових умовах з 01 вересня 2016 року - дня подання заяви до управління Пенсійного фонду.
Доводи касаційної скарги встановлених обставин справи та висновків судів першої та апеляційної інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області залишити без задоволення.
Постанову Ренійського районного суду Одеської області від 26 квітня 2017 року та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 05 липня 2017 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених ст.ст. 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді