ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 листопада 2017 року м. Київ К/800/31263/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів:
Черпіцької Л.Т.
Гончар Л.Я.
Шведа Е.Ю.
провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою Державної екологічної інспекції у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 15.08.2016р. та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 25.10.2016р. у справі № 820/2052/16 за позовом Державної екологічної інспекції у Харківській області до ПАТ "Євроцемент-Україна" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся з позовом, в якому просив застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до AT "Євроцемент-Україна" у вигляді повного зупинення роботи джерела викидів: № 51 цементний млин № 6, джерела викидів № 74 цементний силос № 11, джерела викидів № 75 цементний силос № 12, джерела викидів № 76 цементний силос № 13, джерела викидів № 77 цементний силос № 14, джерела викидів № 78 цементний силос № 15, джерела викидів № 79 цементний силос № 16, джерела викидів № 80 цементний силос № 17, джерела викидів № 81 цементний силос № 18 до вжиття заходів щодо скорочення викидів забруднюючих речовин встановлених дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 05.12.2014 року № 6320210100-1565 на вказаних джерелах викидів, шляхом опломбування (опечатування) вказаного обладнання Державною екологічною інспекцією у Харківській області; контроль за виконанням рішення покласти на Державну екологічну інспекції у Харківській області.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що під час проведення перевірки відповідача встановлено порушення ст.ст. 10, 11 Закону України Про охорону атмосферного повітря, а саме порушено умови дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. З метою усунення порушень виявлених під час здійснення планової перевірки, Держекоінспекцією винесено припис від 04 квітня 2016 року № 17/03-09. На думку позивача, порушення вимог законодавства, до теперішнього часу продовжують створювати загрозу життю та здоров'ю людей.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 15.08.2016 р., залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 25.10.2016 р., в задоволенні позовних вимог відмовлено.
На постанову Харківського окружного адміністративного суду від 15.08.2016 р. та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 25.10.2016 р. надійшла касаційна скарга Державної екологічної інспекції у Харківській області, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, ставиться питання про їх скасування та прийняття нового рішення про задоволення позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що на підставі наказу Державної екологічної інспекції у Харківській області № 112/01-04 від 03.03.2016 року та направлення, Державною екологічною інспекцією у Харківській області проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами АТ "Євроцемент-Україна", за результатами якої складено акт № 112/01-04/03-09.
Актом перевірки встановлено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від джерел викидів основного проммайданчика здійснюється на підставі дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від 05.12.2014 року № 6320210100-1565 терміном дії до 05.12.2024 року. На перевірку також представлені дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від 13.08.2013 року № 6320210100-89 (гірничий цех); дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від 26.01.2010 року № 6320210100-87 (очисні споруди).
Дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від 05.12.2014 року № 6320210100-1565 передбачено 17 заходів щодо скорочення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, з них 2 заходи з терміном виконання 2015 рік, а саме: на джерелі № 51 - заміна циклонів на центробіжні фільтри, заміна фільтрувальних елементів з реконструкцією системи регенерації ФРІ-630 цементного млина № 6. Загальний обсяг витрат - 260 тис. грн., очікуване зменшення - 6т/рік; на джерелах викидів № 74-81-заміна рукавних фільтрів цемсилосів № 11-18 з ліквідацією джерел викидів. Загальний обсяг витрат - 2220 тис. грн., очікуване зменшення - 7,098т/рік.
Перевіркою встановлено та в акті зафіксовано, що АТ "Євроцемент-Україна" порушено умови дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від 05.12.2014 року № 6320210100-1565, а саме не в повному обсязі виконано захід по скороченню викидів на джерелі № 51 цементний млин № 6 (захід виконано на 50 % - проведено реконструкцію системи регенерації ФРІ -630 цементного млина № 6), що є порушенням ст. ст. 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".
З метою усунення порушень виявлених під час здійснення планової перевірки, Держекоінспекцією винесено припис № 17/03-09 від 04.04.2016 року, яким зобов'язано директора АТ "Євроцемент-Україна" вжити заходи по скороченню викидів забруднюючих речовин на джерелі викидів № 51 цементний млин № 6, джерелі № 74 цементний силос № 11, джерелі № 75 цементний силос № 12, джерелі № 76 цементний силос № 13, джерелі № 77 цементний силос № 14, джерелі № 78 цементний силос № 15, джерелі № 79 цементний силос № 16, джерелі № 80 цементний силос № 17, джерелі № 81 цементний силос № 18 у відповідності до умов дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від 05.12.2014 року № 6320210100-1565.
Державна екологічна інспекція у Харківській області, вважаючи, що порушення відповідачем вимог законодавства до теперішнього часу продовжують створювати загрозу життю та здоров'ю людей, звернулася до суду з даним позовом.
Розглядаючи справу та відмовляючи в задоволенні позовних вимог суди дійшли висновку, що ПАТ "Євроцемент-Україна" здійснює всі необхідні дії щодо усунення виявлених перевіркою порушень, зокрема зазначених у п. 4 Припису шляхом забезпечення виконання умов дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від 05.12.2014 року № 6320210100-1565 та виконання заходу по скороченню викидів забруднюючих речовин на джерелах викидів № 74-81.
Колегія суддів погоджується з такими висновками судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" (далі - Закон) для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 5 вищевказаної статті викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення (ч.6 ст. 11 Закону).
На думку позивача, АТ "Євроцемент-Україна" здійснює наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на джерелі викиду № 51 цементний млин № 6 по суспендованим твердим частинкам, недиференційованим за складом, що є порушенням ст.ст. 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" та невиконання умов дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від 05.12.2014 року № 6320210100-1565.
Між тим, як вірно встановлено судами попередніх інстанцій, між ПАТ "Євроцемент-Україна" (замовник) та ТОВ "Есвен" (підрядник) укладено договір підряду № 04-07/16 від 20.04.2016 року, відповідно до якого підрядник за дорученням замовника зобов'язується самостійно, своїми засобами та матеріалами виконати роботи з модернізації надсилосної галереї цементних силосів № 11-18 на території АТ "Євроцемент-Україна" з метою встановлення фільтрів регуляторів тиску в силосах з ліквідацією джерел викидів, а замовник зобов'язується прийняти виконані роботи на оплатити їх відповідно до умов договору. Термін виконання робіт до 31 грудня 2016 року. Відповідно до листа АТ "Євроцемент-Україна" від 16.05.2016 року № 1110/ЄЦУ-541/16, Держекоінспекцію проінформовано, що для виконання п. 4 припису необхідно провести значний об'єм робіт, тому просить перенести термін виконання припису на термін дії договору на виконання робіт до грудня 2016 року.
Між ПАТ "Євроцемент-Україна" (покупець) та ТОВ "Інвент Груп"(продавець) укладено договір поставки № 07-16/16 від 24.06.2016 року, відповідно до якого продавець зобов'язується поставити та передати у власність покупця обладнання в асортименті (фільтр Herding Delta 2 Flex 1500-12/9, 4 шт.), а покупець належним чином прийняти і своєчасно оплатити цей товар. Оплата за фільтри, згідно договору поставки підтверджується платіжними дорученнями № 605 від 30.06.2016 року та № 618 від 04.07.2016 року.
Аналізуючи зміст наведених законодавчих норм та з урахуванням матеріалів справи, суди обґрунтовано дійшли висновку, що ПАТ "Євроцемент-Україна" здійснює всі необхідні дії щодо усунення виявлених перевіркою порушень, зокрема зазначених у п. 4 Припису шляхом забезпечення виконання умов дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від 05.12.2014 року № 6320210100-1565 та виконання заходу по скороченню викидів забруднюючих речовин на джерелах викидів № 74-81. Отже, підстави для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Публічного акціонерного товариства "Євроцемент-Україна" відсутні.
Крім того, судова колегія вважає обґрунтованим посилання скаржника на необхідність розгляду даної справи в порядку скороченого провадження, однак та обставина, що суд першої інстанції прийняв рішення про відкриття провадження у даній справі в загальному порядку, не вплинула на результат розгляду справи, а лише сприяла більш повному та всебічному її вирішенню.
За таких обставин судова колегія дійшла висновку, що при вирішенні справи судами першої та апеляційної інстанцій вірно застосовані норми матеріального та процесуального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують. За таких обставин підстав для задоволення касаційної скарги судова колегія не вбачає.
Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Державної екологічної інспекції у Харківській області відхилити, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 15.08.2016 р. та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 25.10.2016 р. залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: