ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 листопада 2017 року м. Київ К/800/22113/17
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі суддів:
Калашнікової О.В.,
Гончар Л.Я.,
Голяшкін О.В.
розглянувши у попередньому розгляді справу за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 травня 2017 року у справі № 876/3654/17 (№165/13/17) за позовом ОСОБА_4 до Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и л а :
У січні 2017 року ОСОБА_4 звернулася в суд з позовом до Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області, в якому просила:
визнати нечинною відмову відповідача щодо нарахування їй пенсії від 14.12.2016 року;
зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати їй пенсію у розмірі не нижчому, ніж розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність у відповідності до ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 30 червня 2016 року;
зобов'язати відповідача виплатити їй різницю між фактично отриманою та належною до оплати суму пенсії за період з 30 червня 2016 року в межах шестимісячного строку позовної давності до моменту здійсненні перерахунку пенсії;
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем в порушення норм ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", протиправно відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії.
Постановою Нововолинського міського суду Волинської області від 21 лютого 2017 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_4 у зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Зобов'язано Нововолинсько-Іваничівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 у розмі рі не нижчому ніж розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідності до ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 30 червня 2016 року. Зобов'язано Нововолинсько-Іваничівське об'єднане управління Пенсійного фонду Україні Волинської області виплатити ОСОБА_4 різницю між фактично отриманою та належною до оплати сумою пенсії за період з 30 червня 2016 року до моменту здійсненні перерахунку пенсії. Стягнено з бюджетних асигнувань Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управлінню Пенсійного фонду України Волинської області в користь ОСОБА_4 2000 грн. витрат, понесених за надання правової допомоги адвокатом, та 551 грн. 20 коп. витрат по оплаті судового збору.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 травня 2017 року скасовано постанову Нововолинського міського суду Волинської області від 21 лютого 2017 року та прийнято нову про відмову у задоволенні позову.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, ОСОБА_4 звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України зазначає наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 15 грудня 2014 року позивачу ОСОБА_4 достроково на 42 місяці призначено пенсію за віком на підставі п.7-2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15)
, тому розмір її пенсії, обчислений відповідно до ст. 27 та з урахуванням ст. 28 цього Закону, зменшується на 21 відсоток.
Позивач звернулась до Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Листом № 166/С-01 від 14.12.2016 р. Іваничівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області, відмовило у здійсненні такого перерахунку та повідомило позивача про те, що згідно документів пенсійної справи ОСОБА_4 загальний розмір її пенсії обчислюється наступним чином: до нарахованої пенсії за віком здійснюється доплата до розміру прожиткового мінімуму, доплата за понаднормовий стаж та отримана сума зменшується на 21 відсоток за достроковий вихід на пенсію.
Також зазначено, що загальний розмір пенсії за віком станом на 15.12.2014 р. становив 949,00 грн., в тому числі: 514,27 грн. - розмір пенсії за віком; 434,73 грн. доплата до прожиткового мінімуму (949,00 грн.); (- 199,29 грн.) - зменшення за достроковий вихід на пенсію 21%; 199,29 грн. - державна адресна допомога згідно постанови КМУ від 26.03.2008 року № 265 (265-2008-п)
Деякі питання пенсійного забезпечення громадян. Після перерахунку з 01.09.2015р. розмір її пенсії становить 949,00 гри., в тому числі: 510,74 грн. - розмір пенсії за віком; 563.26 грн. - доплата до прожиткового мінімуму (1074,00 грн.); (- 225,54 грн.) - зменшення за достроковий вихід па пенсію 21; 100,54 грн. - державна адресна допомога згідно постанови КМУ від 21.03.2008 року № 265 (265-2008-п)
Деякі питання пенсійного забезпечення громадян. Після перерахунку з 01.05.2016 р. розмір її пенсії становив 949,00 грн.. в тому числі: 510,74 грн. розмір пенсії за віком; 619,26 грн. доплата до прожиткового мінімуму (1130,00 грн.); (- 237,30 грн.) - зменшення за достроковий вихід на пенсію 21%; 56,30 грн. - державна адресна допомога згідно постанови КМУ від 26.03.2008 року № 265 (265-2008-п)
Деякі питання пенсійного забезпечення громадян. Після перерахунку з 01.12.2016 р. розмір її пенсії становить 985,13 грн., в тому числі: 510,74 грн. - розмір пенсії за віком; 736,26 грн. доплата до прожиткового мінімуму (1247,00 грн.); (-261.87 грн.) - зменшення за достроковий вихід на пенсію 21%.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що в порушення вимог чинного законодавства відповідач неправомірно відмовив позивачу в перерахунку пенсії, зокрема ним не було враховано вимоги Конституції України (254к/96-ВР)
, Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" (2017-14)
та Закону України "Про прожитковий мінімум" (966-14)
, згідно яких мінімальний розмір пенсії встановлюється не нижче прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд апеляційної інстанції виходив з того, що пенсія за віком ОСОБА_4 була призначена достроково на 42 місяців, отже відсоток, на який зменшується її розмір, становить 21. При призначенні пенсії позивачу було враховано страховий стаж 30 р. 00 міс. 18 дн. За періоди роботи з 24.04.1978 р по 30.11.2014 р., коефіцієнт стажу з врахуванням кратності 1,35 становить 0,40500 та середньомісячний заробіток у розмірі 1269,81 грн., за період роботи з 01.12.1980 р. по 30.11.1985 р., згідно даних персоніфікованого обліку, індивідуальний коефіцієнт для обчислення заробітної плати - 0,47013 із застосуванням середньої заробітної плати за 2013 рік - 2700,98 грн.
З огляду на наведене відмова відповідача у проведенні перерахунку позивачу пенсії є обґрунтованою та відповідає вимогам закону.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України з цього приводу зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно із ст.1 Закону України "Про прожитковий мінімум" прожитковим мінімумом є вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування (далі - набір продуктів харчування), а також мінімального набору непродовольчих товарів (далі - набір непродовольчих товарів) та мінімального набору послуг (далі - набір послуг), необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про прожитковий мінімум" прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Згідно із ст.ст. 2, 6, 17 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" мінімальний розмір пенсії за віком і мінімальний розмір заробітної плати віднесені до основних соціальних гарантій і не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму доходів громадян.
Статтею 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Постановою Кабінету Міністрів України Деякі питання пенсійного забезпечення громадян від 26.03.2008 року № 265 (265-2008-п)
(в редакції чинній на момент призначення пенсії) встановлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною та щомісячної доплати до пенсії у зв'язку з втратою годувальника членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання) не досягає в інвалідів I та II груп прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, та в осіб, яким призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника, на одного непрацездатного члена сім'ї 100 відсотків, на двох - 120 відсотків, на трьох і більше - 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.
Установлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, крім інвалідів І та II груп (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає 949 гривень, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.
Постановою Кабінету Міністрів України Деякі питання пенсійного забезпечення громадян від 26.03.2008 року № 265 (265-2008-п)
(в редакції від 01.12.2015 р.) установлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, крім осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає 949 гривень, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" (80-19)
передбачено, що прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, встановлено з 01.01.2015р. - 949 грн., з 01.09.2015р. - 1074 грн. Законом України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" (928-19)
передбачено, що прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, встановлено з 01.05.2016р. - 1130 грн., з 01.12.2016 - 1247 грн.
Судами встановлено, що пенсія за віком ОСОБА_4 була призначена достроково на 42 місяців, отже відсоток, на який зменшується її розмір, становить 21.
При призначенні пенсії позивачу було враховано страховий стаж 30р. 00 міс. 18 дн. За періоди роботи з 24.04.1978 р по 30.11.2014 р., коефіцієнт стажу з врахуванням кратності 1,35 становить 0,40500 та середньомісячний заробіток у розмірі 1269,81 грн., за період роботи з 01.12.1980 р. по 30.11.1985 р., згідно даних персоніфікованого обліку, індивідуальний коефіцієнт для обчислення заробітної плати - 0,47013 із застосуванням середньої заробітної плати за 2013 рік - 2700,98 грн.
З огляду на наведене колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що відмова відповідача у проведенні перерахунку позивачу пенсії є обґрунтованою та відповідає вимогам закону.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов до вірного висновку про відсутність підстав задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
З урахуванням викладеного, судом апеляційної інстанції винесене законне і обґрунтоване рішення, постановлене з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу ОСОБА_4 відхилити.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 травня 2017 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст. 237- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.