ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 листопада 2017 року м. Київ К/800/23159/17
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі суддів:
Калашнікової О.В.,
Гончар Л.Я.,
Голяшкін О.В.
розглянувши у попередньому розгляді справу за касаційною скаргою Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Корольовського районного суду м. Житомира від 05 квітня 2017 року та постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2017 року у справі №296/1353/17 за позовом ОСОБА_4 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -, -
в с т а н о в и л а :
У лютому 2016 року ОСОБА_4 звернулася в суд з позовом до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просила:
визнати протиправними дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_4 відновити базовий місяць (червень 2013 року) при обчисленні індексу споживчих цін для індексації, призначеної їй з 26.06.2013 року пенсії та здійснити виплату призначеної їй з 26.06.2013 року пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням поновленого базового місяця (червень 2013 року) при обчислені індексу споживчих цін для індексації пенсії;
зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відновити базовий місяць (червень 2013 року), встановлений для обчислення суми індексації пенсії, призначеної ОСОБА_4 з 26.06.2013 року в розмірі 80% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та здійснити нарахування та виплату індексації пенсії ОСОБА_4 в місячному розмірі 166,69 грн., починаючи з 01.07.2016 року щомісячно по теперішній час та продовжувати нарахування та виплату індексації пенсії згідно Закону України від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ (1282-12) "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078 (1078-2003-п) .
Позовні вимоги обґрунтовані неправомірністю дій відповідача щодо утримання з пенсії позивача сум індексації пенсії та зміни базового місяця для індексації пенсії, оскільки виконання відповідачем судового рішення про здійснення перерахунку неправильно призначеного розміру пенсії не є підвищенням розміру пенсії у розумінні п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (1078-2003-п) Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення, а місяць перерахунку пенсії згідно рішення суду не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії, так як фактично було відновлене порушене у свій час відповідачем право на отримання належної їй пенсійної виплати в розмірі, встановленому законом, в обсязі, який вона мала від часу первинного призначення пенсії.
Постановою Корольовського районного суду м. Житомира від 05 квітня 2017 року позов задоволено.
Визнано протиправними дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_4 відновити базовий місяць (червень 2013 року) при обчисленні індексу споживчих цін для індексації, призначеної їй з 26.06.2013 року пенсії та здійснити виплату призначеної їй з 26.06.2013 року пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням поновленого базового місяця (червень 2013 року) при обчислені індексу споживчих цін для індексації пенсії.
Зобов'язано Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відновити базовий місяць (червень 2013 року), встановлений для обчислення суми індексації пенсії, призначеної ОСОБА_4 з 26.06.2013 року в розмірі 80% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та здійснити нарахування та виплату індексації пенсії ОСОБА_4 в місячному розмірі 166,69 грн., починаючи з 01.07.2016 року щомісячно по теперішній час та продовжувати нарахування та виплату індексації пенсії згідно Закону України від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ (1282-12) "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078 (1078-2003-п) .
Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2017 року змінено постанову Корольовського районного суду м. Житомира від 05 квітня 2017 року в частині задоволення позовних вимог щодо зобов'язання здійснити нарахування і виплату індексації пенсії в місячному розмірі 166,69 грн. В цій частині позовні вимоги залишено без задоволення. В решті - постанову Корольовського районного суду м. Житомира від 05 квітня 2017 року залишено без змін.
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями, Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судових рішень, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 знаходиться на обліку Житомирському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" (889-19) у розмірі 80% в суми заробітної плати на яку нарахований внесок на загальнообов'язкове державне пенсійні страхування.
Постановою Корольовського районного суду м. Житомира від 27.09.2016 зобов'язано Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_4 з 01.07.2016 відповідно до вимог Закону України "Про державну службу" (889-19) в розмірі 80 % суми заробітної плати з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації доходів фізичних осіб як складових заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, за 24 календарних місяці згідно довідки № 373/14/06-30-05-39 від 17.06.2016.
На виконання вказаного рішення суду позивачу здійснено перерахунок з 01.07.2016, в результаті чого перевизначено базовий місяць для подальшої індексації, а саме: липень 2016 року.
25.01.2017 ОСОБА_4 звернулась до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою в якій просила провести з 01.07.2016 перерахунок призначеної пенсії в розмірі 80% від суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням раніше визначеного базового місяця для проведення індексації та поновити базовий місяць для обчислення суми індексації пенсії з наростаючим підсумком (червень 2013 року).
Листом за № 51/П-8 від 03.02.2017 позивачу повідомлено, що підстав для обрахунку пенсії з 01.07.2016 з урахуванням червня 2013 року, як місяця підвищення пенсії при обчисленні індексу споживчих цін, для індексації пенсії не має.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суди першої і апеляційної інстанцій виходили з того, що виконання відповідачем судового рішення з підстав неправильного нарахування розміру пенсії не є підвищенням розміру пенсії відповідача у розумінні п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" (1078-2003-п) , а місяць перерахунку пенсії позивача згідно судових рішень не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій виходячи з наступного.
Статтею 1 Закону України від 3.07.1991 № 1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон № 1282-XII (1282-12) ) визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг, а поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Відповідно до статті 2 Закону № 1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Базовим місяцем для індексації пенсії є місяць призначення (перерахунку) пенсії, а також в разі підвищення пенсії в розмірі, який би перевищував суму індексації за умови її проведення відповідно до Закону.
Відповідно до статті 4 цього Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі, якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 6 Закону № 1282-XII у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати, пенсій, державної соціальної допомоги, стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів.
Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
З метою реалізації вказаного Закону Кабінетом Міністрів України постановою від 17.03.2003 № 1078 (1078-2003-п) затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).
Згідно пункту 1-1 Порядку підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Приклад обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації наведено у додатку № 1.
При цьому, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено (п.10-1 Порядку).
Відповідно до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (1078-2003-п) , індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.
Пунктом 4 Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Згідно із пунктом 5 Порядку у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.
Як вірно зазначено судами попередніх інстанцій, виходячи зі змісту наведеної норми для проведення подальшої індексації з наступного за базовим місяцем здійснюється нове обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком до перевищення порогу індексації. При цьому сума підвищення доходу має перевищувати суму індексації, що має нараховуватись у місяці зростання доходу.
Тобто, пунктом 5 зазначеного Порядку регулюються правовідносини у разі підвищення мінімальної заробітної плати, пенсії.
Відповідно, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації доходів громадян проводиться наростаючим підсумком починаючи з 1 числа наступного місяця за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком. У разі підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць в якому відбулося таке підвищення вважається базовим, та в наступному місяці відбувається обчислення та нарахування нового індексу споживчих цін для провадження індексації грошових виплат. У разі якщо підвищення мінімальних розмірів виплат не спричинило зростання доходів громадян, нарахування індексації провадиться на загальних підставах.
Виходячи з вищезазначеного, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії, не може бути підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивача в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.
Перерахунок пенсії на підставі рішення суду є відновленням порушеного права позивачки на отримання належної виплати в розмірі, встановленому Законом, та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця.
Відповідно, вірними є висновки судів, що дії відповідача під час перерахунку пенсії позивачу за рішенням суду з підстав неправильного нарахування, внаслідок якого був змінений базовий місяць для нарахування на липень 2016 року є неправомірними, оскільки суперечать нормам діючого законодавства, порушують конституційні права позивача на збільшений розмір пенсії, передбачені ст.ст. 62, 64 Конституції України, п.п.5-1,10 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (1078-2003-п) .
Разом з тим, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що задовольняючи позовні вимоги в частині зобов'язання здійснити нарахування і виплату індексації пенсії в місячному розмірі 166,69 грн. суд першої інстанції не врахував, що зазначення конкретної суми індексації, що підлягає до виплати, є прямим втручанням в дискреційні повноваження органу Пенсійного фонду.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов до вірного висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Згідно ч.3 ст. 220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відхилити.
Постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2017 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст. 237- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: