ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 листопада 2017 року м. Київ К/800/19659/17
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі суддів:
Калашнікової О.В.,
Гончар Л.Я.,
Голяшкін О.В.
розглянувши у попередньому розгляді справу за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Оріхівського районного суду Запорізької області від 14 березня 2017 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 04 травня 2017 року у справі № 323/581/17 за позовом ОСОБА_4 до Пологівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и л а :
У лютому 2017 року ОСОБА_4 звернувся в суд з позовом до Пологівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому просив:
визнати дії Пологівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови в призначенні ОСОБА_4 дострокової пенсії за віком, як учаснику бойових дій - неправомірними;
зобов'язати Пологівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області признати ОСОБА_4 дострокову пенсію за віком, як учаснику бойових дій з 19 жовтня 2016 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно відмовив позивачеві у призначенні дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій з 19 жовтня 2016 року, чим обмежив його право на отримання пенсії протягом 4 місяців.
Постановою Оріхівського районного суду Запорізької області від 14 березня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 04 травня 2017 року, у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями, ОСОБА_4 звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення про задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судових рішень, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_4, 13 лютого1958 року народження, маючи загальний трудовий стаж 25 років, звернувся 19 жовтня 2016 року до Пологівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про призначення йому дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій відповідно до абзацу 6 п.3 розділу 15 прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) .
Листом від 31 жовтня 2016 року № 102/М-7 відповідач відмовив у призначенні позивачу пенсії, пославшись на відсутність підстав для такого призначення.
21 лютого 2017 року позивач повторно звернувся із заявою до відповідача про призначення дострокової пенсії за віком, надавши відповідні документи, на підставі яких та у відповідності до абз. 6 пункту 3 Розділу ХУ Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) , йому призначено пенсію за віком як учаснику бойових дій (а.с.36-41).
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суди першої і апеляційної інстанцій виходили з того, що на момент на момент звернення ОСОБА_4 19.10.2016 року до відповідача, питання призначення дострокової пенсії як учаснику бойових дій, які проводились в зоні дії АТО, не було врегульовано на законодавчому рівні. Крім того, позивач звернувся із заявою у довільній формі, без додержання форми заяви та без надання необхідних документів.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України з цього приводу зазначає наступне.
Абзацом 6 пункту 3 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) визначено, що тимчасово, до прийняття відповідного закону військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
18 жовтня 2016 року Верховною Радою України прийнятий Закон України № 1683-VIII (1683-19) Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення окремих категорій осіб із числа учасників антитерористичної операції яким внесено зміни до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) та до Закону України "Про загальнонообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) , якими врегульоване питання щодо пенсійного забезпечення зазначеної категорії осіб. В прикінцевих положеннях вищезазначеного Закону 1683-VШ (1683-19) Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення окремих категорій осіб із числа учасників антитерористичної операції зазначено, що цей Закон набирає чинності через місяць з дня його опублікування. Оскільки даний Закон вперше офіційно був опублікований в газеті Голос України 06.01.2017 року № 3, то чинності він набрав лише 06.02.2017року.
Судами встановлено, що після вступу вищевказаного Закону в силу, спеціалісти управління в телефоному режимі повідомили осіб ( в тому числі й позивача), які звертались до управління з питанням призначення дострокової пенсії за віком та повідомили про зміни у законодавстві з даного питання і про можливість призначення пенсії при наданні повного пакету документів, необхідних для призначення пенсії.
Відповідно до письмової заяви позивача від 21.02.2017 року, позивач повторно звернувся до відповідача із заявою про призначення дострокової пенсії за віком 21 лютого 2017 року та надав належні документи, зокрема: заяву встановленого зразка, копії паспорту, ідентифікаційного номеру, військовий квиток НОМЕР_2 (а.с.15), довідка № 1432 від 13.02.2016 року про безпосередню участь в антитерористичній операції, виданої ТВО командира в/ч А1965( а.с.14) та посвідченням серії НОМЕР_1, виданим Управлінням особового складу штабу Командування Військово-Морських Сил України 31.03.2016 року, копії документів, що підтверджують стаж, військовий квиток, довідку про зарплату.
У відповідності до наданих позивачем документів, 10.03.2017 року ОСОБА_4 пенсія була призначена з 21.02.2017 року, тобто з дня звернення до управління, як і передбачено законодавством.
Разом з тим, як встановлено судами та не заперечується сторонами, 9 жовтня 2016 року позивач вперше звернувся до Пологівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою довільної форми до якої додав копії наступних документів: паспорту, ідентифікаційного номеру, посвідчення УБД (а.с.17). При цьому, довідка про періоди та місце участі в бойових діях, позивачем не надавалась.
Абзацом 6 пункту 6 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 (637-93-п) передбачено, що військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, зараховуються до трудового стажу на підставі довідок військових комісаріатів, які видаються в порядку, що визначається Міністерством оборони України. Перелік держав і періоди бойових дій на їх території визначено постановою Кабінету Міністрів України "Про організаційні заходи щодо застосування Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"" від 08.02.1994 року № 63 (63-94-п) .
На підставі абзацу 2 підпункту 5 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) , затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. № 22-1 (z1566-05) , при призначенні пенсії згідно з абзацом 6 пункту 3 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) до заяви про призначення пенсії за віком особа додає посвідчення учасника бойових дій та довідку військового комісаріату про період участі в бойових діях. Форму зазначеної довідки наведено в Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637 (637-93-п) .
Отже, на час звернення позивача до відповідача не було підстав для призначення йому пенсії, оскільки позивачем не надано повного переліку документів передбачених Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) , затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 (z1566-05) , а саме: довідку військового комісаріату про період участі в бойових діях, довідку про заробітну плату, документи про навчання, та інші.
Крім того, як встановлено судами, заява, подана позивачем також не встановленого зразка, а була оформлена як звернення.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про відсутність підстав для призначення пенсії позивачеві з 19.10.2016 року.
Враховуючи викладене, суди першої і апеляційної інстанцій дійшли до вірного висновку про відсутність підстав задоволення позовних вимог.
Згідно ч.3 ст. 220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої і апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу ОСОБА_4 відхилити.
Постанову Оріхівського районного суду Запорізької області від 14 березня 2017 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 04 травня 2017 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст. 237- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: