ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 листопада 2017 року м. Київ К/800/27474/17
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі суддів:
Калашнікової О.В.,
Гончар Л.Я.,
Голяшкін О.В.
розглянувши у попередньому розгляді справу за касаційною скаргою управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області на постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 18 травня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 липня 2017 року у справі №428/4300/17 за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и л а :
У травні 2017 року ОСОБА_4 звернулася в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області, в якому просила:
визнати дії Управління пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області в частині припинення виплати пенсії протиправними та визнати протиправною бездіяльність відповідача в частині невиплати пенсії з березня 2016 року;
зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області поновити нарахування та виплату пенсії за віком та сплатити заборгованість за період, починаючи з березня 2016 року, на рахунок в уповноваженому банку, обраному раніше;
звернути постанову до негайного виконання у межах суми платежу за один місяць;
зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області у встановлений судом строк подати до суду звіт про виконання судового рішення
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області, припиняючи виплату пенсії позивачу з березня 2016 року, діяло не на підставі та не у спосіб, що передбачені законами України, оскільки не існувало законних підстав для такого припинення.
Постановою Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 18 травня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 липня 2017 року, задоволено частково.
Визнано дії Управління пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області в частині припинення виплати пенсії ОСОБА_4 протиправними з 01 жовтня 2016 року, а також визнати протиправною бездіяльність Управління пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області в частині невиплати ОСОБА_4 пенсії з 01 жовтня 2016 року.
Зобов'язано Управління пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області поновити з 01 жовтня 2016 року нарахування і виплату пенсії за віком ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1. Відмовлено у задоволенні іншої частини позову за період з 01 жовтня 2016 року.
Залишено без розгляду позовні вимоги ОСОБА_4 до Управління пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії за період до 01 жовтня 2016 року.
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями, управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судових рішень, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01.08.2014 року перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області та отримує пенсію за віком на підставі розпорядження № 79768 від 18.12.2014 року. Згідно з копією довідки № 919015788 від 19.01.2015 року про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради, ОСОБА_4, яка постійно проживала за адресою: АДРЕСА_1, перемістилася 02.11.2014 року з тимчасово окупованої території в м. Сєвєродонецьк за адресою: АДРЕСА_2. Дата закінчення дії довідки - безстрокова.
07 листопада 2014 року позивач подала до Управління пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області заяву, в якій просила перерахувати належні їй суми пенсії на її поточний рахунок, який відкрито у ПАТ Укрсоцбанк.
Відповідно до письмових пояснень представника УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області, ОСОБА_4 припинена виплата пенсії з 01 березня 2016 року з метою перевірки обґрунтованості продовження виплати пенсії.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суди першої і апеляційної інстанцій виходили з того, що на час припинення відповідачем виплати пенсії позивачу були відсутні, встановлені ст. 49 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", підстави для такого припинення.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій виходячи з наступного. Постановою Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 637 (637-2014-п) Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 (509-2014-п) . Виплата (продовження виплати) пенсій, що призначені зазначеним особам, здійснюється в установах публічного акціонерного товариства Державний ощадний банк України та з використанням його платіжних пристроїв. Такі виплати можуть здійснюватися за бажанням особи з доставкою додому.
Пунктом 8 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 595 (595-2014-п) визначено, що особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 (509-2014-п) , пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2015 року № 509 (509-2014-п) затверджений Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, який регулює механізм видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. До того ж, пунктом 2 наведеного порядку встановлена процедура отримання такої довідки, згідно з якою повнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто або через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).
05 листопада 2014 року Постановою Кабінету Міністрів України № 637 (637-2014-п) постановлено встановити, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 (509-2014-п) . Зазначені виплати, що призначені або продовжені відповідним особам до набрання чинності цією постановою, здійснюються за фактичним місцем їх проживання (перебування) у разі видачі їм до 31 грудня 2014 року такої довідки. Постановою КМУ № 715 від 12.12.2014 року (715-2014-п) абзац другий пункт 1 Постанови змінено та зазначено, що зазначені виплати, що призначені або продовжені відповідним особам до набрання чинності цією постановою, здійснюються за фактичним місцем їх проживання (перебування) у разі видачі їм до 01 лютого 2015 року такої довідки. В наступному зазначений абзац було змінено відповідно до Постанови КМУ № 636 від 26.08.2015 року (636-2015-п) та зазначено, що зазначені виплати припиняються з місяця, наступного за тим, у якому завершився строк дії цієї довідки. У разі продовження строку дії довідки зазначені виплати поновлюються з дати припинення їх виплати. Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 595 (595-2014-п) затверджений Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей (далі - Тимчасовий порядок), відповідно до пункту 8 якого встановлено, що особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 (509-2014-п) , пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати, протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Отже, як вірно зазначено судами попередніх інстанцій, особа, яка не перемістилась з непідконтрольної Україні території, але бажає й надалі отримувати пенсію, повинна у відповідності до вищенаведених Порядків № 595 (595-2014-п) та № 637 (637-2014-п) переміститись на контрольовану українською владою територію для вирішення питання отримання соціальної виплати (пенсії), за місцем фактичного проживання звернутись до управління ПФУ та надати заяву про переведення пенсійної справи (призначення пенсії, виплату допомоги на поховання, виплату недоотриманої пенсії), а також довідку про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 509 від 01.10.2014 року (509-2014-п) на час її прийняття строку дії довідки внутрішньо переміщеної особи встановлено не було.
26.08.2015 року Постановою Кабінету Міністрів № 636 (636-2015-п) внесено зміни до Постанови № 509 (509-2014-п) , якими, зокрема встановлено строк дії такої довідки у шість місяців з дати її видачі. Постановою Кабінету Міністрів від 08.06.2016 року № 352 (352-2016-п) було також внесено зміни до Постанови № 509 (509-2014-п) , згідно яких встановлено, що довідка діє безстроково; довідка, видана до 20 червня 2016 року, яка не скасована і строк дії якої не закінчився, є дійсною та діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".
12 травня 2017 року до суду першої інстанції від Департаменту соціального захисту населення ЛОДА надійшла відповідь на запит щодо перебування на обліку ОСОБА_4 як внутрішньо переміщеної особи, де зазначалось, що ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в УПСЗН Сєвєродонецької міської ради, як внутрішньо переміщена особа, відповідна довідка № 919015788 є дійсною.
Отже, як вірно встановлено судами попередніх інстанцій, ОСОБА_4 вимоги для отримання пенсії за віком виконала, оскільки звернулася із відповідною заявою до УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області про поновлення виплати пенсії та надала відповідну довідку про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції.
Відповідно ст. 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Відповідно ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеними у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
У статті 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зазначені підстави припинення та поновлення виплати пенсії. У частині 1 цієї статті визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; у разі смерті пенсіонера; у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 2 ст. 49 зазначеного Закону України поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати.
Як встановлено судами, припинення виплати пенсії ОСОБА_4 обумовлено необхідністю перевірки обґрунтованості продовження виплати пенсії. Зазначеної підстави для припинення виплати пенсії діючим Законом не передбачено. Відповідач не послався на конкретну норму Закону України, що передбачає припинення виплати пенсії.
Судами вірно зазначено, що закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України (254к/96-ВР) і повинні відповідати їй. Верховна Рада України може змінити закон виключно законом, а не шляхом прийняття підзаконного правового акта. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України відносяться до категорії підзаконних.
З огляду на викладене, підзаконні нормативно-правові акти не можуть змінювати в бік звуження права громадян на пенсійне забезпечення, які встановлено нормативно-правовими актами вищої юридичної сили.
Такий висновок судів кореспондується із положеннями ч. 3 ст. 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", де вказано, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, а також із положеннями ч. 2 ст. 5 цього ж Закону, в якому закріплено, що виключно цим Законом визначаються коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що у відповідача не було законних підстав для припинення виплати пенсії ОСОБА_4 з 01 жовтня 2016 року.
Отже, суди першої і апеляційної інстанцій дійшли до вірного висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Згідно ч.3 ст. 220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої і апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області відхилити.
Постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 18 травня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 липня 2017 року у справі № 428/4300/17 за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст. 237- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: