ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"14" листопада 2017 р. м. Київ К/800/50766/15
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів:
Черпіцької Л.Т.
Гончар Л.Я.
Голяшкіна О.В.
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 11 листопада 2015 року у справі №127/12025/15-а за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці, третя особа - Державне підприємство Вінницький завод Кристал, про визнання рішень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИЛА:
У травні 2015 року позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці, третя особа - Державне підприємство Вінницький завод Кристал, в якому просив:
- рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці від 07 травня 2015 року № 76/Т-2 та рішення від 11 березня 2015 року № 509/06-33-3/02-2 (протокол № 6 від 25.02.2015 року) про відмову ОСОБА_4 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до пункту б статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення, у зв'язку з відсутністю необхідного для призначення пенсії стажу роботи в шкідливих умовах праці, - визнати протиправними;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_4 на посаді зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 повний робочий день за професією огранувальник алмазів у діаманти на Вінницькому заводі Кристал період з 31 грудня 1991 року по 20 вересня 1993 року, з 20 березня 1996 року по 19 квітня 2000 року, та нарахувати і виплачувати ОСОБА_4 пенсію за віком на пільгових умовах згідно п. б ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення та п. 14.11.а Розділу ХІV Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року № 36 (36-2003-п)
Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, починаючи з 02 березня 2015 року.
Постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 30 вересня 2015 року позов задоволено повністю.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 11 листопада 2015 року скасовано постанову суду першої інстанції та прийнято нову, якою у задоволенні позову ОСОБА_4 відмовлено.
Не погоджуючись з постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 11 листопада 2015 року, ОСОБА_4 звернувся з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено, що 28 квітня 2015 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, відповідно до пункту б статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення.
Рішенням від 11 березня 2015 року № 509/06-33-3/02-2 та рішенням від 07 травня 2015 року № 76/Т-2 Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці відмовило позивачеві у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи в шкідливих умовах, так як заявник має лише 09 років 09 місяців 27 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком за Списком № 2.
Не погоджуючись з відмовою відповідача, ОСОБА_4 звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що законодавцем покладено обов'язок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому її не проведення не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення. Таким чином, неприйняття відповідачем до уваги довідки ДП Вінницький завод Кристал від 20.04.2015 року № 01/349 є безпідставним.
Між тим, суд апеляційної інстанції погодився з висновком суду першої інстанції про протиправність дій відповідача щодо не зарахування до пільгового стажу роботи ОСОБА_4 період його роботи в ДП Вінницький завод Кристал з 31 грудня 1991 року по 20 вересня 1993 року. При цьому, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, оскільки стаж роботи позивача на посаді огранувальника алмазів у діаманти з 20 березня 1996 року по 19 квітня 2000 року не може бути зарахований при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв'язку з не підтвердженням права на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 2 за результатами проведення атестацій робочих місць.
Колегія суддів вважає передчасними такі висновки судів, враховуючи наступне.
Відповідно до пункту "б" частини першої статті 13 Закону № 1788-ХІІ мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Згідно з п. а ст.100 цього Закону, особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах, зокрема, особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством.
Згідно з Розділом XIV Оброблення металу Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36 (36-2003-п)
, огранувальники алмазів у діаманти мають право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах.
Згідно з ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів.
Відповідно до п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. N 637 (637-93-п)
, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Порядком застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (z1451-05)
встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, які були чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.
Відповідно до пункту 4.5 Порядку застосування списків № 1 і № 2, якщо атестація з 21 серпня 1992 року не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21 серпня 1997 року, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21 серпня 1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі Мінпраці) від 1 вересня 1992 року № 41 (далі Методичні рекомендації).
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку проведення атестації та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Відповідно до положень Порядку проведення атестації відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Системний аналіз норм Закону України "Про пенсійне забезпечення" (1788-12)
та Порядку проведення атестації дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Таким чином, відсутність підтвердження вищезгаданих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 10 вересня 2013 року, 25 листопада 2014 року, 17 березня 2015 року та 02 червня 2015 року (№№ 21-183а13, 21-519а14, 21-585а14, 21-572а14 відповідно).
Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається з копії трудової книжки позивача, останній з 05 березня 1982 року по 20 вересня 1993 року та з 20 березня 1996 року по 19 квітня 2000 року працював на посаді огранувальника алмазів у діаманти у ДП Вінницький завод Кристал.
Відповідно до довідки ДП Вінницький завод Кристал від 15 жовтня 2014 року № 12/172, ОСОБА_4 працював повний робочий день і за період з 05 березня 1982 року по 31 грудня 1991 року виконував роботи по огрануванню алмазів у діаманти в виробництві "оброблення металу" без використання робототехніки за професією "огранувальника алмазів у діаманти", що передбачена Списком № 2, та пільговий стаж його складає 9 років 9 місяців 26 днів.
Першу атестацію робочих місць по спискам № 1 та № 2 на ДП Вінницький завод Кристал було проведено згідно наказу № 123 від 21.03.1994 року.
За результатами проведеної атестації робочих місць в 1994 році, за умовами праці професія огранувальник алмазів у діаманти відноситься до Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" (36-2003-п)
, позиція 14.11а.
Між тим, згідно висновку Державної експертизи умов праці № 09-02-188 від 26.05.2008 року, атестація робочих місць за умовами праці на ДП Вінницький завод Кристал у 1994 році проведена не в повному обсязі та неякісно, з порушенням Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, необґрунтовано підтверджено право на пільгову пенсію за списком № 2 за професією, у тому числі, огранник алмазів на діаманти, код 2151100а-15418. Отже, наказ по підприємству № 123 від 21 березня 1994 року Про результати атестації робочих місць за умовами праці підлягає скасуванню.
Контроль за якістю проведення атестації, правильністю застосування списків N 1 і 2 виробництв, робіт, професій посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, пільги і компенсації, покладається на органи Державної експертизи умов праці (п.11 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці).
На виконання вимог Державної експертизи умов праці, наказом ДП Вінницький завод Кристал від 27.05.2008 року № 150 скасовано наказ підприємства №123 від 21 березня 1994 року Про результати атестації робочих місць за умовами праці.
По результатам атестації робочих місць, проведеної на ДП Вінницький завод Кристал в 1999 році, по професії огранувальник алмазів у діаманти не підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 2 (наказ по заводу № 177 від 19.04.1999 року). Не підтверджене і таке право під час проведених атестацій у 2002, 2008, 2013 роках.
Враховуючи те, що проведення атестації робочих місць є обов'язковим з 21.08.1992 року, та зважаючи на результати проведених атестацій на ДП Вінницький завод Кристал після 1992 року, судова колегія дійшла висновку про протиправність не зарахування відповідачем до пільгового стажу ОСОБА_4 за Списком № 2 періоду його роботи в ДП Вінницький завод Кристал з 01 січня 1992 року по 21 серпня 1992 року. При цьому, пільговий стаж роботи позивача в ДП Вінницький завод Кристал є недостатнім для призначення пенсії за віком за Списком №2.
За таких обставин, рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про відмову у призначенні пільгової пенсії ОСОБА_4 є правомірними.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судові рішення ухвалені з порушенням норм матеріального права, а тому підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення.
Відповідно до ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
ПОСТАНОВИЛА:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити частково.
Постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 30 вересня 2015 року та постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 11 листопада 2015 року скасувати, та ухвалити у справі нове рішення.
Позов ОСОБА_4 задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_4 період роботи з 01 січня 1992 року по 21 серпня 1992 року за професією огранувальник алмазів у діаманти в ДП Вінницький завод Кристал.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.