ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"14" листопада 2017 р. м. Київ К/800/22885/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого судді -
Черпіцької Л.Т.
Суддів -
Гончар Л.Я.
Голяшкіна О.В.
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу
за касаційною скаргою
Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві
на постанову Оболонського районного суду м. Києва від 13 березня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23 квітня 2015 року
у справі № 756/16478/14-а
за позовом
ОСОБА_4
до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві
про перерахунок пенсії
ВСТАНОВИЛА:
У листопаді 2014 року ОСОБА_4 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною відмови у перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 21.05.2012 року № 21/3/2-1496/1147, виданої Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України, та здійснити відповідні виплати з 20 травня 2014 року.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що всупереч положенням ч.3 ст.63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб відповідач відмовив йому у перерахунку пенсії.
Постановою Оболонського районного суду м. Києва від 13 березня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23 квітня 2015 року, позов задоволено повністю.
Не погоджуючись з вказаними судовими рішеннями, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві звернулось з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач проходив службу в Службі безпеки України та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб з 31.12.2010 року.
18.10.2014 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 (355-2012-п)
Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та довідки про розмір грошового забезпечення Фінансово-економічного управління СБУ від 21.05.2012 року № 21/3/2-1496/1147 станом на 01 квітня 2012 року.
Головне управління ПФУ в м. Києві листом від 27.10.2014 року № 23047/12/Д-1943 відмовило позивачу у перерахунку пенсії посилаючись на те, що після 01.01.2008 року Кабінетом Міністрів України не приймалось рішень щодо зміни грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Відповідно до положень постанови № 355 (355-2012-п)
позивачу була підвищена пенсія з 1 липня 2012 року на 11%, з 1 вересня 2012 року на 23% та з 1 січня 2013 року на 35 %. Перерахунок пенсій на підставі ч.3 ст.63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб не проводився, оскільки довідка ФЕУ СБУ не є правовою підставою для перерахунку пенсії.
Задовольняючи позовні вимоги, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що положення законодавства не пов'язують перерахунок розміру пенсії виключно з прийняттям рішень Кабінетом Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення. Підставою для здійснення перерахунку є фактичне підвищення розміру грошового утримання відповідних категорій військовослужбовців на підставі рішень посадових осіб, уповноважених на встановлення та зміну грошового утримання відповідних категорій військовослужбовців.
Колегія суддів вважає передчасними такі висновки судів, враховуючи наступне.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців. Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 (1294-2007-п)
Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу затверджено порядок призначення (перерахунку) пенсій та визначено складові грошового забезпечення для призначення та перерахунку пенсій.
На підставі цієї постанови з 1 січня 2008 року органами Пенсійного фонду України було проведено перерахунок раніше призначених пенсій. Постановою КМУ від 23.04.2012 р. № 355 (355-2012-п)
встановлено з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків.
Судами встановлено, що Головним управлінням відповідно до постанови КМУ № 355 (355-2012-п)
було перераховано та підвищено пенсію ОСОБА_4 з 1 липня 2012 року на 411,73 грн. (11%), з 1 вересня 2012 року - 860,90 грн. (23%) та з 1 січня 2013 року - 1310,06 грн. (35%), виходячи з суми грошового забезпечення, з якого була призначена пенсія.
При цьому, пунктом 2 постанови № 355 (355-2012-п)
передбачено, що при цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (45-2008-п)
, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 (1294-2007-п)
Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.
Тобто, вказаним пунктом було встановлено, що розміри пенсій з урахуванням підвищень, встановлених пунктом 1 цієї постанови не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України № 1294 (1294-2007-п)
.
Таким чином, оскільки відповідно до постанови КМУ № 355 перерахунок пенсії здійснюється з суми грошового забезпечення, з якого була призначена пенсія, то відповідачем правомірно відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії.
Кабінетом Міністрів України не приймалось рішень щодо змін розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ (2262-12)
, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, а відсоткове підвищення розміру пенсії не є підставою для перерахунку позивачу пенсійного забезпечення.
З огляду на це, довідка ФЕУ СБУ не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки передбачає нові розміри надбавок та премій, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.
Аналогічна правова позиція висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постановах від 17 березня 2015 року та від 21 квітня 2015 року у справах №№ 21-641а14 та 21-145а15 відповідно.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судові рішення ухвалені з порушенням норм матеріального права, а тому підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення.
Відповідно до ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України
ПОСТАНОВИЛА:
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві задовольнити.
Постанову Оболонського районного суду м. Києва від 13 березня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23 квітня 2015 року скасувати, та ухвалити у справі нове рішення.
В задоволенні позову ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про перерахунок пенсії - відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: