ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 жовтня 2017 року м. Київ К/800/31456/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Мойсюка М.І. (доповідач), Черпака Ю.К., Швеця В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправною відповіді та зобов'язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 26 жовтня 2016 року, -
у с т а н о в и л а :
У квітня 2016 року ОСОБА_4 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - ГУ ПФУ) в якому просила: визнати протиправною відповідь відповідача від 15 лютого 2016 року про відмову у перерахунку її пенсії, призначеної відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII "Про державну службу" (3723-12) (далі - Закон № 3723-XII (3723-12) ); зобов'язати ГУ ПФУ починаючи з 1 січня 2016 року здійснити перерахунок пенсії позивача відповідно до статті 37-1 Закону № 3723-XII у розмірі 90 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації в Чернівецькій області від 1 лютого 2016 року № 3 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям (далі - спірна відповідь, спірний перерахунок пенсії, довідка про розмір заробітної плати відповідно, ТУ ДСА відповідно).
В обґрунтування своїх вимог зазначала, що має право на спірний перерахунок пенсії, у здійсненні якого ГУ ПФУ відмовило за відсутності на те законних підстав з порушенням її прав, а тому ОСОБА_4 просила про задоволення позову.
Постановою Садгірського районного суду міста Чернівці від 18 травня 2016 року позов задоволено частково. Визнано протиправною відповідь ГУ ПФУ та зобов'язано відповідача здійснити позивачу спірний перерахунок пенсії починаючи з моменту звернення за такою ОСОБА_4
Оскаржуваною постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 26 жовтня 2016 року рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нову постанову про відмову у задоволенні позову.
У касаційній скарзі позивач, посилаючись на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального та порушення норм процесуального права, просить ухвалене ними судове рішення скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів, в межах статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення скарги з огляду на наступне.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Згідно з частиною 3 статті 211 Кодексу адміністративного судочинства України підставами касаційного оскарження є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у позові апеляційний суд, на підставі наявних у справі даних встановив і правильно виходив з того, що відповідач відмовляючи у здійсненні спірного перерахунку пенсії, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР) та законами України, при цьому прав позивача не порушив.
Судами встановлено, що ОСОБА_4 перебуває на обліку у відповідача як одержувач пенсії призначеної на підставі Закону № 3723-XII (3723-12) в розмірі 90 відсотки від сум її заробітної плати.
У 2016 році позивач звернулась до ГУ ПФУ за спірним перерахунком пенсії, у здійсненні якого відповідач відмовив у зв'язку з тим, що з 1 травня 2016 року - дати набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" (889-19) (далі - Закон № 889-VIII (889-19) ) стаття 37-1 Закону № 3723-XII не діє, а здійснення перерахунків раніше призначених пенсій чинним законодавством не передбачено.
Так, у відповідності до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 37-1 Закону № 3723-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
В подальшому, а саме починаючи з 1 січня 2015 року, діяла редакція статті, яка передбачала, що Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
З метою вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 31 травня 2000 року № 865 (865-2000-п) "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", яка втратила чинність з 1 травня 2016 року згідно з постановою Уряду від 14 вересня 2016 року № 622 (622-2016-п) "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" (застосовується з 1 травня 2016 року; далі - постанови КМУ № 865 (865-2000-п) і № 622 (622-2016-п) відповідно).
Пунктом 4 постанови КМУ № 865 (865-2000-п) було встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" (432-15) заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" (889-19) , визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.
За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим - п'ятим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.
Тобто, вищезазначені законодавчі приписи пов'язують виникнення права на перерахунок пенсії у особи, з певною подією, зокрема, кожного разу, коли відбувається підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.
В свою чергу, постановою КМУ № 1013, яка застосовується з 1 грудня 2015 року, підвищено посадові оклади (тарифні ставки, ставки заробітної плати) працівників 1 тарифного розряду Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 року № 1298 (1298-2002-п) (Офіційний вісник України, 2002 року, № 36, стаття 1699).
Цією ж постановою, яка застосовується з 1 грудня 2015 року виключено пункт 4 постанови КМУ № 865 (865-2000-п) .
Також, пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України від 2 березня 2015 року № 213-VIIІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" (213-19) (далі - Закон № 213-VIIІ (213-19) ) передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до вищезазначених законів.
Оскільки Закон № 213-VIIІ (213-19) не скасовано, його положення не визнано неконституційними, а до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, прийнято не було, то, відповідно, з вказаної дати скасовано норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (довічне грошове утримання) призначаються, зокрема, відповідно до Закону № 3723-XII (3723-12) , в тому числі і стаття 37-1 цього Закону.
Таким чином, станом на 1 грудня 2015 року (дати підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям) стаття 37-1 Закону № 3723-XII, яка передбачала право на перерахунок пенсії, скасована, а пункт 4 постанови КМУ № 865 (865-2000-п) виключено постановою КМУ № 1013, яка застосовується з 1 грудня 2015 року.
Окрім цього, за приписами частини 1 статті 58 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Названій правовій нормі Основного Закону України дано офіційне тлумачення згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99 (v001p710-99) .
У абзаці 2 пункту 2 мотивувальної частини зазначеного Рішення вказано, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Отже, у даному випадку, до спірних правовідносин не підлягає застосуванню стаття 37-1 Закону № 3723-XII і пункт 4 постанови КМУ № 865 (865-2000-п) , які станом на 1 грудня 2015 року (дати підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України), а також на момент звернення позивача до відповідача з заявою про здійснення спірного перерахунку пенсії, вже не діяли.
Системний аналіз наведених положень законодавства, в контексті встановлених судами обставин справи, дає підстави для висновку, що у позивача не виникло право на спірний перерахунок пенсії.
Ураховуючи наведене, висновок суду апеляційної інстанції про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального і дотриманні вимог норм процесуального права.
За правилами статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанцій залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Не може бути скасовано правильне і справедливе рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Керуючись статтями 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів, -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 26 жовтня 2016 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам і оскарженню не підлягає.
Судді:
М.І. Мойсюк
Ю.К. Черпак
В.В. Швець