ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"24" жовтня 2017 р. м. Київ К/800/28829/17
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Калашнікової О.В., Єрьоміна А.В., Стрелець Т.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 червня 2017 року у справі № 821/1098/16 за позовом ОСОБА_4 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області, третя особа: Головне управління Національної поліції в Херсонській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и л а :
У серпні 2016 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом, у якому просив:
визнати протиправними дії голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області щодо відмови в наданні довідки про грошове забезпечення поліцейських, яка відповідає складовим грошового атестату позивача;
зобов'язати Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області видати довідку про розмір грошового забезпечення, яка відповідає складовим грошового атестату позивача та розміру грошового забезпечення поліцейських, яке складається з посадового окладу заступника начальника сектору, окладу за військовим або спеціальним званням капітана поліції, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки у розмірі 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.
Посилався на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (988-2015-п)
(далі - постанова КМУ № 988) затверджені розміри грошового забезпечення поліцейських Національної поліції України. Він, як пенсіонер Міністерства внутрішніх справ України має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розмірів грошового забезпечення поліцейських.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 29 серпня 2016 року позовні вимоги задоволено частково. Зобов'язано Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області надати ОСОБА_4 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням вимог постанови КМУ № 988 (988-2015-п)
. У решті в задоволенні позову відмовлено.
При цьому, суд першої інстанції виходив з того, що діючим законодавством встановлено право позивача на отримання довідки про розмір грошового забезпечення.
Одеський апеляційний адміністративний суд рішенням від 20 червня 2017 року постанову суду першої інстанції скасував та ухвалив нову про відмову в позові.
Ухвалюючи таке рішення, апеляційний суд прийшов до висновку, що процедура, спрямована на проведення перерахунку пенсій працівників органів внутрішніх справ, розпочата у лютому 2017 року, в той час як із заявою про отримання довідки позивач звернувся у квітні 2016 року, отже позовні вимоги є передчасними.
У касаційній скарзі ОСОБА_4, з посиланням на порушення норм матеріального та процесуального права, допущені апеляційним судом, просить рішення цього суду скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції. Вказує на те, що звертався до відповідача не за призначенням чи перерахунком пенсії, а з інформаційним запитом про видачу довідки про розмір грошового забезпечення.
З'ясувавши обставини справи в межах, передбачених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України (2747-15)
), колегія суддів приходить до висновку про задоволення касаційної скарги з урахуванням наступного.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі та отримують пенсію за Законом України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
(далі - Закон № 2262-ХІІ (2262-12)
), визначено цим Законом.
Відповідно до статті 63 цього Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію зазначеного Закону. Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (45-2008-п)
затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
(далі - Порядок проведення перерахунку).
Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
Згідно пунктом 5 цього Порядку для перерахунку пенсій враховується, зокрема, посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена (пункт 6 Порядку проведення перерахунку).
За правилами пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (z0135-07)
, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (z0135-07)
(далі - Порядок), перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Перелік документів, які подаються при призначенні/перерахунку пенсій визначений в пункті 7 Порядку. Серед інших документів, це, зокрема, грошовий атестат або довідка про розмір грошового забезпечення.
Згідно Закону України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" (900-19)
, встановлено, що "перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Отже, новоприйнятим Законом на колишніх міліціонерів розповсюджені пенсійні гарантії встановлені для поліцейських.
Постановою КМУ № 988 (988-2015-п)
затверджено: схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10 (пункт 3 постанови КМУ № 988 (988-2015-п)
).
Отже, у відповідача не було законних підстав не реагувати на звернення позивача стосовно видачі довідки про розмір грошового забезпечення.
Відповідно до статті 226 КАС України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалене відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
На підставі наведеного, керуючись статтями 220, 222, 223, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити.
Скасувати постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 червня 2017 року та залишити в силі постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 29 серпня 2016 року.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст. 237- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: