ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 жовтня 2017 року м. Київ К/800/22739/17
К/800/21408/17
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Калашнікової О.В., Єрьоміна А.В., Стрелець Т.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 7 червня 2017 року та касаційну скаргу Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на постанову Шосткинського міськрайонного суду Сумської області віл 29 березня 2017 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 7 червня 2017 року у справі № 589/5212/16-а за позовом ОСОБА_4 до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, третя особа: Казенне підприємство "Шосткинський казенний завод "Зірка" про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и л а :
У грудні 2016 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом, у якому просив:
визнати неправомірними дії Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення";
зобов'язати відповідача зарахувати до пільгового стажу за Списком № 1 періоди роботи на КП "Шосткинський казенний завод "Зірка":
з 09.02.1988 року по 02.08.1993 року на посаді налагоджувальника КВПтаА цеху № 15 по обслуговуванню цеху № 21 по 4 розр. (виробництво вибухових, ініціюючих речовин, порохів та спорядження боєприпасів);
з 30.11.1993 року по 15.06.1996 року на посаді налагоджувальника КВПтаА цеху № 15 по обслуговуванню цеху № 21 (виробництво вибухових, ініціюючих речовин, порохів та спорядження боєприпасів);
з 16.06.1996 року по 31.08.1998 року на посаді налагоджувальника КВПтаА цеху № 15 по обслуговуванню цеху № 6 4 відд. по 4 розр. (виробництво вибухових, ініціюючих речовин, порохів та спорядження боєприпасів);
з 01.09.1998 року по 10.03.2002 року в якості налагоджувальника КВПтаА цеху метрології КВПтаА по обслуговуванню дільниці виготовлення ЗГ та ЗЦ цеху № 6 основного виробництва 4 розр. (виробництво вибухових, ініціюючих речовин, порохів та спорядження боєприпасів);
з 11.03.2002 року по 31.03.2004 року на посаді налагоджувальника КВПтаА 4 розр. по обслуговуванню цеху № 6 зборки зарядів цеху метрології та КВПтаА (виробництво вибухових речовин);
з 01.04.2004 року по 23.06.2011 року на посаді налагоджувальника КВПтаА4 розр. цеху метрології та КВПтаА з обслуговування дільниці складання боєприпасів та їх утилізації цеху № 1 (виробництво вибухових речовин);
зобов'язати Шосткинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області призначити пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №1 та проводити виплату такої пенсії з 16 листопада 2016 року.
Посилався на те, що має необхідний спеціальний стаж для призначення пенсії на пільгових умовах.
Постановою Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 29 березня 2017 року позовні вимоги задоволено. Визнано протиправними дії Шосткинського об'єднаного управління пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах згідно із пунктом "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Зобов'язано відповідача зарахувати ОСОБА_4 до пільгового стажу за Списком № 1 переліку робочих місць, робіт, професій, посад, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення затвердженого Радою Міністрів СРСР за № 1173 від 22.08.1956 року (v1173400-56) "Про затвердження списків виробництв, цехів, професій і посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах" періоди роботи на КП Шосткинський казенний завод "Зірка":
- з 09.02 1988 року по 02.08.1993 року на посаді налагоджувальника КВП та А цеху № 15 по обслуговуванню цеху № 21по 4 розряду (виробництво вибухових, ініціюючих речовин, порохів та спорядження боєприпасів);
- з 30.11.1993 року по 15.06.1996 року на посаді налагоджувальника КВП та А цеху № 15 по обслуговуванню цеху № 21 (виробництво вибухових, ініціюючих речовин, порохів та спорядження боєприпасів);
- з 16.06.1996 року по 31.08.1998 року на посаді налагоджувальника КВП та А цеху № 15 по обслуговуванню цеху № 6 відд. 4 по 4 розряду (виробництво вибухових, ініціюючих речовин, порохів та спорядження боєприпасів);
- з 01.09.1998 року по 10.03.200 2року в якості налагоджувальника КВП та А цеху метрології по обслуговуванню дільниці виготовлення ЗІ та ЗЦ цеху № 6 основного виробництва (виробництво вибухових, ініціюючих речовин, порохів та спорядження боєприпасів);
- з 11.03.2002 року по 31.03.2004 року на посаді налагоджувальника КВП та А 4 розряду по обслуговуванню цеху № 6 зборки зарядів цеху метрології та КВПта А (виробництво вибухових речовин);
- з 01.04.2004 року по 23.06.2011 року на посаді налагоджувальника КВП та А цеху метрології та КВПтаА 4 розряду цеху метрології та КВКтаА з обслуговування дільниці складання боєприпасів та їх утилізації цеху № 1 (виробництво вибухових речовин).
Зобов'язано Шосткинське об'єднане управління пенсійного фонду України Сумської області призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №1 та проводити виплату такої пенсії з 27.12.2016 року.
При цьому, суд першої інстанції виходив з того, що професія, яку обіймав позивач, входила до Списку № 1 Розділу IX Производство взрывчатых инициирующих веществ, порохов и снаряжение боеприпасов постанови Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173 (v1173400-56) "Об утверждении списков производств, цехов, профессий и должностей, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных размерах", які були чинні на час роботи позивача.
Харківський апеляційний адміністративний суд рішенням від 7 червня 2017 року постанову суду першої інстанції скасував в частині зобов'язання Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області призначити ОСОБА_4 пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №1 та проводити виплату такої пенсії з 27.12.2016 року та ухвалив нову постанову про відмову в позові в цій частині.
Ухвалюючи таке рішення, апеляційний суд прийшов до висновку, що адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
У касаційній скарзі Шосткинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області, з посиланням на порушення норм матеріального та процесуального права, допущені судами попередніх інстанцій, просить рішення судів скасувати та ухвалити нове про відмову в позові. Вказує на те, що цех, в якому працював позивач, є цехом з ремонту контрольно0вимірювальних приладів та автоматики і цехом метрології та контрольно-вимірювальних приладів і автоматики, але даний цех не виробляє продукти, передбачені Списком № 1.
У касаційній скарзі ОСОБА_4, з посиланням на порушення норм матеріального та процесуального права, допущені апеляційним судом, просить рішення цього суду скасувати в частині відмови в позові та залишити в силі рішення суду першої інстанції. Вказує на те, що суд мав надати правову оцінку діям відповідача та захистити позивача від порушень з боку органу державної влади.
З'ясувавши обставини справи в межах, передбачених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України (2747-15) ), колегія суддів приходить до висновку про відмову в задоволенні касаційних скарг з урахуванням наступного.
Відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII (1788-12) ) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Позивач просив зарахувати йому до пільгового стажу роботу в періоди з 09.02.1988 року по 02.08.1993 року на посаді налагоджувальника КВП та А цеху № 15 по обслуговуванню цеху № 21по 4 розряду (виробництво вибухових, ініціюючих речовин, порохів та спорядження боєприпасів); з 30.11.1993 року по 15.06.1996 року на посаді налагоджувальника КВП та А цеху № 15 по обслуговуванню цеху № 21 (виробництво вибухових, ініціюючих речовин, порохів та спорядження боєприпасів); з 16.06.1996 року по 31.08.1998 року на посаді налагоджувальника КВП та А цеху № 15 по обслуговуванню цеху № 6 відд. 4 по 4 розряду (виробництво вибухових, ініціюючих речовин, порохів та спорядження боєприпасів); з 01.09.1998 року по 10.03.200 2року в якості налагоджувальника КВП та А цеху метрології по обслуговуванню дільниці виготовлення ЗІ та ЗЦ цеху № 6 основного виробництва (виробництво вибухових, ініціюючих речовин, порохів та спорядження боєприпасів); з 11.03.2002 року по 31.03.2004 року на посаді налагоджувальника КВП та А 4 розряду по обслуговуванню цеху № 6 зборки зарядів цеху метрології та КВПта А (виробництво вибухових речовин); з 01.04.2004 року по 23.06.2011 року на посаді налагоджувальника КВП та А цеху метрології та КВПтаА 4 розряду цеху метрології та КВКтаА з обслуговування дільниці складання боєприпасів та їх утилізації цеху № 1 (виробництво вибухових речовин).
Така посада була вперше внесена до Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженого Радою Міністрів СРСР 22 серпня 1956 року № 1173 (v1173400-56) "Об утверждении списков производств, цехов, профессий и должностей, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных размерах" та ввійшла до Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10 (10-91-п) "Об утверждении списков производств, работ, профессий, должностей и показателей, дающих право на льготное пенсионное обеспечение" (10903000-1754в).
Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів (стаття 62 Закону № 1788-ХІІ).
Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 12 серпня 1993 року № 637 (637-93-п) , у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Оскільки записи в трудовій книжці не завжди відображають характер роботи з особливо шкідливими умовами праці, то органами Пенсійного фонду приймаються уточнюючі довідки, в яких зазначається характер такої роботи. Подані позивачем довідки відповідають необхідним умовам для призначення пенсії на пільгових умовах так як в них підтверджена робота позивача з особливо шкідливими умовами праці повний робочий день. За результатами атестації робочих місць підтверджено право позивача на пільгову пенсію за списком № 1.
Повноваження суду при вирішенні справи визначені статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до пункту 2 частини першої цієї норми у разі задоволення адміністративного позову суд може ухвалити постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. При цьому, у випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов'язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення) з урахуванням встановлених судом обставин, оскільки адміністративний суд не вправі перебирати на себе повноваження суб'єкта публічної адміністрації, реалізуючи за нього процедурні дії, ухвалювати рішення чи проводити адміністративну процедуру. Таке втручання може мати місце лише у випадку, якщо судом буде встановлено, що в адміністративній процедурі фізична (юридична) особа виконала всі приписи закону, а суб'єкт владних повноважень у відповідь необґрунтовано й незаконно не вчинив належну дію чи не ухвалив необхідне рішення.
Шосткинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області при вирішенні питання про дострокове призначення пенсії за віком наділене дискреційними повноваженнями, при цьому при наявності звернення, суб'єкт владних повноважень повинен самостійно прийняти рішення з урахуванням обставин, які встановлені судами.
Відповідно до статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, апеляційним судом винесено законне і обґрунтоване рішення, ухвалене з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
З урахуванням наведеного, керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а:
Касаційні скарги ОСОБА_4, Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області залишити без задоволення, а постанову Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 29 березня 2017 року в частині її чинності та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 7 червня 2017 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст. 237- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: