ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 жовтня 2017 року м. Київ К/800/22308/17
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Калашнікової О.В., Єрьоміна А.В., Стрелець Т.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 5 квітня 2017 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 13 червня 2017 року у справі № 185/10427/16-а за позовом ОСОБА_4 до Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и л а :
У грудні 2016 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом, у якому просив визнати протиправними дії Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо розрахунку доплати за понаднормовий стаж роботи та стаж роботи в підземних шкідливих умовах праці до основного розміру пенсії та зобов'язати відповідача сплачувати щомісячно згідно статті 19 Закону України "Про пенсійне забезпечення" доплату до основного розміру пенсії за понаднормовий стаж роботи в розмірі 1% заробітку за кожний повний рік роботи понад 25 років та за стаж роботи в підземних та шкідливих умовах праці в розмірі 1% заробітку за кожний рік роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах з 26 червня 2016 року.
Посилався на те, що перебуває на обліку у відповідача і отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення". У грудні 2016 року звернувся із заявою про надання інформації щодо розрахунку пенсії. Відповідачем повідомлено, що розмір пенсії відповідає вимогам чинного законодавства. Вважає, що в його випадку, при розрахунку пенсії, має застосовуватися стаття 19 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а не стаття 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка суттєво звужує обсяг його прав.
Постановою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 5 квітня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 13 червня 2017 року, в задоволенні позову відмовлено.
Ухвалюючи таке рішення, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що із заявою про перерахунок пенсії, в тому числі відповідно до статті 19 Закону України "Про пенсійне забезпечення" позивач не звертався, а лист відповідача в якому роз'яснений порядок нарахування пенсії, не є рішенням суб'єкта владних повноважень, тобто права позивача порушені ще не були.
У касаційній скарзі ОСОБА_4, з посиланням на порушення норм матеріального та процесуального права, допущені судами попередніх інстанцій, просить рішення судів скасувати та ухвалити нове про задоволення позову. Вказує на те, що він має право на отримання пенсії в належному розмірі.
З'ясувавши обставини справи в межах, передбачених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України (2747-15) ), колегія суддів приходить до висновку про відмову в задоволенні касаційної скарги з урахуванням наступного.
Як установлено судами попередніх інстанцій, позивач у грудні 2016 року звернувся до Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про надання інформації щодо розміру його пенсії.
У відповіді від 23.12.2016 року відповідач роз'яснив позивачу порядок розрахунку його пенсії.
При зверненні до суду з позовом, позивач із заявою про перерахунок пенсії не звертався.
Правові і організаційні засади оформлення документів для призначення пенсії визначені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1 (z0895-14) ), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (z1566-05) (далі - Порядок).
Відповідно до положень цього нормативного акту, зокрема розділу 1, звернення за призначенням (перерахунком) пенсії оформляється заявою. Як зазначено у абзаці першому пункту 1.5.(із змінами, внесеними постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 року № 13-2 (z0989-15) ), заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (абзац п'ятий пункту 1.7. Порядку).
Приймання, оформлення і розгляд документів врегульований розділом IV вище згаданого Порядку, згідно з пунктом 4.1 якого орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Виходячи з положень зазначеного Порядку, для виникнення певних правовідносин, зокрема, в тому числі призначення (перерахунку) пенсії, необхідно волевиявлення особи, яка звертається за таким призначенням (перерахунком).
Згідно фактичних обставин, встановлених судами попередніх інстанцій, позивач на момент звернення з позовом із заявою про перерахунок пенсії до відповідача не зверталася, тому й рішення з цього приводу не приймалося. Листом від 23.12.2016 року Павлоградським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Дніпропетровської області наведений розрахунок пенсії позивача.
Доводи, викладені в касаційний скарзі, висновок судів не спростовують і не дають підстав вважати рішення такими, що ухвалені всупереч вимогам матеріального чи процесуального права.
Звернення до суду за захистом своїх прав само по собі не є підставою для виникнення прав та обов'язків у пенсійній сфері. Для цього необхідне волевиявлення особи, яка звертається до пенсійного фонду. За відсутністю згоди особи на призначення пенсії, відсутні підстави для виникнення правочину. Крім того, повноваження Павлоградського об'єднаного управлінням Пенсійного фонду України Дніпропетровської області по розгляду заяв пенсіонерів визначені в вищезазначеному Порядку.
Заява до пенсійного фонду подається із дотриманням загальних правил діловодства, які встановлені для підприємств, установ та організацій. Відсутність належного документа, який підтверджує звернення особи до Пенсійного фонду, не дає можливості останньому розглянути цю заяву відповідно до діючого законодавства.
Позивачем не надано доказів, які б свідчили про звернення до відповідача про перерахунок пенсії на момент звернення із позовом.
Оскарження позивачем самого лише розрахунку пенсії не породжує для нього будь-яких прав чи обов'язків, оскільки йдеться лише про надання інформації, а не про відмову в перерахунку пенсії.
Відповідно до статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами попередніх інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, ухвалені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
На підставі наведеного, керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 5 квітня 2017 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 13 червня 2017 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст. 237- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: