ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 жовтня 2017 року м. Київ К/800/11916/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
головуючого судді: Мороз Л.Л.,
суддів: Горбатюка С.А.,
Стрелець Т.Г.,
розглянувши у порядку письмового розгляду касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 23.06.2014 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 15.03.2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області, Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради, треті особи: ОСОБА_3, ОСОБА_4, про визнання незаконними та скасування рішень,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_2 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області, Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради, треті особи ОСОБА_4, ОСОБА_3, в якому з урахуванням уточнень, просив визнати незаконними та скасувати сертифікат відповідності державним будівельним нормам, стандартам і правилам від 06.01.2011 року НОМЕР_2 та розпорядження Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради від 24.12.2010 року № 997/01-06 "Про погодження прийняття в експлуатацію домоволодіння, спорудженого без дозволу на виконання будівельних робіт за адресою: АДРЕСА_2".
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 23.06.2014 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 15.03.2016 року, у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, позивач подав до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу у якій, посилаючись на порушення судами норм процесуального та матеріального права, просить скасувати оскаржені рішення, справу направити на новий розгляд.
Перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено, на підставі сертифікату відповідності державним будівельним нормам, стандартам та правилам від 06.01.2011 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області прийнято в експлуатацію закінчений будівництвом об'єкт: житловий будинок літ. "А", загальною площею 80, 9 кв.м з господарськими будівлями та спорудами: літ. "Б" - гараж, літ. "Г" - котельня, літ. "В" - вбиральня, за адресою: АДРЕСА_2. Забудовник об'єкта - ОСОБА_3.
Позивач вважає, що вказане будівництво не відповідає державним стандартам, будівельним нормам та правилам, оскільки збудовано на землях суміжних домовласників, у тому числі позивача, та перешкоджає йому обслуговувати власний будинок за адресою: АДРЕСА_2, у зв'язку із чим позивач звернувся до суду із вимогами про скасування сертифікату відповідності від 06.01.2011 року та розпорядження Малиновської районної державної адміністрації Одеської міської ради від 24.12.2010 року № 997/01-06 "Про погодження прийняття в експлуатацію домоволодіння, спорудженого без дозволу на виконання будівельних робіт за адресою: АДРЕСА_2".
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 4 ст. 30-1 Закону України "Про планування і забудову територій" (чинний на момент виникнення спірних правовідносин) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів здійснюється на підставі сертифіката відповідності, який видається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю з урахуванням частини четвертої цієї статті.
Сертифікат відповідності - документ, що засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
Прийняття в експлуатацію збудованих до 31.12.2008 року без залучення підрядних організацій приватних житлових будинків садибного типу, дачних та садових будинків з господарськими спорудами і будівлями, які споруджувалися без дозволу на виконання будівельних робіт, здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю за результатами технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж таких об'єктів у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади з питань будівництва та архітектури, за наявності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщений такий об'єкт.
Житловий будинок садибного типу за адресою: АДРЕСА_2, збудований до 31.12.2008 року та без дозволу на виконання будівельних робіт. Технічний паспорт на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2, виготовлено 07.10.1994 року.
Таким чином, прийняття в експлуатацію житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2, здійснювалось відповідно до ч. 4 ст. 30-1 Закону України "Про планування і забудову територій" (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), тобто за результатами технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж таких об'єктів у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади з питань будівництва та архітектури, за наявності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщений такий об'єкт.
21 жовтня 2010 року Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради було надано висновок № 188/10-М про можливість введення в експлуатацію будівництв, розміщених за адресою: АДРЕСА_2, зроблений, зокрема, на підставі звіту про технічне обстеження будівництва, згідно якого будівлі придатні для подальшої експлуатації.
Відповідно до висновку № 188/10-М, Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради погоджує введення в експлуатацію житлового будинку літ. А, а, а-1, гаражу літ. "Б", котельні літ. "Г", вбиральні літ. "В", розташованих за адресою: АДРЕСА_2. Загальна площа будівництв, що підлягають введенню в експлуатацію 106, 70 кв. м.
Також встановлено наявність заяв суміжних землекористувачів від 02 жовтня 2010 року, а саме ОСОБА_5 (АДРЕСА_4), ОСОБА_6, (АДРЕСА_3), та ОСОБА_4 (АДРЕСА_2) про те, що вказані суміжні землекористувачі претензій щодо введення в експлуатацію житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 не мають.
Листом від 05.10.2010 року № 22-2362 територіальним органом державного нагляду у сфері пожежної безпеки в Одеській області погоджено "Звіт про проведення технічного огляду самовільно зведених споруд за адресою: АДРЕСА_1".
При цьому, Розпорядженням Малиновської районної державної адміністрації Одеської міської ради від 24.12.2010 року № 997/01-06, погоджено прийняття в експлуатацію житлового будинку літ. А, а, а-1, гаражу літ. "Б", котельної літ. "Г", вбиральні літ. "В", розташованих за адресою: АДРЕСА_2.
Відповідно до Державного акта на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1 від 10.04.2008 року, ОСОБА_3 (забудовник закінченого будівництвом об'єкту за адресою: АДРЕСА_2) є власником земельної ділянки площею 0, 0368 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_2. Цільове призначення земельної ділянки - для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Встановлені у цій справі обставини дають колегії суддів підстави погодитись з висновками судів попередніх інстанцій, що при прийнятті в експлуатацію житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2, вимоги ч. 4 ст. 30-1 Закону України "Про планування і забудову територій" (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) додержано.
Механізм та умови прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом приватних житлових будинків садибного типу, дачних та садових будинків з господарськими спорудами і будівлями, споруджених забудовниками - фізичними особами у період з 5 серпня 1992 року до 1 січня 2008 року без дозволу на виконання будівельних робіт, на підставі заяви про прийняття в експлуатацію, яку подано до 31 грудня 2010 року встановлює Тимчасовий порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом приватних житлових будинків садибного типу, дачних та садових будинків з господарськими спорудами і будівлями, споруджених без дозволу на виконання будівельних робіт, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 9 вересня 2009 року № 1035 (1035-2009-п) (далі Тимчасовий порядок).
Згідно з п. 3 Тимчасового порядку, для одержання сертифіката відповідності державним будівельним нормам, стандартам та правилам забудовник разом із заявою за формою згідно з додатком 2 подає інспекції державного архітектурно-будівельного контролю: на приватні житлові будинки садибного типу, дачні та садові будинки загальною площею до 200 кв. метрів включно, кількість надземних поверхів яких не перевищує двох, з господарськими спорудами і будівлями: довідку про погодження прийняття приватної будівлі в експлуатацію, видану на підставі рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради за формою згідно з додатком 3; технічний паспорт приватної будівлі, виданий бюро технічної інвентаризації.
Як встановлено, довідку про погодження прийняття в експлуатацію приватної будівлі видано ОСОБА_3 відповідно до Розпорядження Малиновської районної державної адміністрації Одеської міської ради від 24.12.2010 року № 997/01-06 та технічного паспорта на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2, виготовлено 07.10.1994 року.
Враховуючи подання ОСОБА_3 до Інспекції усіх документів, необхідних для одержання сертифіката відповідності, підстав для відмови у видачі оскарженого сертифікату відповідності від 06.01.2011 року у відповідача не було.
Зазначене свідчить про правомірність дій з боку Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області при видачі сертифікату відповідності від 06.01.2011 року реєстр. № ОД 002786.
Стосовно Розпорядження Малиновської районної державної адміністрації Одеської міської ради від 24.12.2010 року № 997/01-06, суди попередніх інстанцій виходили з таких міркувань.
Відповідно до п.п. 3.2 Положення про Малиновську районну державну адміністрацію Одеської міської ради, затверджену рішенням Одеської міської ради від 22.02.2010 року № 4943-V, у галузі будівництва райадміністрація приймає в експлуатацію завершені будівництвом об'єкти індивідуальної житлової забудови (крім самовільно збудованих).
Згідно з пп. 3.3 Порядку взаємодії виконавчих органів міської ради та комунальних підприємств з вирішення питань, пов'язаних із самочинним будівництвом у місті Одесі, затвердженого рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради № 1308 від 25.12.2009 року, розпорядження районних адміністрацій Одеської міської ради про погодження прийняття в експлуатацію приватних жилих будинків садибного типу, дачних та садових будинків з господарськими спорудами і будівлями, споруджених фізичними особами без дозволу на виконання будівельних робіт готуються на підставі наступних документів: - заяви забудовника; - технічного паспорта приватної будівлі, виданого КП "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості"; - звіту про проведення технічного огляду (обстеження) на відповідність приватної житлової будівлі державним стандартам, будівельним нормам і правилам, складеного організацією, яка має відповідну ліцензію; - документи щодо надання земельної ділянки або відповідну довідку Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради.
Документи необхідні для введення в експлуатацію житлового будинку за адресою АДРЕСА_2, у забудовника наявні, надавались до відповідача, що було встановлено судами, відповідно підтверджують правомірність погодження Малиновською районною державною адміністрацією прийняття в експлуатацію житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2.
Крім того, завданням адміністративного судочинства згідно з ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України (2747-15) ) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Статтею 6 КАС України встановлено право на судовий захист і передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Конституційний Суд України, вирішуючи питання, порушені в конституційному зверненні і конституційному поданні щодо тлумачення ч.2 ст. 55 Конституції України, в Рішенні від 14.12.2011 р. № 19-рп/2011 (v019p710-11) (справа щодо оскарження бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо заяв про злочини) зазначив, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (ч.2 ст. 3 Конституції України). Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановлених Конституцією і законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб'єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.
Отже, рішення, прийняті суб'єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду відповідно до частин 1, 2 ст. 55 Конституції України, статей 2, 6 КАС України.
Разом з тим, право на захист - це самостійне суб'єктивне право, яке з'являється у володільця права лише в момент порушення чи оспорення останнього.
Отже, судовому захисту підлягають порушені права, свободи та інтереси, належні безпосередньо заявникам.
Аналогічна позиція викладена і в постановах Верховного Суду України, зокрема, від 15.11.2015р. у справі № 800/264/16, від 01.12.2015р. у справах № 800/134/15 та № 800/135/15, від 07.02.2017р. у справі № 800/45/16, від 28.02.2017р. у справі № 800/590/16.
Позивач стверджує про порушення його прав у зв'язку з тим, що будівництво здійснено на землях суміжних домовласників, у тому числі позивача, та перешкоджає йому обслуговувати власний будинок.
Разом з тим, згідно з Державним актом на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1 від 10.04.2008 року забудовник об'єкту за адресою: АДРЕСА_2 - ОСОБА_3 не є суміжним землекористувачем з позивачем, Отже, ОСОБА_3 не перешкоджає обслуговуванню житлового будинку за адресою: м. Одеса, АДРЕСА_2. Вказане свідчить про відсутність порушеного права позивача у зв'язку з видачею сертифіката відповідності державним будівельним нормам, стандартам і правилам від 06.01.2011 року НОМЕР_2 та прийняттям розпорядження Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради від 24.12.2010 року № 997/01-06.
Позивач стверджує, що вказаний Державний акт серії НОМЕР_1 від 10.04.2008 року є підробленим, проте наявності належних доказів підроблення вказаного документа, зокрема вироку у кримінальній справі щодо підроблення документа, не встановлено.
Таким чином, підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Касаційну скаргу слід залишити без задоволення, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанції ухвалено з додержанням норм права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи судами допущено неправильне застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права, які передбачені ст.ст. 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України як підстави для зміни, скасування судового рішення, залишення позовної заяви без розгляду або закриття провадження у справі.
Керуючись ст. ст. 220, 222, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, постанову Одеського окружного адміністративного суду від 23.06.2014 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 15.03.2016 року у цій справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених статтями 237- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: