ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"03" жовтня 2017 р. м. Київ К/800/36952/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Калашнікової О.В., Єрьоміна А.В., Стрелець Т.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 18 жовтня 2016 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 13 грудня 2016 року у справі № 712/7775/16-а за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и л а :
У липні 2016 року ОСОБА_4 звернулася до суду з позовом, у якому просила визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" в розмірі 80% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з урахуванням підвищення з 01.12.2015 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (1013-2015-п) та довідки Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Черкаській області від 14.06.2016 року № 19 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям із збереженням проценту нарахування пенсії в розмірі 80%, провести нарахування та здійснити виплату заборгованості, що виникне внаслідок перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат, без змін визначення індексації пенсії в результаті перерахунку (базового місяця для індексації пенсії), та забезпечити виплату пенсії в подальшому в розмірі 80% сум заробітної плати згідно зазначеної довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям без обмеження її максимального розміру.
Посилалася на те, що отримує пенсію державного службовця в розмірі 80% від суми заробітної плати, звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, проте їй було відмовлено з посиланням на зміни в законодавстві про державну службу. Вважає таку відмову протиправною, тому оскаржила її до суду.
Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 18 жовтня 2016 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо відмови в перерахунку пенсії позивача. Зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" в розмірі 80% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з урахуванням підвищення з 01.12.2015 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (1013-2015-п) та довідки Регіонального відділення Фонду державного майна України в Черкаській області від 14.06.2016 року № 19 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію в розмірі 80% з урахуванням раніше призначених виплат, не змінюючи визначення індексації пенсії в результаті перерахунку та без обмежень граничного розміру пенсії. У решті в задоволенні позову відмовлено.
При цьому, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" (3723-12) , оскільки заробітна плата державного службовця за посадою, яку займала позивач, була змінена, тому дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії є протиправними.
Київський апеляційний адміністративний суд постановою від 13 грудня 2016 року постанову районного суду скасував та ухвалив нову про відмову в позові.
Ухвалюючи таке рішення, апеляційний суд прийшов до висновку, що статтею 90 Закону України "Про державну службу", який набув чинності 1 травня 2016 року, не передбачено права на перерахунок пенсії державних службовців взагалі, тому дії відповідача по відмові в перерахунку пенсії є законними.
У касаційній скарзі ОСОБА_4, з посиланням на порушення норм матеріального та процесуального права, допущені судами попередніх інстанцій, просить рішення судів скасувати та ухвалити нове про задоволення позову в повному обсязі. Вказує на те, що її право на пенсію є беззаперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.
З'ясувавши обставини справи в межах, передбачених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України (2747-15) ), колегія суддів приходить до висновку про задоволення касаційної скарги частково з урахуванням наступного.
Як установлено судами попередніх інстанцій, позивач є пенсіонером, з одержує пенсію державного службовця у розмірі 80% від суми посадового окладу працюючого державного службовця.
15.06.2016 року звернулася до відповідача за перерахунком пенсії, до заяви додала довідку Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Черкаській області від 14.06.2016 року № 19 про складові заробітної плати.
Відповідач відмовив в такому перерахунку з посиланням на те, що норми статті 37-1 Закону України "Про державну службу" скасовані, а новий Закон України "Про державну службу" (3723-12) перерахунку пенсій не передбачає взагалі.
Виходячи з положень, передбачених частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною п'ятою статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" передбачено, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб визначений в постанові Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 (622-2016-п) .
Відповідно до пункту 4 вказаної постанови розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні.
Аналогічні положення закріплені постанові Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (865-2000-п) , яка була чинною на момент звернення позивача за перерахунком пенсії.
Згідно пункту 1 цієї постанови розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" (3723-12) , визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60.
У разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівникам апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів виплати, одержані особою за період до зміни структури заробітної плати, включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до абзацу першого цього пункту без коригування згідно з пунктом 2 цієї постанови.
Аналізуючи наведені нормативно-правові акти колегія суддів приходить до висновку, що термін "обчислення" пенсії включає в себе як призначення пенсії та і її перерахунок, оскільки обчислення пенсії - це процес вирахування страхового стажу в роках, місяцях, днях. При цьому стаття 37 Закону України "Про державну службу" не містить різночитань з приводу призначення або обчислення пенсій, оскільки це два різні терміни.
Тобто, при перерахунку пенсій державних службовців, які вийшли на пенсію до 1 травня 2016 року, не може застосовуватися Закон України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" (889-19) , а застосовується стаття 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу", яка на сьогодні є чинною.
Тому, посилання відповідача на Закон України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" (889-19) не має під собою підстав, оскільки це стосується умов призначення пенсії державним службовцям, а не її перерахунку тим, хто набув на неї прав раніше.
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже правильним є висновок суду першої інстанції, що при перерахунку пенсії слід застосовувати показник 80% від суми заробітної плати працюючого державного службовця.
Крім того, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що порядок обчислення, призначення та перерахунку пенсій містить під собою єдиний підхід, який наведений, зокрема, у Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постанова правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 року № 13-1 (z0895-14) ), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (z1566-05) .
Крім того, колегія суддів зазначає, що з прийняттям нового Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" (889-19) змінилися істотні умови праці державних службовців, зокрема, були встановлені нові категорії посад державної служби, тому норми нового Закону не можуть розповсюджуватися на державних службовців, які набули стажу державної служби під час дії Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" (3723-12) .
Відповідно до пунктів 10, 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" (889-19) державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відмова відповідача у перерахунку та виплаті призначеної позивачу пенсії у відповідності до вимог Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" (3723-12) є неправомірною.
Відповідно до статті 226 КАС України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалене відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
На підставі наведеного, керуючись статтями 220, 222, 223, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити частково.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 13 грудня 2016 року скасувати та залишити в силі постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 18 жовтня 2016 року.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст. 237- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: