ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"27" вересня 2017 р. м. Київ К/800/25724/15
|
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
Олендера І.Я. (доповідача), Бившевої Л.І., Шипуліної Т.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Компанія Лінк" до Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії та визнання протиправним та скасування наказу, провадження в якій відкрито за касаційною скаргою Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2014 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19 травня 2015 року,-
В С Т А Н О В И В:
У липні 2014 року Приватне підприємство "Компанія Лінк" (далі - позивач, Підприємство) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпро Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі - відповідач, Державна податкова інспекція) про
- визнання протиправними дії Державної податкової інспекції щодо коригування (зменшення) в податкових електронних базах даних податкових органів, в тому числі і в базах "Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України", "Податковий блок" та їх підсистемах, показників податкового кредиту та податкових зобов'язань з ПДВ ПП "Компанія Лінк" в розрізі його контрагентів на підставі акту № 731/04-61-22-2/24231483 від 28.03.2014 року;
- зобов'язання контролюючого органу відобразити в електронних базах даних податкових органів, в тому числі в електронній базі даних "Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України", "Податковий блок" та їх підсистемах, показників податкового кредиту та податкових зобов'язань з ПДВ ПП "Компанія Лінк" в розрізі контрагентів, які ПП "Компанія Лінк" задекларувало у податковій звітності за листопад 2013 року;
- визнання протиправним та скасування наказу Державної податкової інспекції № 257 від 19.03.2014 року;
- визнання протиправними дії Державної податкової інспекції щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПП "Компанія Лінк" з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на додану вартість та податку на прибуток за період з 01.11.2013 року по 30.11.2013 року.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19 травня 2015 року, адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції щодо коригування (зменшення) в податкових електронних базах даних податкових органів, в тому числі і в базах "Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України", "Податковий блок" та їх підсистемах, показників податкового кредиту та податкових зобов'язань з ПДВ Приватного підприємства "Компанія Лінк" в розрізі його контрагентів на підставі акту № 731/04-61-22-2/24231483 від 28.03.2014 року та зобов'язано Державну податкову інспекцію відновити в електронних базах даних податкових органів, в тому числі в електронній базі даних "Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України", "Податковий блок" та їх підсистемах, показники податкового кредиту та податкових зобов'язань з ПДВ Приватного підприємства "Компанія Лінк" в розрізі контрагентів, які були змінені на підставі акту № 731/04-61-22-2/24231483 від 28.03.2014 року. В задоволені решти позовних вимог відмовлено.
Судові рішення в частині задоволених позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо коригування показників податкової звітності позивача на підставі акту перевірки № 731/04-61-22-2/24231483 від 28 березня 2014 року та необхідності в їх відновленні, обґрунтовано тим, що самостійна зміна Державною податковою інспекцією в Деталізованій базі співставлення показників податкового кредиту та податкових зобов'язань позивача на підставі вказаного акту перевірки без прийняття податкового повідомлення-рішення та без зміни цих показників самим позивачем шляхом подання декларацій (розрахунків) порушує права та інтереси позивача, оскільки позивач, як платник податків, має право розраховувати на те, що задекларовані ним в податкових деклараціях показники податкового кредиту та податкових зобов'язань відповідають показникам з централізованої бази даних податкової звітності.
Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить зазначені судові рішення скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог Підприємства.
Касаційний розгляд справи проведено в порядку письмового провадження, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 222 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судами першої і апеляційної інстанції встановлено, що відповідачем на адресу позивача направлено запит направлено запит від 20.01.2014 року № 949/10/04-61-15-01-1 про надання пояснень та їх документального підтвердження.
Вказаний запит обґрунтовано тим, що контролюючим органом отримано податкову інформацію щодо виявлення фактів, які свідчать про можливі порушення позивачем норм податкового, валютного та іншого законодавства по взаємовідносинам з ТОВ "БК Енергопростір" за листопад 2013 року.
03.02.2014 року Підприємством була надана пояснювальна записка на запит відповідача.
19.03.2014 року Державною податковою інспекцією прийнято наказ № 257 про призначення документальної позапланової невиїзної перевірки позивача з метою перевірки дотримання вимог податкового законодавства України з податку на додану вартість за листопад 2014 року.
19.03.2014 року контролюючим органом на адресу позивача направлено вказаний наказ та повідомлення від 19.03.2014 року № 42/10/04-61-22-2 про проведення перевірки з 27.03.2014 року, які були отримані Підприємством 01.04.2014 року.
Фахівцями контролюючого органу проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПП "Компанія Лінк" з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на додану вартість та податку на прибуток за період з 01.11.2013 року по 31.11.2013 року, за результатами якої складено акт від 28.03.2014 року № 731/04-61-22-2/24231483.
У ході вказаної перевірки працівники Державної податкової інспекції дійшли висновку про порушення позивачем вимог ст.ст. 203, 215, 228, 662, 655, 656 Цивільного кодексу України під час вчинення правочинів з ТОВ "Форта-Ком", ТОВ "БК Енергопростір", які, на думку контролюючого органу, не були спрямовані на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ними.
Перевіривши правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права, колегія суддів приходить до висновку, що зазначена касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступних мотивів.
Так, ч. 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України (254к/96-ВР)
та законами України.
Так, у п. 61.1 ст. 61 податкового кодексу України визначено, що податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Способом здійснення такого контролю є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів (пп. 62.1.2 п. 62.2 ст. 62 Податкового кодексу України), а також перевірки та звірки відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірки щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин. (пп. 62.1.3 п. 62.2 ст. 62 Податкового кодексу України).
Відповідно до ст. 71 Податкового кодексу України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів це комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Згідно з приписами пп. 72.1.1 п. 72.1 ст. 72 Податкового кодексу України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла, зокрема: від платників податків та податкових агентів, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово-господарські операції платників податків.
У п. 74.1 ст. 74 Податкового кодексу України зазначено, що податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, відповідачем проведено перевірку, за результатами якого складено акт, податкові повідомлення - рішення за результатами такої перевірки контролюючим органом не приймались.
Висновки, викладені у зазначеному акті, є відображенням дій податкових інспекторів та не відповідають критерію юридичної значимості, не створюють для платника жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни або припинення його прав та не породжують для нього будь-яких обов'язків. Включення суб'єктом владних повноважень до бази даних інформації про таку перевірку також не створює жодних перешкод для діяльності платника податку.
Отже, дії контролюючого органу щодо внесення до Інтегрованої системи змін показників податкової звітності суб'єктів господарювання в частині податкового кредиту та податкових зобов'язань на підставі податкової інформації без прийняття податкових повідомлень-рішень не породжують правових наслідків для платників податків та не порушують їхні права, оскільки розміщена в цій системі інформація є службовою та використовується податковими органами для обробки зібраної інформації в автоматичному режимі (використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань) з метою здійснення податкового контролю.
Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду України від 09.12.2014 року, 03.11.2015 року та 17.11.2015 року у справах №№ 21-511а14, 21-99а15 та 21-4133а15 відповідно.
З огляду на зазначене, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що оскаржувані рішення судів першої та апеляційної інстанцій в частині задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо коригування показників податкової звітності з податку на додану вартість та податкових зобов'язань в автоматизованій інформаційній системі та зобов'язання поновити вказані показники підлягають скасуванню.
За змістом ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 223 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення.
Зважаючи на те, що у справі не вимагається збирання або проведення додаткової перевірки доказів, обставини встановлені повно та правильно, але допущена помилка в застосуванні норм матеріального права, суд касаційної інстанції, згідно зі ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, скасовує рішення судів першої та апеляційної інстанції і ухвалює нове рішення.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 210 - 232 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області задовольнити частково.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2014 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19 травня 2015 року у справі № 804/9637/14 в частині задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області щодо коригування (зменшення) в податкових електронних базах даних податкових органів, в тому числі і в базах "Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України", "Податковий блок" та їх підсистемах, показників податкового кредиту та податкових зобов'язань з ПДВ Приватного підприємства "Компанія Лінк" в розрізі його контрагентів на підставі акту № 731/04-61-22-2/24231483 від 28.03.2014 року та зобов'язання Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області відновити в електронних базах даних податкових органів, в тому числі в електронній базі даних "Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України", "Податковий блок" та їх підсистемах, показники податкового кредиту та податкових зобов'язань з ПДВ Приватного підприємства "Компанія Лінк" в розрізі контрагентів, які були змінені на підставі акту № 731/04-61-22-2/24231483 від 28.03.2014 року - скасувати та ухвалити в цій частині нову постанову про відмову у задоволенні даних позовних вимог Приватного підприємства "Компанія Лінк".
В іншій частині постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2014 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19 травня 2015 року у справі № 804/9637/14 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили протягом п'яти днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає, може бути переглянута в порядку передбаченому ст. ст. 235 - 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді:
|
І.Я. Олендер
Л.І. Бившева
Т.М.Шипуліна
|