ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 вересня 2017 року м. Київ К/800/16282/17
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Швеця В.В.,
Пасічник С.С.,
Стародуба О.П.,
провівши у порядку письмового провадження касаційний розгляд адміністративної справи
за позовною заявою ОСОБА_4 до Бобринецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області (далі - Управління ПФУ) про перерахунок пенсії,
провадження в якій відкрито за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2017 року,
в с т а н о в и л а:
У грудні 2016 року ОСОБА_4 звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії Управління агропромислового розвитку Компаніївської районної державної адміністрації щодо видачі довідки про заробітну плату в зв'язку із збільшенням розміру заробітної плати державних службовців;
- зобов'язати Управління агропромислового розвитку Компаніївської районної державної адміністрації видати довідку про заробітну плату для перерахунку пенсії;
- визнати протиправними дії Управління ПФУ щодо відмови в перерахунку пенсії в зв'язку із збільшенням розміру заробітної плати державних службовців;
- зобов'язати Управління ПФУ провести перерахунок пенсії з 1 травня 2016 року в розмірі 81 відсотка від заробітної плати.
Постановою Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 26 січня 2017 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління ПФУ щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії в зв'язку з збільшенням розмірів заробітних плат працюючим державним службовцям та зобов'язано з 1 листопада 2016 року провести перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державних службовців із збереженням 81% для розрахунку пенсії від заробітку В іншій частині позовних вимог відмовлено.
В обґрунтування касаційної скарги позивач посилається на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим ставить питання про скасування ухваленого ним рішення та залишення в силі рішення суду першої інстанції.
Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на таке.
Відповідно до статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України (2747-15)
) суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.
Судами встановлено, що ОСОБА_4 з 2 лютого 2012 року перебуває на обліку в Управлінні ПФУ та отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII "Про державну службу" (3723-12)
(далі - Закон № 3723-XII (3723-12)
).
8 листопада 2016 року ОСОБА_4 звернувся до Управління ПФУ з заявою про перерахунок призначеної пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям з 1 травня 2016 року.
Листом від 10 листопада 2016 року № 2/О-10 Управління ПФУ відмовило позивачу у перерахунку пенсії, вказуючи на відсутність необхідного пакету документів для проведення перерахунку. Крім того, зазначило, що Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" (889-19)
(далі - Закон № 889-VIII (889-19)
), що набрав чинності з 1 травня 2016 року, не передбачено перерахунків раніше призначених пенсій державним службовцям. З набранням чинності Закону № 889-VIII (889-19)
скасовано, зокрема, статтю 37-1 Закону № 3723-XII втратила чинність, за виключенням статті 37 цього Закону щодо призначення пенсій окремим категоріям осіб. Відповідно до статті 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15)
. Таким чином, підстави для перерахунку пенсії відсутні.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, ОСОБА_4 звернувся до суду з вказаним позовом.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції, виходив з того, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а тому дії Управління ПФУ щодо відмови у перерахунку пенсії є протиправними.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позову, апеляційний суд дійшов протилежного висновку, оскільки на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії вже діяла нова редакція Закону № 889-VIII (889-19)
, яка не передбачає перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.
Колегія суддів погоджується з такими висновком апеляційного суду з огляду на наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР)
та законами України.
Згідно зі статтею 37-1 Закону № 3723-XII (в редакції, до внесення змін 28 грудня 2014 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (76-19)
, який набрав чинності 1 січня 2015 року, внесено зміни до статті 37-1 Закону № 3723-XII та викладено в такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України".
Вказані зміни Конституційним Судом України в установленому порядку неконституційними не визнавались.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсій" (865-2000-п)
(далі - постанова КМ України № 865) (з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 року № 112 (112-2014-п)
(далі - постанова КМ України № 112)) встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" (432-15)
, заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" (3723-12)
, визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.
За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим - п'ятим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.
Перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби (пункт 5 постанови КМ України № 865 (865-2000-п)
, в редакції постанови КМ України № 112 (112-2014-п)
). Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (1013-2015-п)
(далі - постанова КМ України № 1013) врегульовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.
З 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" (889-19)
, у зв'язку з чим положення статті 37-1 Закону № 3723-XII втратили чинність.
Згідно з частиною першою статті 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15)
.
При цьому, норми Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15)
не містять такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
З огляду на наведене, апеляційний суд дійшов правильного висновку, що на день звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії з підстав підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, відсутні правові підстави для здійснення такого перерахунку.
За таких обставин, апеляційний суд обґрунтовано скасував постанову суду першої інстанції та відмовив позивачу в задоволенні позову.
У зв'язку з тим, що касаційна скарга не містить доводів, котрі спростовують правильність висновків апеляційного суду, зміст оскарженого рішення також не дає підстав для висновку, що апеляційним судом порушено норми матеріального чи процесуального права, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 222, 224, 231 КАС України, колегія суддів,-
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2017 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.
Судді
|
В.В. Швець
О.П. Стародуб
С.С. Пасічник
|