ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"18" вересня 2017 р. м. Київ К/800/18513/17
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головчук С.В. (суддя-доповідач),
Мойсюка М.І.,
Штульман І.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління соціального захисту населення Сквирської районної державної адміністрації Київської області
на ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16 травня 2017 року
у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління соціального захисту населення Сквирської районної державної адміністрації Київської області (далі - УПСЗН Сквирської РДА Київської області) про визнання бездіяльності протиправною та стягнення коштів,
в с т а н о в и л а:
Постановою Сквирського районного суду Київської області від 21 листопада 2016 року позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність відповідача та зобов'язано УПСЗН Сквирської РДА Київської області здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити ОСОБА_4 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2016 рік відповідно до статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" та частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на момент проведення виплат, з урахуванням проведених виплат.
Не погоджуючись із цим судовим рішенням, УПСЗН Сквирської РДА Київської області оскаржило його в апеляційному порядку.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 03 травня 2017 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про відстрочення сплати судового збору, а апеляційну скаргу залишено без руху у зв'язку з тим, що УПСЗН Сквирської РДА Київської області не сплатило судовий збір.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 травня 2017 року апеляційну скаргу повернуто відповідачу.
У касаційній скарзі УПСЗН Сквирської РДА Київської області просить скасувати ухвалу суду апеляційної інстанції, посилаючись на порушення цим судом норм процесуального права. Вказує, що з 01 січня 2017 року органи, на які покладено завдання щодо вирішення питань соціального захисту населення звільнені від сплати судового збору.
Перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, правильність застосування норм матеріального та процесуального права колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Повертаючи апеляційну скаргу, суд апеляційної інстанції виходив з того, що до скарги не додано документ про сплату судового збору, а підстави для звільнення відповідача від його сплати відсутні.
Проте, такі висновки апеляційного суду помилкові.
Вимоги до апеляційної скарги встановлені статтею 187 КАС України, частиною шостою якої, зокрема, встановлено, що до скарги додається документ про сплату судового збору.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України від 08 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" (3674-17) .
Пільги щодо сплати судового збору, зокрема, перелік осіб, які звільненні від його сплати визначені статтею 5 вказаного Закону.
До 01 січня 2017 року органи, на які покладено завдання щодо вирішення питань соціального захисту населення, були зобов'язані сплачувати судовий збір у розмірах ставок, встановлених Законом. Проте, з 01 січня 2017 року набрав чинності Закон України від 06 грудня 2016 року № 1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (1774-19) , яким внесено зміни до статті 5 Закону України "Про судовий збір", зокрема, частину першу цієї норми доповнено, пунктом 19 такого змісту "органи виконавчої влади Автономної Республіки Крим, структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчі органи міських рад, на які покладено завдання щодо вирішення питань соціального захисту населення".
Таким чином, відповідно до пункту 19 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються органи виконавчої влади Автономної Республіки Крим, структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчі органи міських рад, на які покладено завдання щодо вирішення питань соціального захисту населення.
Вирішуючи питання про прийняття апеляційної скарги у травні 2017 року, суд апеляційної інстанції не мав правових підстав для зобов'язання відповідача сплачувати судовий збір за подання апеляційної скарги і залишати її без руху за таких обставин.
Таким чином, підстав для повернення поданої УПСЗН Сквирської РДА Київської області апеляційної скарги у зв'язку з несплатою судового збору не було.
Згідно із частиною другою статті 227 КАС України підставою для скасування судового рішення суду апеляційної інстанції і направлення справи на новий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
Враховуючи наведене, ухвала апеляційного суду підлягає скасуванню з направленням апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції для вирішення питання про відкриття апеляційного провадження у справі.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 227, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Управління соціального захисту населення Сквирської районної державної адміністрації Київської області задовольнити.
Ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16 травня 2017 року скасувати, а справу направити до суду апеляційної інстанції для вирішення питання про відкриття апеляційного провадження у справі.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, та оскарженню не підлягає.
Судді
С.В. Головчук
М.І. Мойсюк
І.В. Штульман