ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2017 року м.Київ К/800/20636/17
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),
судді Мороз В.Ф.,
Черпіцька Л.Т.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на постанову Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 10 квітня 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, третя особа - Лозівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2017 року ОСОБА_2 звернулась з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, третя особа- Лозівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області, в якому, з урахуванням заяви про зміну підстав адміністративного позову та зміну позовних вимог від 24 березня 2017 року, просила визнати протиправним та скасувати рішення Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області від 31 серпня 2016 року № 329/13-16 в частині щодо незарахування до пільгового трудового стажу періоду роботи у ВАТ "Лозівський ковальсько-механічний завод" в Харківській області за професією наждачник, зайнятого обробкою литва та зварних виробів абразивними кругами і пневматичним інструментом в механозбиральному цеху № 5 по Списку № 2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Україи від 11 березня 1994 року № 162, за період роботи з 22 серпня 1992 року по 31 грудня 1998 рік; скасувати протокол Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 03 лютого 2017 року № 328 "Про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 та згідно з п.2 підпунктом 1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) та п.б ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах; зобов'язати Лозівськє об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області призначити виплату пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 та згідно з пп.1 п.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) та п.б ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", починаючи з 30 січня 2017 року, тобто з моменту звернення.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила про протиправність оскаржуваного рішення щодо неможливості призначення їй пенсії на пільгових умовах; посилаючись на проведення атестації згідно наказу від 25 грудня 1996 року № 510 період роботи з 22 серпня 1992 року по 31 грудня 1998 року на посаді наждачника також має бути зарахований до пільгового трудового стажу, а тому вважає, що має право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Постановою Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 10 квітня 2017 року, залишеного без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2017 року, адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального права, просить скасувати судові рішення, ухвалити нове, яким відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
У касаційній скарзі скаржник зазначає, що з наданих на розгляд Комісії документів не вбачалася робота позивачки наждачником, зайнятим обробкою лиття та зварних виробів абразивними кругами та пневматичним інструментом, а тому підтвердити період роботи з 22 серпня 1992 року по 31 жовтня 2005 року не було підстав.
Заперечення на касаційну скаргу не надходили.
Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_2 працювала на Лозівському ковальсько-механічному заводі з 01 листопада 1988 року по 31 грудня 1998 року за професією наждачник в механозбиральному цеху № 5, з 01 січня 1999 року по 31 жовтня 2005 року - наждачник 2 розряду в механозбиральному цеху № 4.
У серпні 2016 року позивач звернулася до Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, згідно з пп.1 п.2 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) та п."б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Рішенням комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області від 31 серпня 2016 року № 329/13-19 підтверджено стаж ОСОБА_2 у період роботи з 01 листопада 1988 року по 21 серпня 1992 року за професією наждачник в механозбиральному цеху № 5 по Списку № 2 та відмовлено у підтвердженні стажу роботи за період з 22 серпня 1992 року по 31 жовтня 2005 року у зв'язку з тим, що з наданих на розгляд Комісії документів не вбачалась робота наждачником, зайнятим обробкою лиття та зварних виробів абразивними кругами та пневматичним інструментом.
Протоколом Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 03 січня 2017 року № 328 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 та згідно з пп.1 п.2 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) та п."б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно п."б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, не залежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими та особливо тяжкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів і за результатами атестації робочих місць, зокрема чоловіки- після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них - не менше 12 років та 6 місяців на зазначених роботах.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1-2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (637-93-п) , основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
У п.20 Порядку передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 (442-92-п) (далі - Порядок) та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року № 41 (v0041205-92) (далі - Методичні рекомендації).
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з п.4 Порядку та п.п.1.5 п.1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Відповідно до положень п.п.8, 9 Порядку відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Згідно п.3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (z1451-05) , зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731 (z1451-05) (далі - Порядок застосування Списків № 1 і № 2) при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.
До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Відповідно до п.4.2 зазначеного Порядку застосування Списків № 1 і № 2 результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Згідно п.4.3 Порядку у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Якщо ж атестація з 21 серпня 1992 року не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21 серпня 1997, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21 серпня 1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось (п.4.5 Порядку).
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Атестація має проводитися у передбачені п.4 Порядку проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.
Якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених п.4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.
Наказом Лозівського ковальсько-механічного заводу від 25 грудня 1996 року № 510 "Про затвердження переліку робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад із пільговим пенсійним забезпеченням" (п.1) затверджено перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад із пільговим пенсійним забезпеченням (додатки 1,2). Так згідно додатку № 1 Переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням п.61 встановлено, що цех ділянки МЦ-5 за професією наждачники, зайняті обробкою лиття та зварних виробів абразивними кругами і пневматичним інструментом, робоче місце № 50 є таким, що пройшло атестацію.
При цьому, відповідно до Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162 (162-94-п) - розділ XIV.Металообробка (код 21500000), підрозділ 12.Інші професії металообробки,- віднесено професію наждачників, зайнятих обробкою литва та зварних виробів абразивними кругами і пневматичним інструментом (код 2150200а-14862).
Зазначені обставини свідчать, що період роботи позивача з 22 серпня 1992 року по 31 грудня 1998 року на посаді наждачника має бути включений до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах.
За вказаними обставинами колегія суддів погоджується з висновком судів першої та апеляційної інстанцій про наявність у позивача права на призначення пенсії на пільгових умовах у зв'язку з тим, що його робота на посадах, віднесених до Списку № 2, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, які є належними та допустимими доказами на підтвердження пільгового стажу роботи позивача.
Доводи касаційної скарги встановлених обставин справи та висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області залишити без задоволення.
Постанову Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 10 квітня 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2017 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237- 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді