ВЕРХОВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
23.01.2018
Київ
К/9901/2959/18
805/2492/15-а
|
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді - доповідача - Олендера І.Я.,
суддів: Гончарової І.А., Ханової Р.Ф.,
розглянув в порядку письмового провадження касаційну скаргу Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 липня 2015 року (суддя Козаченко А.В.) та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 грудня 2015 року (колегія суддів: Міронова Г.М. (головуючий), Арабей Т.Г., Васильєва І.А.) у справі №805/2492/15-а за позовом Державного вищого навчального закладу "Донецький національний технічний університет" до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення,
В С Т А Н О В И В:
Державний вищий навчальний заклад "Донецький національний технічний університет" (далі - позивач, ДВНЗ "Донецький національний технічний університет") звернувся до суду з позовом до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - відповідач, контролюючий орган) про визнання протиправним та скасування рішення від 10.06.2015 року № 003411702 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску, яким застосований штраф у розмірі 38 042,71 грн. та нарахована пеня у розмірі 1 440,48 грн. за період з 23.12.2014 року по 26.12.2014 року.
В обґрунтування позовних вимог ДВНЗ "Донецький національний технічний університет" вказує, що Указом Президента України від 14.04.2014 року №405/2014 (405/2014)
введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України", а пп. 8 п. 4 ст. 11 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" внесені зміни до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (2464-17)
, відповідно до яких на час проведення антитерористичної операції суб'єкти господарювання звільняються від обов'язків щодо сплати єдиного внеску до закінчення антитерористичної операції. Позивач вважає, що наведені норми звільняють його від сплати штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 14 липня 2015 року позов ДВНЗ "Донецький національний технічний університет" задоволено, скасовано оскаржуване позивачем рішення від 10.06.2015 року № 003411702, стягнуто з Державного бюджету України на користь ДВНЗ "Донецький національний технічний університет" судові витрати у розмірі 182,70 грн.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 грудня 2015 року апеляційну скаргу Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області залишено без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 липня 2015 року - без змін.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з думкою якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що позивач знаходиться на обліку в контролюючому органі, який розташований на території населеного пункту, визначеного переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводиться антитерористична операція, отже до позивача не застосовуються штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (2464-17)
за невиконання обов'язків платника єдиного внеску, а тому спірне рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 10.06.2015 року № 003411702 є протиправним. Також суд апеляційної інстанції зазначив, що для подання платником податків заяви про звільнення від виконання своїх обов'язків встановлено лише граничний термін такого подання і позивач такої можливості не позбавлений.
Не погодившись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач подав касаційну скаргу, де посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 липня 2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 грудня 2015 року та прийняти нове рішення, яким відмовити ДВНЗ "Донецький національний технічний університет" у задоволенні позовних вимог.
Касаційна скарга Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області обґрунтована тим, що від позивача не надходила заява щодо звільнення від відповідальності, а тому враховуючи несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, контролюючим органом цілком правомірно застосовано до позивача штрафні санкції та нараховано пеню. Крім того, в касаційній скарзі зазначено, що на момент прийняття оскаржуваного рішення розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 1079-р "Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року №1053-р" (1079-2014-р)
було чинним.
У поданих запереченнях на касаційну скаргу ДВНЗ "Донецький національний технічний університет" просить залишити її без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій без змін.
10.01.2018 матеріали адміністративної справи з касаційною скаргою, в порядку, передбаченому Розділом VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
(в редакції, що діє з 15.12.2017), передано до Верховного Суду та ухвалою судді - доповідача Касаційного адміністративного суду Олендера І.Я. від 12.01.2018 прийнято до свого провадження.
Касаційний розгляд справи проведено в порядку письмового провадження, відповідно до п. 1 частини першої ст. 345 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції Закону від 3 жовтня 2017 року №2147-VІІІ (2147а-19)
, що діє з 15 грудня 2017 року).
Так, суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права (частина перша ст. 341 Кодексу адміністративного судочинства України).
Переглянувши судові рішення в межах касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду дійшов висновку, що зазначена касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних мотивів.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Державний вищий навчальний заклад "Донецький національний технічний університет" знаходиться на податковому обліку в Красноармійській об'єднаній державній податковій інспекції.
10 червня 2015 року контролюючим органом прийнято рішення про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 003411702, яким на підставі ч. 10 та п. 2 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" до позивача застосовано штраф у розмірі 38 042,71 грн. та нараховано пеню у розмірі 1 440,48 грн. за період з 23.12.2014 року по 26.12.2014 року.
Факт наявності прострочення термінів сплати єдиного внеску позивачем не заперечувався.
Відповідно до ч. 10 та ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу, а за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Указом Президента України від 14.04.2014 року №405/2014 (405/2014)
введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
З метою забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, Верховною Радою України прийнято Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02.09.2014 року №1669-VII (1669-18)
, яким, крім іншого, внесені зміни до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (2464-17)
та доповнено його розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" п. 9-3, який передбачає, що платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у ст. 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 року №405/2014 (№405/2014)
, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14.04.2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14.04.2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
З аналізу зазначених норм чинного на момент виникнення спірних правовідносин законодавства вбачається, що підставою для звільнення платників єдиного внеску від відповідальності за невиконання вимог законодавства щодо його (внеску) вчасної сплати, є факт перебування такого платника на території населених пунктів, де проводиться антитерористичної операція.
Розпорядженням від 30 жовтня 2014 року № 1053-р (1053-2014-р)
Кабінет Міністрів України "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція" затвердив перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Згідно з додатком до вказаного Розпорядження до зазначених населених пунктів належить тому числі і м. Красноармійськ. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 1079-р (1079-2014-р)
зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р (1053-2014-р)
.
Разом з тим, 2 грудня 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1275-р (1275-2015-р)
"Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України".
Відповідно до пунктів 1, 3 вказаного Розпорядження, затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком та визнано такими, що втратили чинність: Розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція" (1053-2014-р)
; Розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 1079 "Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053" (1079-2014-р)
.
Згідно з додатком до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р (1275-2015-р)
, місто Красноармійськ Донецької області віднесено до населених пунктів де здійснювалася антитерористична операція.
Отже, на час виникнення спірних правовідносин, позивач знаходився на території проведення антитерористичної операції.
Доводи контролюючого органу, що до позивача правомірно застосовано фінансові санкції та нараховано пеню, оскільки ним не було подано заяви щодо звільнення від відповідальності, колегія суддів відхиляє, оскільки законодавчо визначено граничний термін подання такої заяви, а саме тридцять календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції, а отже позивач такої можливості не позбавлений.
Крім того, судом першої інстанції було встановлено, що ДВНЗ "Донецький національний технічний університет" було подано до контролюючого органу заяву про звільнення від сплати єдиного внеску 13 липня 2015 року.
Також, 25.12.2014 року Торгово-промисловою палатою України виданий сертифікат (висновок) № 2351 про настання обставин непереборної сили, яким засвідчено настання обставин непереборної сили з 1 серпня 2014 року Державного вищого навчального закладу "Донецький національний технічний університет" при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів. На момент видачі сертифікату (висновку) Торгово-промисловою палатою України обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо.
Колегія суддів не приймає до уваги також і доводи контролюючого органу, що на момент прийняття оскаржуваного рішення про застосування штрафних санкцій від 10.06.2015 року розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 1079-р "Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року №1053-р" (1079-2014-р)
було чинним, оскільки зазначене розпорядження визнане нечинним постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 січня 2015 року у справі № 826/18327/14, яка за результатами апеляційного оскарження (ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 2 квітня 2015 року) набрала законної сили.
Отже, враховуючи вищезазначені норми права та встановлені обставини справи, колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, що положення, передбачені п. 9-3 розділу VIII Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (2464-17)
щодо звільнення від виконання обов'язків, визначених статтею 6 цього Закону, поширюються на позивача як платника єдиного внеску, а тому застосування до ДВНЗ "Донецький національний технічний університет" штрафу та пені, згідно оскаржуваного рішення є безпідставним.
Відповідно до п. 1 частини першої ст. 349 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій без змін, а скаргу без задоволення.
Суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій. (частина перша ст. 350 Кодексу адміністративного судочинства України).
З огляду на зазначене, враховуючи п. 9-3 розділу VIII Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (2464-17)
, колегія суддів приходить до висновку, що при ухваленні оскаржуваних судових рішень, суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального права, які могли б бути підставою для скасування судових рішень, а тому касаційну скаргу Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 липня 2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 грудня 2015 року слід залишити без задоволення.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359, пунктом 4 частини першої Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області залишити без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 липня 2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 грудня 2015 року у справі № 805/2492/15-а залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
|
Судді
|
І.Я. Олендер
І.А. Гончарова
Р.Ф. Ханова
|