ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 серпня 2017 року м. Київ К/800/963/17
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого - Смоковича М. І.,
суддів: Калашнікової О. В., Стрелець Т. Г.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні в касаційній інстанції адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до приватного нотаріуса Павловської Ганни Олегівни, державного реєстратора Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області Панченко Ірини Валеріївни, за участю третіх осіб - ОСОБА_4, Товариства з обмеженою відповідальністю "Сумське АТП-15927", про визнання дій неправомірними та скасування реєстраційних записів, касаційне провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 30 червня 2016 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2016 року,
у с т а н о в и л а :
У квітні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до приватного нотаріуса Павловської Ганни Олегівни, державного реєстратора Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області Панченко Ірини Валеріївни (далі - державний реєстратор), за участю третіх осіб - ОСОБА_4, Товариства з обмеженою відповідальністю "Сумське АТП-15927" (далі - ТОВ "Сумське АТП-15927"), в якому, з урахуванням збільшених позовних вимог, просить:
визнати протиправними дії приватного нотаріуса Павловської Ганни Олегівни щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу - ТОВ "Сумське АТП-15927", що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань в частині розподілу часток учасників товариства ОСОБА_1 з 50% статутного капіталу до 40% та іншого учасника ОСОБА_4 з 50% статутного капіталу до 60%;
скасувати реєстраційний запис № 16326670023005809 від 18 квітня 2016 року про внесення судового рішення, що потребує змін атрибутів суб'єкта, який вчинено у відношенні ТОВ "Сумське АТП-15927" в частині розподілу часток учасників товариства ОСОБА_1 з 50% статутного капіталу до 40% та іншого учасника ОСОБА_4 з 50% статутного капіталу до 60%;
визнати протиправними дії державного реєстратора щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу - ТОВ "Сумське АТП-15927", що не пов'язані зі змінами в установчих документах, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань стосовно зміни керівника та складу підписантів ТОВ "Сумське АТП-15927" з ОСОБА_1 на ОСОБА_4;
скасувати реєстраційний запис № 16321070024005808 від 22 квітня 2016 року про внесення таких змін до відомостей про юридичну особу щодо керівника та складу підписантів.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що 18 квітня 2016 року приватним нотаріусом Павловською Г. О. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців внесено зміни до відомостей про юридичну особу ТОВ "Сумське АТП-15927" в частині розподілу часток учасників товариства ОСОБА_1 з 50% статутного капіталу до 40% та іншого учасника ОСОБА_4 з 50% статутного капіталу до 60%.
Разом з цим, всупереч вимог чинного законодавства державним реєстратором внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис № 16326670023005809 від 18 квітня 2016 року, яким змінено частки учасників статутного капіталу ТОВ "Сумське АТП-15927".
Вважаючи дії відповідачів такими, що суперечать вимогам законодавства, ОСОБА_1 звернувсь до суду з вимогою про визнання дій неправомірними та скасування реєстраційних записів № 16326670023005809 від 18 квітня 2016 року та № 16321070024005808 від 22 квітня 2016 року.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 30 червня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2016 року, позовні вимоги задоволено.
Визнано протиправними дії приватного нотаріуса Павловської Ганни Олегівни щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу - ТОВ "Сумське АТП-15927", що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань в частині розподілу часток учасників товариства ОСОБА_1 з 50% статутного капіталу до 40% та іншого учасника ОСОБА_4 з 50% статутного капіталу до 60%.
Скасовано реєстраційний запис № 16326670023005809 від 18 квітня 2016 року про внесення судового рішення, що потребує змін атрибутів суб'єкта, який вчинено у відношенні ТОВ "Сумське АТП-15927" в частині розподілу часток учасників товариства ОСОБА_1 з 50% статутного капіталу до 40% та іншого учасника ОСОБА_4 з 50% статутного капіталу до 60%.
Визнано протиправними дії державного реєстратора щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу - ТОВ "Сумське АТП-15927", що не пов'язані зі змінами в установчих документах, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань стосовно зміни керівника та складу підписантів ТОВ "Сумське АТП-15927" з ОСОБА_1 на ОСОБА_4.
Скасовано реєстраційний запис № 16321070024005808 від 22 квітня 2016 року про внесення таких змін до відомостей про юридичну особу щодо керівника та складу підписантів ТОВ "Сумське АТП-15927" з ОСОБА_1 на ОСОБА_4.
У касаційній скарзі ОСОБА_4, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати їх рішення та прийняти нове, яким направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Водночас, позивач та представник ТОВ "Сумське АТП-15927" у своїх запереченнях вказують на необґрунтованість касаційної скарги та просять залишити її без задоволення, а судові рішення - без змін.
Касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що постановою Харківського апеляційного господарського суду від 13 лютого 2012 року рішення Господарського суду Сумської області від 13 грудня 2011 року у справі № 5021/2515/2011 скасовано та прийнято нове рішення, яким первісний позов задоволено. Переведено на ОСОБА_4 права та обов'язки покупця частки в розмірі 10% у статутному капіталі ТОВ "Сумське АТП-15927" за договором купівлі-продажу (відступлення) частки в статутному капіталі ТОВ "Сумське АТП-15927" від 11 січня 2011 року, який укладено між ОСОБА_1 та ОСОБА_5 на умовах, передбачених цим договором.
Так, на підставі постанови Харківського апеляційного господарського суду від 13 лютого 2012 року приватним нотаріусом Павловською Г. О. внесено зміни до відомостей про юридичну особу - ТОВ "Сумське АТП-15927", що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань в частині розподілу часток учасників товариства, а саме ОСОБА_1 з 50% статутного капіталу до 40% та іншого учасника ОСОБА_4 з 50% статутного капіталу до 60%.
В подальшому, 22 квітня 2016 року на підставі заяви ОСОБА_4 та протоколу зборів учасників ТОВ "Сумське АТП-15927" від 21 квітня 2016 року державним реєстратором вчинено дії щодо внесення змін до відомостей про дану юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо зміни керівника та складу підписантів ТОВ "Сумське АТП-15927" з ОСОБА_1 на ОСОБА_4.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_4 повинен був подати до відповідачів для вчинення ними реєстраційних дій не тільки рішення суду про переведення прав та обов'язків покупця, а й примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління ТОВ "Сумське АТП-15927" про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, а також статут в новій редакції, оскільки постанова Харківського апеляційного господарського суду від 13 лютого 2012 року у справі № 5021/2515/2011 року, яка подавалася на реєстрацію, не є судовим рішенням, що тягне за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі або заборону (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій.
Харківський апеляційний адміністративний суд, який здійснив перегляд цієї справи підтримав позицію суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України зазначені висновки судів попередніх інстанцій вважає вірними та такими, що зроблені на підставі правильно застосованих норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до обставин справи між сторонами виник спір щодо обґрунтованості прийнятого рішення суб'єктів владних повноважень в частині державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу ТОВ "Сумське АТП-15927".
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 182 Цивільного кодексу України встановлено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" відносини, що виникають у сфері державної реєстрації, регулюються Конституцією України (254к/96-ВР)
, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.
В силу пункту 2 частини першої статті 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" (1404-19)
щодо: визнання повністю або частково недійсними рішень засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу; визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи; заборони (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій; накладення/зняття арешту корпоративних прав; зобов'язання вчинення реєстраційних дій; скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі; виділу юридичної особи; провадження у справах про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, прийнятих відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (2343-12)
; припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи; відміни державної реєстрації припинення юридичної особи; припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи; відміни державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця; відміни в порядку апеляційного/касаційного оскарження рішення суду, на підставі якого вчинено реєстраційну дію.
З матеріалів справ вбачається, що приватним нотаріусом Павловською Г. О. внесено зміни до відомостей про юридичну особу ТОВ "Сумське АТП-15927" в частині розподілу часток учасників товариства, а саме ОСОБА_1 з 50% статутного капіталу до 40% та іншого учасника ОСОБА_4 з 50% статутного капіталу до 60% на підставі постанови Харківського апеляційного господарського суду від 13 лютого 2012 року, згідно з якою переведено на ОСОБА_4 права та обов'язки покупця частки в розмірі 10% у статутному капіталі ТОВ "Сумське АТП-15927" за договором купівлі-продажу (відступлення) частки в статутному капіталі ТОВ "Сумське АТП-15927" від 11 січня 2011 року, який укладено між ОСОБА_1 та ОСОБА_5 на умовах передбачених цим договором.
Процедура проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців врегульована Порядком державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, затвердженому наказом Міністерства юстиції України від 09 лютого 2016 року № 359/5 (z0200-16)
, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 09 лютого 2016 року за № 200/28330 (z0200-16)
(далі - Порядок).
Так, в розділі II Порядку визначені такі загальні засади проведення державної реєстрації:
- документи, які подаються для державної реєстрації повинні відповідати вимогам, встановленим Законом;
- уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації приймає заяву та документи в паперовій формі з описом, сформованим за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру;
- з поданих для державної реєстрації документів уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації, виготовляє електронні копії таких документів шляхом їх сканування, які долучаються до заяви, зареєстрованої у Єдиному державному реєстрі;
- державний реєстратор у строки, визначені законом, здійснює перевірку зареєстрованих в Єдиному державному реєстрі документів на наявність підстав для зупинення їх розгляду та в разі їх наявності вносить до Єдиного державного реєстру виключний перелік таких підстав, передбачених законом;
- документи, що потребують усунення підстав для зупинення розгляду документів, повертаються (видаються, надсилаються поштовим відправленням) заявнику не пізніше наступного робочого дня з дня надходження від заявника заяви про їх повернення за описом, сформованим за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру, відомості про повернення документів вносяться до Єдиного державного реєстру;
- у разі подання заявником документів, необхідних для усунення підстав для зупинення розгляду документів, уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації, нотаріус, приймають їх у порядку, передбаченому для заяв про державну реєстрацію. Якщо документи, необхідні для усунення підстав для зупинення розгляду документів, подані протягом установленого строку, розгляд документів поновлюється, про що державним реєстратором вносяться відомості до Єдиного державного реєстру.
Якщо заявником протягом установленого законом строку не подано документів, необхідних для усунення підстав для зупинення розгляду документів, державний реєстратор відмовляє у державній реєстрації. Державний реєстратор за наявності підстав для відмови у державній реєстрації, визначених статтею 28 Закону, за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру формує повідомлення про відмову у державній реєстрації із зазначенням виключного переліку підстав для відмови та рішення суб'єкта державної реєстрації про відмову у державній реєстрації, що за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру розміщується на порталі електронних сервісів у день відмови у державній реєстрації.
Приписами частини четвертої статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" обумовлено, що для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи:
1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі;
2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою;
3) реєстр осіб (громадян), які брали участь в засіданні уповноваженого органу управління юридичної особи, - у разі внесення змін до відомостей про громадські об'єднання, політичні партії;
4) документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення відповідно до статуту громадського формування про внесення змін до Єдиного державного реєстру, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування;
5) відомості про керівні органи громадського формування (ім'я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв'язку) - у разі внесення змін до складу керівних органів;
6) документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи в країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі змін, пов'язаних із входженням до складу засновників юридичної особи іноземної юридичної особи;
7) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону;
8) установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі;
9) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта або розподільчого балансу - у разі внесення змін, пов'язаних із внесенням даних про юридичну особу, правонаступником якої є зареєстрована юридична особа;
10) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), справжність підпису на якій нотаріально засвідчена, та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення змін, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи;
11) заява про обрання юридичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість, та/або заява про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій за формами, затвердженими відповідно до законодавства, - за бажанням заявника у разі внесення до установчих документів змін, які впливають на систему його оподаткування.
Так, враховуючи вимоги статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", ОСОБА_4 для проведення реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: зміна відомостей про розподіл часток учасників товариства, повинен був подати до приватного нотаріуса Павловської Г. О. такі документи:
1) заяву про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі;
2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру;
3) установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі (у даному випадку - Статут);
4) примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, яким може бути, в тому числі і рішення суду про переведення прав та обов'язків покупця;
5) документ про сплату адміністративного збору.
Однак, з переліку документів, передбачених вищенаведеною статтею, до приватного нотаріуса Павловської Г. О. були надані лише судове рішення та нотаріальна засвідчена копія довіреності на представника засновника.
За змістом частини першої статті 143 Цивільного кодексу України установчим документом товариства з обмеженою відповідальністю є статут. Статут товариства з обмеженою відповідальністю крім відомостей, передбачених статтею 88 цього Кодексу має містити відомості про: розмір статутного капіталу, з визначенням частки кожного учасника; склад та компетенцію органів управління і порядок прийняття ними рішень; розмір і порядок формування резервного фонду; порядок передання (переходу) часток у статутному капіталі.
Приписами статті 145 Цивільного кодексу України вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори його учасників. У товаристві з обмеженою відповідальністю створюється виконавчий орган (колегіальний або одноособовий), який здійснює поточне керівництво його діяльністю і є підзвітним загальним зборам його учасників. Виконавчий орган товариства може бути обраний також і не зі складу учасників товариства. Компетенція виконавчого органу товариства з обмеженою відповідальністю, порядок ухвалення ним рішень і порядок вчинення дій від імені товариства встановлюються цим Кодексом, іншим законом і статутом товариства.
Так, до виключної компетенції загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю належить: 1) визначення основних напрямів діяльності товариства, затвердження його планів і звітів про їх виконання; 2) внесення змін до статуту товариства, зміна розміру його статутного капіталу; 3) створення та відкликання виконавчого органу товариства; 4) визначення форм контролю за діяльністю виконавчого органу, створення та визначення повноважень відповідних контрольних органів; 5) затвердження річних звітів та бухгалтерських балансів, розподіл прибутку та збитків товариства; 6) вирішення питання про придбання товариством частки учасника; 7) виключення учасника із товариства; 8) прийняття рішення про ліквідацію товариства, призначення ліквідаційної комісії, затвердження ліквідаційного балансу. Статутом товариства і законом до виключної компетенції загальних зборів може бути також віднесене вирішення інших питань.
Як вбачається зі статуту ТОВ "Сумське АТП-15927" (в редакції, чинній на момент проведення реєстраційної дії) вирішення таких питань віднесено до виключної компетенції загальних зборів товариства, які оформлюються у вигляді протоколу.
Отже, в даному випадку ОСОБА_4 з метою вчинення реєстраційних дій та запису № 16326670023005809 від 18 квітня 2016 року повинен був подати також й примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління ТОВ "Сумське АТП-15927" про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, а також статут у новій редакції, оскільки постанова Харківського апеляційного господарського суду від 13 лютого 2012 року у справі № 5021/2515/2011, не є судовим рішенням, що тягне за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі або заборону (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій.
В силу пунктів 1, 6 частини першої статті 27 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" підставою для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації є подання документів або відомостей, визначених цим Законом, не в повному обсязі; несплата адміністративного збору або сплата не в повному обсязі.
За такого правового врегулювання, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що дії приватного нотаріуса Павловської Г. О. щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу ТОВ "Сумське АТП-15927" є протиправними, оскільки законодавством передбачено підстави для зупинення розгляду вже поданих документів, у зв'язку з чим вчинений запис про внесення судового рішення, яке потребує змін атрибутів суб'єкта, підлягає скасуванню.
Відповідно до частини першої статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
З огляду на викладене, висновок судів попередніх інстанцій є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваних судових рішень відсутні.
Доводи, які містяться в касаційній скарзі, висновків судів та обставин справи не спростовують.
Керуючись статтями - 220-1, 223, 224, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 30 червня 2016 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2016 року у цій справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.
Головуючий
Судді
|
М. І. Смокович
О. В. Калашнікова
Т. Г. Стрелець
|