ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"10" серпня 2017 р. м. Київ К/800/48326/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючий суддя
Головчук С.В. (суддя-доповідач),
судді
Пасічник С.С.,
Стародуба О.П.,
секретар судового засідання Малина Л. В.,
за участю представника відповідача - Ламакіної В.К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Державного комітету телебачення і радіомовлення України
на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 18 серпня 2014 року
у справі за позовом ОСОБА_5 до Державного комітету телебачення і радіомовлення України (далі - Держкомтелерадіо), третя особа - ОСОБА_6, про скасування рішень конкурсної комісії та наказу про призначення на посаду,
в с т а н о в и л а:
У червні 2014 року ОСОБА_5 звернулася до суду з позовом, в якому просила:
1) визнати протиправним з 26 травня 2014 року та скасувати рішення конкурсної комісії Держкомтелерадіо для проведення конкурсного відбору на посаду генерального директора Полтавської обласної державної телерадіокомпанії (далі - Полтавська ОДТРК) "Лтава" від 26 травня 2014 року в частині допущення до участі в конкурсі ОСОБА_6;
2) визнати протиправним з 17 червня 2014 року та скасувати рішення конкурсної комісії Держкомтелерадіо для проведення конкурсного відбору на посаду генерального директора Полтавської ОДТРК "Лтава" від 17 червня 2014 року в частині долучення довідки про досвід роботи ОСОБА_6 до його пакету документів;
3) визнати протиправним з 19 червня 2014 року та скасувати рішення конкурсної комісії Держкомтелерадіо для проведення конкурсного відбору на посаду генерального директора Полтавської ОДТРК "Лтава" від 19 червня 2014 року про визнання переможцем конкурсу ОСОБА_6;
4) визнати протиправним з 23 червня 2014 року та скасувати наказ голови Держкомтелерадіо від 23 червня 2014 року № 97-к про призначення ОСОБА_6 генеральним директором Полтавської ОДТРК "Лтава" і укладений з ним контракт № 209 від 23 червня 2014 року.
В обґрунтування вимог позивач вказував, що рішення відповідача щодо допущення ОСОБА_6 до участі в конкурсі на заміщення вакантної посади генерального директора Полтавської ОДТРК "Лтава", долучення довідки про досвід роботи ОСОБА_6 до його пакету документів, визнання останнього переможцем конкурсу та призначення на посаду генерального директора Полтавської ОДТРК "Лтава" та укладення з ним контракту є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки члени конкурсної комісії (крім ОСОБА_7), не зважаючи на відсутність у третьої особи досвіду успішної роботи на керівній посаді підприємства, всупереч чітким вимогам розділу 4 Положення про порядок проведення конкурсного відбору керівників організацій, що належать до сфери управління Держкомтелерадіо України та аналогічним вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2008 року № 777 (777-2008-п) , проголосували за допущення ОСОБА_6 до участі у конкурсі на заміщення вакантної посади генерального директора Полтавської ОДТРК "Лтава". Позивач також зазначив про те, що можливість подання додаткових документів претендентами у пізніший термін, під час самого конкурсу не передбачена положеннями зазначених нормативно-правових актів.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 08 липня 2014 року у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 18 серпня 2014 року скасовано постанову суду першої інстанції та ухвалено нове судове рішення, яким позов задоволено частково. Визнано протиправним і скасовано рішення конкурсної комісії Держкомтелерадіо для проведення конкурсного відбору на посаду генерального директора Полтавської ОДТРК "Лтава" від 26 травня 2014 року в частині допущення до участі в конкурсі ОСОБА_6 Визнано протиправними та скасовані: рішення конкурсної комісії Держкомтелерадіо для проведення конкурсного відбору на посаду генерального директора Полтавської ОДТРК "Лтава" від 17 червня 2014 року в частині долучення довідки про досвід роботи ОСОБА_6 до його пакету документів, від 19 червня 2014 року про визнання переможцем конкурсу ОСОБА_6 Визнано протиправним та скасовано наказ голови Держкомтелерадіо від 23 червня 2014 року № 97-к про призначення ОСОБА_6 генеральним директором Полтавської ОДТРК "Лтава". У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
У касаційній скарзі Держкомтелерадіо порушує питання про скасування рішення суду апеляційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції. Зазначає, що апеляційним судом порушено норми матеріального та процесуального права. Вказує, що при проведенні конкурсного відбору на посаду генерального директора Полтавської ОДТРК "Лтава" конкурсна комісія керувалась Порядком проведення конкурсного відбору керівників державних суб'єктів господарювання, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2008 року № 777 (777-2008-п) .
Перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, правильність застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судами встановлено, що згідно з протоколом № 1 відкритого засідання комісії по проведенню конкурсного відбору на посаду генерального директора Полтавської ОДТРК "Лтава" від 26 травня 2014 року, до участі в конкурсному відборі допущено ОСОБА_6, ОСОБА_5 та ОСОБА_8
Відповідно до протоколу № 2 закритого засідання комісії від 17 червня 2014 року до документів, які надійшли до комісії, включено документи про досвід успішної роботи ОСОБА_6 на керівній посаді, який працював головним редактором газети "Полтавське слово" протягом 3 років: ксерокопію свідоцтва про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації - газети "Полтавське слово" та примірники газети "Полтавське слово" за 2011-2013 роки.
Згідно з протоколом № 4 відкритого засідання комісії від 19 червня 2014 року голова комісії Кравченко Д.В. проінформував присутніх, що на закритому засіданні комісії, яке відбулося 17 червня 2014 року, виступив кожен член комісії, який висловив свою думку щодо кожної конкурсної пропозиції учасників конкурсу, а також повідомив, що більшістю голосів переможцем конкурсного відбору на посаду генерального директора Полтавської ОДТРК "Лтава" визнано ОСОБА_6, у зв'язку з чим комісія рекомендуватиме керівництву Держкомтелерадіо призначити ОСОБА_6 генеральним директором Полтавської ОДТРК "Лтава" та укласти з ним відповідний контракт.
Наказом Держкомтелерадіо від 23 червня 2014 року № 97-к відповідно до Положення про порядок укладання контракту з керівником підприємства, що є у державній власності, при найманні на роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 1993 року № 203 (203-93-п) та Типової форми контракту з керівником підприємства, що є у державній власності, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 02 серпня 1995 року № 597 (597-95-п) , ОСОБА_6 призначено на посаду генерального директора Полтавської ОДТРК "Лтава" з 23 червня 2014 року та цього ж дня між ним та Держкомтелерадіо укладено контракт № 209.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем дотримано норми чинного законодавства під час проведення конкурсу на посаду генерального директора Полтавської ОДТРК "Лтава".
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи частково позов, апеляційний суд виходив з того, що на час проведення конкурсного відбору на посаду генерального директора Полтавської ОДТРК "Лтава" нормативний акт, який визначав порядок його проведення був скасований самим відповідачем та не було прийнято іншого, яким би встановлювався вказаний порядок. Тому суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо проведення конкурсу.
Проте, з такими висновками апеляційного суду погодитися не можливо.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державний комітет телебачення і радіомовлення України, затвердженого Указом Президента України від 07 травня 2011 року № 559/2011 (559/2011) , Державний комітет телебачення і радіомовлення України (Держкомтелерадіо України) є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України. Держкомтелерадіо України є головним у системі центральних органів виконавчої влади з формування та реалізації державної політики у сфері телебачення і радіомовлення, в інформаційній та видавничій сферах. Постановою Кабінету Міністрів України від 15 березня 1999 року № 377 "Про реалізацію статей 14 і 16 Закону України "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів" (377-99-п) затверджено вичерпний перелік посад журналістів державних і комунальних засобів масової інформації, які прирівнюються до посад керівних працівників, спеціалістів апарату відповідного органу державної влади та органу місцевого самоврядування та Порядок обчислення стажу роботи для встановлення щомісячної надбавки за вислугу років і призначення пенсій журналістам державних і комунальних засобів масової інформації та державних інформаційних агентств.
Вказаний перелік посад містить посаду керівника (генерального директора) телерадіомовних організацій, засновниками (співзасновниками) яких є Верховна Рада України, центральні органи виконавчої влади, яка прирівнюється до посади заступника керівника центрального органу виконавчої влади.
Отже, посада генерального директора Полтавської ОДТРК "Лтава" відноситься до журналістської посади, яка в свою чергу прирівнюється до посади заступника керівника центрального органу виконавчої влади.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" суб'єктами управління об'єктами державної власності є, серед іншого Кабінет Міністрів України та міністерства та інші органи виконавчої влади (далі - уповноважені органи управління).
Повноваження Кабінету Міністрів України у сфері управління об'єктами державної власності визначені статтею 5 вказаного Закону.
Здійснюючи управління об'єктами державної власності, Кабінет Міністрів України визначає порядок конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки (підпункт "г" пункту 18 частини 2 статті 5 Закону України "Про управління об'єктами державної власності").
03 вересня 2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 777 (777-2008-п) , якою затверджено Порядок проведення конкурсного відбору керівників державних суб'єктів господарювання.
Відповідно до пункту 1 вказаного Порядку цей Порядок визначає процедуру конкурсного відбору керівників державних суб'єктів господарювання - державних підприємств, господарських товариств, єдиним засновником та учасником яких є держава у разі прийняття міністерством, Фондом державного майна, іншим органом, що здійснює управління об'єктами державної власності, рішення про необхідність проведення такого відбору.
Пунктом 2 Порядку визначено, що підставою для оголошення конкурсного відбору керівника підприємства (далі - конкурсний відбір) є рішення (наказ) міністерства, Фонду державного майна або іншого органу, до сфери управління якого належить підприємство (далі - орган управління), із зазначенням строку приймання заяв і проведення конкурсного відбору.
Згідно із пунктом 10 Порядку для участі в конкурсному відборі претендент особисто подає комісії разом із заявою: належним чином завірені копію документа, що посвідчує особу, витяг з трудової книжки, копію документа про повну вищу освіту за відповідною спеціальністю; заповнений аркуш обліку кадрів; інформацію про досвід успішної роботи з управління підприємством; довідку про стан здоров'я; довідку про відсутність в особи судимості; рекомендації та інші документи на його розсуд. Відповідальність за достовірність документів несе претендент.
Заяви приймаються протягом 30 календарних днів після оприлюднення оголошення і реєструються в журналі (пункт 11 Порядку).
Пунктом 14 Порядку встановлено, що за рішенням комісії претендент не допускається до участі в конкурсному відборі в разі неподання ним одного із зазначених у пункті 10 цього Порядку документів, відсутності повної вищої освіти за відповідною спеціальністю та досвіду успішної роботи, а також за наявності у претендента не знятої або не погашеної в установленому законом порядку судимості, заборони займати відповідні посади або займатися певними видами діяльності.
Відповідно до пунктів 15, 16 Порядку претенденти, допущені до участі в конкурсному відборі, є його учасниками. Учасники конкурсного відбору подають пропозиції з управління підприємством - конкурсні пропозиції.
Згідно із пунктом 19 Порядку комісія заслуховує під час розгляду на закритому засіданні конкурсних пропозицій учасника конкурсного відбору та враховує його здатність висловлювати свої думки, уміння викладати інформацію в письмовій формі, комунікабельність, тактовність, готовність взяти на себе відповідальність, уміння аналізувати проблеми і налагоджувати ділові зв'язки, виявляти творчий підхід до роботи, емоційну врівноваженість. Одним з основних критеріїв визначення переможця конкурсного відбору є показники фінансово-господарської діяльності підприємства, зокрема обсяг чистого прибутку, спрямованість конкурсної пропозиції на ефективне використання його виробничого потенціалу. Переможцем конкурсного відбору визнається учасник, пропозиції якого визнані комісією найкращими.
Пунктом 20 Порядку встановлено, що переможець конкурсного відбору оголошується на засіданні комісії з дотриманням вимог пункту 13 цього Порядку. Результати відбору оприлюднюються на офіційному сайті органу управління та у засобах масової інформації.
Рішення комісії є підставою для укладення контракту між органом управління (господарською структурою) та переможцем конкурсного відбору; погодження призначення керівника підприємства головою місцевої держадміністрації проводиться в установленому порядку (абзацами 3, 4 пункту 20 Порядку).
Згідно із положеннями пунктів 4 та 21 частини 1 статті 6 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань призначають на посаду та звільняють з посади керівників державних підприємств, установ, організацій та господарських структур, укладають і розривають з ними контракти, здійснюють контроль за дотриманням їх вимог; організовують і проводять конкурси з визначення керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки.
Апеляційним судом встановлено, що з метою підвищення ефективності діяльності керівників організацій сфери управління Держкомтелерадіо України та відповідно до вимог Порядку проведення конкурсного відбору керівників державних суб'єктів господарювання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2008 року № 777 (777-2008-п) , головою Держкомтелерадіо України прийнято наказ № 41 від 09 квітня 2014 року (v0041603-14) "Про затвердження Положення про порядок проведення конкурсного відбору керівників організацій, що належать до сфери управління Держкомтелерадіо України".
Проте, наказом голови Держкомтелерадіо України від 13 травня 2014 року № 51 (v0051603-14) скасовано наказ Держкомтелерадіо України від 09 квітня 2014 року № 41 (v0041603-14) , як такий, що не пройшов державну реєстрацію в Міністерстві юстиції України.
Отже, суд апеляційної інстанції не врахував наведених положень Порядку проведення конкурсного відбору керівників державних суб'єктів господарювання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2008 року № 777 (777-2008-п) та вважав, що правових підстав для проведення конкурсу не було. Переглядаючи рішення суду першої інстанції, не дав оцінку доводам апеляційної скарги щодо протиправності допуску ОСОБА_6 до участі в конкурсі, а також висновкам місцевого суду про те, що конкурсний відбір на посаду генерального директора Полтавської ОДТРК "Лтава" проведений відповідно до зазначеного Порядку.
Відповідно до частини першої статті 220 КАС України, суд касаційної інстанції не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні.
Згідно з частиною другою статті 227 КАС України підставою для скасування рішення суду апеляційної інстанції і направлення справи на новий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
Враховуючи викладене, рішення апеляційного суду підлягає скасуванню з направленням справи на новий апеляційний розгляд.
Керуючись статтями 160, 167, 220, 221, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
ухвалила:
Касаційну скаргу Державного комітету телебачення і радіомовлення України задовольнити частково.
Постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 18 серпня 2014 року скасувати, а справу направити на новий апеляційний розгляд до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя
Судді
С.В. Головчук
С.С. Пасічник
О.П. Стародуб