ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 серпня 2017 року м. Київ К/800/16732/17
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого - Смоковича М.І.,
суддів: Калашнікової О.В., Стрелець Т.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження в касаційній інстанції адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 24 квітня 2017 року,
в с т а н о в и л а :
У серпні 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області (далі - відповідач, Управління ПФУ відповідно) в якому просила:
визнати відмову відповідача щодо перерахунку їй пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям такою, що не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права та є протиправною;
зобов'язати здійснити перерахунок пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" (далі - Закон № 3723-ХІІ (3723-12)
), до постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (865-2000-п)
(далі - постанова № 865), в редакції, чинній на день призначення пенсії, в розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця, з урахуванням усіх надбавок і доплат, премії, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (1013-2015-п)
(далі - постанова № 1013), відповідно до довідки про складові заробітної плати, починаючи з 01 грудня 2015 року, без обмеження у часі, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючого державного службовця на підставі постанови КМУ № 1013 (1013-2015-п)
та виплати заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (1013-2015-п)
з 1 грудня 2015 року підвищено посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців на 25%. Посилаючись на статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ (в редакції, чинній станом на дату призначення пенсії) позивач стверджує, що у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючих державних службовців у неї виникло право на перерахунок її пенсії (виходячи з розміру заробітної плати за посадою, з якої вона звільнена на пенсію). Позивач вважає, що посилання відповідача на положення статті 37 Закону № 3723-ХІІ в редакції цієї статті згідно із Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (76-19)
, пункту 5 Прикінцевих положень Закону України від 2 березня 2015 року № 213-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" (213-19)
є необґрунтованими, оскільки пенсію їй призначено до прийняття цих законодавчих змін, а крім того таке звуження обсягу її прав на пенсійне забезпечення суперечить статті 22 Конституції України.
Городищенський районний суд Черкаської області постановою від 24 лютого 2017 року позов задовольнив частково.
Визнав відмову Управління ПФУ в Городищенському районі Черкаської області щодо перерахунку пенсії позивачу у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям - протиправною.
Зобов'язав Управління ПФУ в Городищенському районі Черкаської області, здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії державного службовця, відповідно до статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ, постанови № 865 (865-2000-п)
, в редакції, чинній на день призначення пенсії, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно постанови № 1013 (1013-2015-п)
, в розмірі 80% від суми заробітної плати, на підставі довідки про заробітну плату від 16 серпня 2016 року № 373, що видана Воронівською сільською радою Городищенського району Черкаської області, починаючи з 01 вересня 2016 року.
В іншій частині позовних вимог - відмовив.
Київський апеляційний адміністративний суд постановою від 24 квітня 2017 року скасував постанову суду першої інстанції та прийняв нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовив повністю.
У касаційній скарзі ОСОБА_1, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати його постанову та залишити в силі постанову суду першої інстанції від 24 лютого 2017 року.
Представник відповідача у своїх запереченнях на касаційну скаргу посилаючись на її необґрунтованість та безпідставність, просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції без змін.
Касаційна скарга до задоволення не підлягає з таких підстав.
Як встановили суди попередніх інстанцій, позивач перебуває на обліку в Управлінні ПФУ та з 24 травня 2012 року отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України від 7 червня 2001 року № 2493-ІІІ "Про службу в органах місцевого самоврядування" (2493-14)
та статті 37 Закону № 3723-ХІІ (3723-12)
у розмірі 80 % відсотків суми заробітної плати, з якої було сплачено страховий внесок.
Відповідно до постанови № 1013 (1013-2015-п)
з 1 грудня 2015 року на 25% підвищено посадові оклади, зокрема, керівних працівників, спеціалістів і службовців. У зв'язку з цим позивач 16 серпня 2016 року звернулася до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії. Для перерахунку пенсії позивач надала довідку Воронівської сільської ради Городищенського району Черкаської області від 16 серпня 2016 року № 373 про заробітку плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Листом від 17 серпня 2016 року № 3007/03 Управління ПФУ відмовило позивачу у перерахунку пенсії, оскільки відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII (76-19)
(далі - Закон № 76-VIII (76-19)
)) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Крім того в листі зазначено про те, що згідно з пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України від 2 березня 2015 року № 213-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" (213-19)
з 1 червня 2015 року раніше призначені пенсії не перераховуються. Також роз'яснено, що Постановою № 1013 (1013-2015-п)
було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (865-2000-п)
, зокрема скасовано положення щодо здійснення перерахунків пенсії, в тому числі і для державних службовців при підвищенні окладів та наданні нових довідок, а також виключено пункт 4, який встановлював порядок перерахунку пенсій.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що підставою для перерахунку раніше призначеної позивачеві пенсії є Постанова № 1013 (1013-2015-п)
, якою затверджено нові схеми посадових окладів, за якими відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій працівників. Зазначена постанова підлягає застосуванню з 1 грудня 2015 року і, як вважає суд першої інстанції, надає позивачу право на перерахунок її пенсії.
Суд апеляційної інстанції з таким висновком не погодився. При прийнятті нової постанови апеляційний суд виходив з того, що оскільки відповідно до Закону України від 28 грудня 2014 року № 76-VIIІ (76-19)
з 1 січня 2015 року скасовано законодавчі норми, що передбачали право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів, а Кабінет Міністрів України так і не визначив умов і порядку проведення такого перерахунку, у відповідача немає законних підстав для перерахунку пенсії позивача.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками суду апеляційної інстанції з огляду на таке.
Відповідно до частин другої та п'ятої статті 37 Закону № 3723-XII (в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" від 16 січня 2003 року № 432-IV (432-15)
) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Така редакція статті 37 Закону № 3723-XII (чинного станом на дату призначення пенсії) існувала після визнання неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 (v010p710-08)
змін, внесених підпунктами "а" та "б" підпункту 2 пункту 37 розділу II Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17)
.
Відповідно до статті 37-1 Закону № 3723-XII (в редакції, чинній до 1 січня 2015 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (865-2000-п)
(у редакції, чинній до 15 грудня 2015 року) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" (432-15)
заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" (3723-12)
, визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Отже, станом на дату призначення позивачу пенсії державного службовця чинне на той час законодавство передбачало умови і порядок перерахунку її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою. Проте надалі законодавче регулювання цих відносин зазнало змін. Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (76-19)
(набрав чинності з 1 січня 2015 року) статтю 37-1 Закону № 3723-XII викладено у новій редакції, а саме встановлено, що "умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України".
Відтак станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії положення статті 37-1 Закону № 3723-XII, які встановлювали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою, та визначали порядок і умови для такого перерахунку, скасовано. Водночас питання щодо перерахунку пенсій державних службовців віднесено до відання Кабінету Міністрів України, який ще не бачить підстав стосовно настання умов та встановлення порядку перерахунку пенсій державним службовцям.
Порядок перерахунку пенсій державних службовців у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України було передбачено згаданою вище постановою Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (865-2000-п)
. Проте з набранням чинності Постанови № 1013 (1013-2015-п)
(з 15 грудня 2015 року, але підлягає застосуванню з 1 грудня 2015 року) з постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 (865-2000-п)
виключено пункт 4 (щодо умов перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом № 3723-XII (3723-12)
), а 5 цієї постанови (щодо форми довідки для перерахунку) змінено.
Таким чином, з 15 грудня 2015 року питання щодо умов і порядку перерахунку пенсій державних службовців визначається Кабінетом Міністрів України. Однак, як правильно зазначив суд апеляційної інстанції, Постановою № 1013 (1013-2015-п)
регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено умов і механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.
Станом на дату звернення позивача до територіального управління Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії Кабінет Міністрів України не прийшов до висновку про настання умов такого перерахунку та відповідного порядку проведення перерахунку. З огляду на таке правове регулювання спірних правовідносин правильним є висновок суду апеляційної інстанції про відсутність підстав для перерахунку пенсії, як того просить позивач.
Відповідно до частини першої статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Висновки суду апеляційної інстанції є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваних рішень відсутні.
Доводи, які містяться в касаційній скарзі, висновків судів та обставин справи не спростовують.
Керуючись статтями 222, 223, 224, 230, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 24 квітня 2017 року у цій справі - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.
Головуючий
Судді
|
М.І. Смокович
О.В. Калашнікова
Т.Г. Стрелець
|