ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
03 серпня 2017 року м. Київ справа № П/800/312/17
|
Суддя Вищого адміністративного суду України Маринчак Н.Є., вирішуючи питання про відкриття провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Держави України в особі Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, Президента України про скасування статті 131-2 Конституції України, внесеної Законом України від 02 червня 2016 року № 1401-VIII "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" (1401-19)
, та відшкодування моральної шкоди, -
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Вищого адміністративного суду України з позовом до Держави України в особі Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, Президента України, в якому просить скасувати статтю 131-2 Конституції України, внесену Законом України від 02 червня 2016 року № 1401-VIII "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" (1401-19)
, та стягнути з Державного бюджету України компенсацію завданої йому моральної шкоди в розмірі 153000,00 грн.
Обґрунтовуючи заявлений позов, ОСОБА_1 наголошує на невідповідності зазначеного законодавчого положення вимогам статті 59 Конституції України, згідно з якою кожен є вільним у виборі захисника своїх прав, тобто фактично ставить питання про його неконституційність.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
За правилами пункту 1 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з частиною другою статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Пунктом 1 частини третьої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи, що віднесені до юрисдикції Конституційного Суду України.
Статтею 147 Конституції України визначено, що Конституційний Суд України є єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні.
Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України (254к/96-ВР)
і дає офіційне тлумачення Конституції України (254к/96-ВР)
та законів України.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 у поданій позовній заяві ставить під сумнів відповідність статті 131-2 Конституції України, внесеної Законом України від 02 червня 2016 року № 1401-VIII "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" (1401-19)
, Основному Закону держави, заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. Цей публічно-правовий спір належить до юрисдикції Конституційного Суду України.
Щодо позовної вимоги ОСОБА_1 про стягнення з Державного бюджету України компенсації завданої йому моральної шкоди в розмірі 153000,00 грн., то відповідно до частини другої статті 21 Кодексу адміністративного судочинства України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
З огляду на викладене, у відкритті провадження в даній адміністративній справі слід відмовити.
Керуючись статтями 3, 4, 17, 109, 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України, -
у х в а л и в :
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Держави України в особі Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, Президента України про скасування статті 131-2 Конституції України, внесеної Законом України від 02 червня 2016 року № 1401-VIII "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" (1401-19)
, та відшкодування моральної шкоди.
Ухвала оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.