ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 серпня 2017 року м. Київ К/800/12904/17
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Донця О.Є.,
суддів: Голяшкіна О.В.,
Мороз Л.Л.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Виконавчого комітету Тернопільської міської ради на постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 06.12.2016 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 29.03.2017 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання протиправним і скасування рішення,
в с т а н о в и л а:
У жовтні 2015 року ОСОБА_2 звернулася до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області з позовом до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання протиправним і скасування рішення. в якому просила:
- визнати протиправним і скасувати рішення Виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 21.09.2016 року № 791 "Про усунення порушень у сфері земельного законодавства та містобудування".
Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 06.12.2016 року позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 21.09.2016 року № 791 "Про усунення порушень у сфері земельного законодавства та містобудування".
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 29.03.2017 року апеляційну скаргу Виконавчого комітету Тернопільської міської ради було залишено без задоволення, а постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 06.12.2016 року - без змін.
У касаційній скарзі Виконавчий комітет Тернопільської міської ради, не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 06.12.2016 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 29.03.2017 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог.
ОСОБА_2 подано заперечення на касаційну скаргу, в яких вона просить залишити касаційну скаргу Виконавчого комітету Тернопільської міської ради без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга Виконавчого комітету Тернопільської міської ради задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судових рішень.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Тернопільська міська рада (орендодавець) та ОСОБА_2 (орендар) 24.05.2013 року уклали договір оренди землі. Відповідно до пункту 1 якого, орендодавець на підставі протоколу № 13 земельного аукціону Тернопільської міської ради від 13.08.2012 року та договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки від 13.09.2012 року, надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться у АДРЕСА_1. Згідно із пунктом 2 даного договору, об'єктом оренди є земельна ділянка із кадастровим номером НОМЕР_1, загальною площею 0,0030 га. Пунктом 15 договору передбачено, що земельна ділянка передається в оренду під розташування павільйону по ремонту взуття.
16 вересня 2013 року ОСОБА_3 (продавець) та ОСОБА_2 (покупець) укладено договір купівлі-продажу торгового павільйона, згідно якого продавець передав у власність покупця тимчасову споруду - торговий павільйон площею 5х6 м.
Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради 23.05.2016 року видало фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 паспорт прив'язки тимчасової споруди (ТС) для провадження підприємницької діяльності. Згідно паспорта, назва ТС - майстерня по ремонту взуття за адресою: вул. Чубинського у м. Тернополі; паспорт прив'язки дійсний до 26.08.2016 року.
21 вересня 2016 року Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради прийнято рішення № 791 "Про усунення порушень у сфері земельного законодавства та містобудування", яким вирішено:
1. Постійно діючій робочій групі організувати та провести роботи з демонтажу тимчасової споруди (торговий павільйон по ремонту взуття), підприємницьку діяльність здійснює фізична особа-підприємець ОСОБА_2, за адресою вул. Чубинського, в 20-ти денний термін з дня прийняття рішення.
2. Постійно діючій робочій групі повідомити суб'єкта господарювання про можливість самостійного демонтажу тимчасової споруди в 10-ти денний термін з дня прийняття рішення.
3. Комунальним підприємствам "Електромереж зовнішнього освітлення "Тернопільміськсвітло", "Тернопільводоканал", "Тернопільелектротранс", Міськшляхрембуд", приватному підприємству "Східний масив", КЖЕП "Фаворит" виділити на вимогу робочої групи спеціалізовану техніку та засоби для проведення робіт з демонтажу тимчасової споруди.
4. Тернопільському міському РЕМ забезпечити від'єднання тимчасової споруди від електропостачання.
5. Управлінню житлово-комунального господарства, благоустрою та екології:
5.1. Вжити всіх належних заходів по приведенню місця, на якому розташовувалась тимчасова споруда, до належного стану;
5.2. Забезпечити фінансування проведених робіт з демонтажу.
6. Приймання на зберігання демонтованої споруди на території Тернопільського міського шляхового ремонтно-будівельного підприємства "Міськшляхрембуд" або комунального підприємства "Тернопільелектротранс" оформити відповідними актами.
7. З метою забезпечення громадського порядку при виконанні робіт з демонтажу залучити працівників Тернопільського відділу поліції ГУНП у Тернопільській області.
8. Відділу зв'язків з громадськістю та засобами масової інформації міської ради опублікувати дане рішення в газеті "Тернопіль Вечірній".
9. Визначити, що повернення демонтованої тимчасової споруди здійснюється за умови компенсації виконаних робіт по демонтажу, транспортуванню та зберіганню.
10. Контроль за виконанням рішення покласти на заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради та управління муніципальної поліції.
Не погоджуючись з даним рішенням, ОСОБА_2 звернулася до суду з даним позовом.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування врегульовано Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" (280/97-ВР) .
Відповідно до частини 3 статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Згідно із статтею 31 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать:
а) власні (самоврядні) повноваження:
1) організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об'єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, жилих будинків, шляхів місцевого значення, а також капітального та поточного ремонту вулиць і доріг населених пунктів та інших доріг, які є складовими автомобільних доріг державного значення (як співфінансування на договірних засадах);
2) виконання або делегування на конкурсній основі генеральній будівельній організації (підрядній організації) функцій замовника на будівництво, реконструкцію і ремонт житла, інших об'єктів соціальної та виробничої інфраструктури комунальної власності;
3) розгляд і внесення до відповідних органів виконавчої влади пропозицій до планів і програм будівництва та реконструкції об'єктів на відповідній території;
4) залучення на договірних засадах підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності до участі в розвитку потужностей будівельної індустрії і промисловості будівельних матеріалів, у створенні, розвитку та реконструкції об'єктів інженерного забезпечення і транспортного обслуговування;
5) визначення у встановленому законодавством порядку відповідно до рішень ради території, вибір, вилучення (викуп) і надання землі для містобудівних потреб, визначених містобудівною документацією;
6) підготовка і подання на затвердження ради відповідних місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови населених пунктів, іншої містобудівної документації;
7) встановлення на відповідній території режиму використання та забудови земель, на яких передбачена перспективна містобудівна діяльність;
8) координація на відповідній території діяльності суб'єктів містобудування щодо комплексної забудови населених пунктів;
9) надання відповідно до закону містобудівних умов і обмежень забудови земельних ділянок;
10) проведення громадського обговорення містобудівної документації;
11) організація роботи, пов'язаної із завершенням будівництва багатоквартирних житлових будинків, що споруджувалися із залученням коштів фізичних осіб, у разі неспроможності забудовників продовжувати таке будівництво;
б) делеговані повноваження:
1) надання (отримання, реєстрація) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, здійснення державного архітектурно-будівельного контролю та прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів у випадках та відповідно до вимог, встановлених Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" (3038-17) ;
2) організація роботи, пов'язаної зі створенням і веденням містобудівного кадастру населених пунктів;
3) здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об'єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу;
4) здійснення контролю за забезпеченням надійності та безпечності будинків і споруд незалежно від форм власності в районах, що зазнають впливу небезпечних природних і техногенних явищ та процесів;
5) організація охорони, реставрації та використання пам'яток історії і культури, архітектури та містобудування, палацово-паркових, паркових і садибних комплексів, природних заповідників;
6) вирішення відповідно до законодавства спорів з питань містобудування;
7) здійснення державного контролю за дотриманням договірних зобов'язань забудовниками, діяльність яких пов'язана із залученням коштів фізичних осіб у будівництво багатоквартирних житлових будинків.
Статтею 52 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради.
Виконавчий комітет ради:
1) попередньо розглядає проекти місцевих програм соціально-економічного і культурного розвитку, цільових програм з інших питань, місцевого бюджету, проекти рішень з інших питань, що вносяться на розгляд відповідної ради;
2) координує діяльність відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідної територіальної громади, заслуховує звіти про роботу їх керівників;
3) має право змінювати або скасовувати акти підпорядкованих йому відділів, управлінь, інших виконавчих органів ради, а також їх посадових осіб.
Сільська, селищна, міська рада може прийняти рішення про розмежування повноважень між її виконавчим комітетом, відділами, управліннями, іншими виконавчими органами ради та сільським, селищним, міським головою в межах повноважень, наданих цим Законом виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.
Враховуючи, що вищезазначені норми містять вичерпний перелік повноважень, яким не передбачено прийняття рішень щодо демонтажу (знесення) тимчасових споруд, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що рішення від 21.09.2016 року № 791 "Про усунення порушень у сфері земельного законодавства та містобудування" виконавчим комітетом Тернопільської міської ради прийнято не на підставі, не у межах повноважень передбачених законами України.
Оскільки, рішення Тернопільської міської ради від 21.09.2016 року № 791 "Про усунення порушень у сфері земельного законодавства та містобудування" виконавчим комітетом прийнято не на підставі, не у межах повноважень передбачених законами України, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов вірного висновку, визнавши його протиправним та скасуваши.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, - 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Виконавчого комітету Тернопільської міської ради - залишити без задоволення, а постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 06.12.2016 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 29.03.2017 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання протиправним і скасування рішення - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, передбаченому статтями 235 - 244 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді:
О.Є. Донець
О.В. Голяшкін
Л.Л. Мороз