ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 серпня 2017 року м. Київ К/800/14872/17
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Донця О.Є.,
суддів: Голяшкіна О.В.,
Мороз Л.Л.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 14.12.2016 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 29.03.2017 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и л а:
У жовтні 2016 року ОСОБА_2 звернулася до Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області з позовом до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 14.12.2016 року позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено.
Визнано незаконним та скасовано рішення Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 23.08.2016 року, щодо відмови в призначені ОСОБА_2 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Зобов'язано Костянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_2 до пільгового стажу за списком № 1 період роботи з 28.07.1981 року по 29.11.1993 року на посаді "машиністу крану металургійного виробництва складу готової продукції" у Відкритому акціонерному товаристві "Костянтинівський металургійний завод".
Зобов'язано Костянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області призначити ОСОБА_2 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 15.08.2016 року.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 29.03.2017 року апеляційну скаргу Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області було залишено без задоволення, а постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 14.12.2016 року - без змін.
У касаційній скарзі Костянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 14.12.2016 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 29.03.2017 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судових рішень.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 28.07.1981 року по 30.11.1993 року працювала машиністом крану металургійного виробництва складу готової продукції на Костянтинівському металургійному заводі імені Фрунзе.
ОСОБА_2 15.08.2016 року звернулася до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". До заяви було додано трудову книжку де зазначено, що ОСОБА_2 працювала з 28.07.1981 року по 29.11.1993 року на посаді "машиністу крану металургійного виробництва складу готової продукції" у Відкритому акціонерному товаристві "Костянтинівський металургійний завод"; довідку № 05-07-07-709, видану архівним відділом Костянтинівської міської Ради яка підтверджує пільговий характер роботи за період з 28.07.1981 року по 29.11.1993 року на посаді "машиністу крану металургійного виробництва складу готової продукції" у Відкритому акціонерному товаристві "Костянтинівський металургійний завод" з посиланням на наказ № 1034 від 09.11.1994 року про атестацію робочих місць, відповідно до якого посада "машиністу крану металургійного виробництва складу готової продукції" (позиція 1030300а-13792) атестована за списком № 1.
Костянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області рішенням від 23.08.2016 року відмовило ОСОБА_2 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відмова мотивована тим, що заявник не має пільгового стажу за списком № 1, оскільки до пільгового стажу не зараховано період роботи з 28.07.1981 року по 29.11.1993 року на посаді "машиністу крану металургійного виробництва складу готової продукції" у зв'язку з відсутністю довідки підприємства про підтвердження пільгового характеру роботи.
Не погоджуючись з даним рішенням, ОСОБА_2 звернулася до суду з даним позовом.
Відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Згідно із статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 20 постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 "Про затвердження порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній" (637-93-п) встановлено, що у тих випадках коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, або за вислугу років, встановлених для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій, але як вбачається із назви та змісту Постанови вона застосовується у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Згідно із пунктом 3 Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року № 383 (z1451-05) , при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.
Професія "машиніст крану металургійного виробництва складу готової продукції" міститься розділі ІІІ "Металургійне виробництво (чорні метали)" списку № 1 затвердженому постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173 (v1173400-56) та у розділі ІІІ "Металургійне виробництво (чорні метали)", підрозділ 3 позиція 1030300а-13792 списку № 1, затвердженому постановою Ради Міністрів СРСР від 26.01.1991 року № 10 (va010400-91) .
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року № 442 (442-92-п) та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 року № 41 (v0041205-92) .
Відповідно до зазначених нормативних актів, основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно із пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праціта підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці, періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці та Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Відповідно до положень Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоровя України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до наказу по ВАТ "Костянтинівський металургійний завод" від 09.11.1994 року № 1034, на підприємстві була проведена атестація робочого місця, відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць, та професія "машиніст крану металургійного виробництва складу готової продукції" була віднесена до списку № 1.
Враховуючи, що факт роботи позивачки період роботи в період з 28.07.1981 року по 29.11.1993 року на посаді "машиніст крану металургійного виробництва складу готової продукції", яка віднесена до списку № 1, підтверджено трудовою книжкою з усіма необхідними записами, архівною довідкою яка видана на підставі первинних документів, особовою карткою та наказом про атестацію робочого місця від 09.11.1994 року № 1034, суд першої інстанції з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов вірного висновку, визнавши незаконним та скасувавши рішення Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 23.08.2016 року щодо відмови в призначені ОСОБА_2 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення"; зобов'язавши Костянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_2 до пільгового стажу за списком № 1 період роботи з 28.07.1981 року по 29.11.1993 року на посаді "машиністу крану металургійного виробництва складу готової продукції" у Відкритому акціонерному товаристві "Костянтинівський металургійний завод"; зобов'язавши Костянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області призначити ОСОБА_2 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 15.08.2016 року.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, - 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області - залишити без задоволення, а постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 14.12.2016 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 29.03.2017 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, передбаченому статтями 235 - 244 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді:
О.Є. Донець
О.В. Голяшкін
Л.Л. Мороз