ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 липня 2017 року м. Київ К/800/26147/16
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді - Загороднього А.Ф.,
суддів: Головчук С.В., Черпака Ю.К.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Святошинського районного суду м. Києва від 05 липня 2016 року
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22 вересня 2016 року
у справі № 759/3995/16-а
за позовом ОСОБА_1
до Київського міського військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду м. Києва
про визнання відмови неправомірною та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просив:
- зобов'язати Київський міський військовий комісаріат підготувати та подати до ГУ Пенсійного фонду м. Києва довідку про розмір його грошового забезпечення відповідно до наказу Міністра оборони України від 27.01.2016 року № 44 (v0044322-16) ;
- зобов'язати ГУ Пенсійного фонду м. Києва провести перерахунок його пенсії відповідно до наданої довідки про зміну розміру грошового забезпечення.
Постановою Святошинського районного суду м. Києва від 05 липня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 вересня 2016 року, у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
У касаційній скарзі, ОСОБА_1, не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та постановити нове рішення про задоволення позову в повному об'ємі.
Перевіривши доводи касаційної скарги, рішення судів першої та апеляційної інстанцій щодо правильності застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 є військовим пенсіонером і перебуває на пенсійному обліку в ГУПФУ м. Києва та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) .
27.01.2016 року Міністром оборони України прийнято наказ № 44 (v0044322-16) "Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році", який виданий відповідно до постанови КМ України № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 (1294-2007-п) (зі змінами), протокольного рішення КМ України № 3 від 20.01.2016 та з метою врегулювання окремих питань виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році.
04.03.2016 року ГУПФУ м. Києва та 24.02.2016 року Київським міським військовим комісаріатом відмовлено позивачу у перерахунку пенсії на підставі ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" згідно вказаного наказу від 27.01.2016 року № 44 (v0044322-16) з тих підстав, що даний документ не відноситься до законодавства України.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Тобто, за цією нормою права підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Аналізуючи приписи п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) , та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 (393-92-п) , затвердженого Постановою КМ України, № 45 від 13.02.2008 року (45-2008-п) перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) , проводиться у зв'язку із змінами законодавчими актами (рішення Кабінетом Міністрів України) розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення.
При цьому, згідно п.п. 2 п. 5 Порядку про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, затвердженого постановою КМ України від 07.11.2007 року № 1294 (1294-2007-п) , надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, зокрема здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку про те, що наказ Міністра оборони України від 27.01.2016 року № 44 (v0044322-16) має індивідуальний і тимчасовий характер (на 2016 рік), а також обмежений вже передбаченими у кошторисі Міністерства оборони України видатками на грошове забезпечення військовослужбовців у 2016 році, встановленому на підставі Закону України "Про державний бюджет України на 2016 рік" (928-19) , оскільки є відомчим документом, а не законодавчим актом.
З 01.01.2008 року нових нормативних актів, які б визначали нові розміри грошового забезпечення КМ України не приймалось.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій щодо безпідставності позовних вимог ОСОБА_1, оскільки вказаний наказ Міністра оборони України від 27.01.2016 року № 44 (v0044322-16) не може бути правовою підставою для перерахунку пенсії відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Отже, доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального чи процесуального права, що призвело або могло б призвести до невірного вирішення спору, а тому оскаржувані судові рішення є законними та обґрунтованими, і підстави для їх скасування відсутні.
Керуючись статтями 220, - 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.
Постанову Святошинського районного суду м. Києва від 05 липня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22 вересня 2016 року залишити без змін.
Ухвала може бути переглянута Верховним Судом України у порядку, строки та з підстав, передбачених главою третьою розділу ІV Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) .
Головуючий
Судді
А.Ф. Загородній
С.В. Головчук
Ю.К. Черпак