ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"20" липня 2017 р. м. Київ К/800/41744/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Черпака Ю.К. (судді-доповідача),
Головчук С.В.,
Іваненко Я.Л.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 8 вересня 2015 року,
встановив:
У грудні 2014 року ОСОБА_4 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі ГУ ПФУ в Одеській області), Одеського обласного військового комісаріату (далі - Одеського РВК) про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії, зобов'язання провести перерахунок раніше призначеної пенсії та провести її виплату відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 27 березня 2012 року з урахуванням зміни грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців.
Постановою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 18 травня 2015 року позов задоволено. Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії. Зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області перерахувати раніше призначену пенсію позивачу та провести її виплату відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "По пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 27 березня 2012 року з урахуванням зміни грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 8 вересня 2015 року постанову Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 18 травня 2015 року змінено, позов задоволено частково. Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо відмови ОСОБА_4 в перерахунку пенсії. Зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області провести перерахунок раніше призначеної пенсії позивачу та провести її виплату відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "По пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 1 червня 2014 року з урахуванням зміни грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців. Позовні вимоги з 27 березня 2012 року по 31 травня 2014 року залишено без розгляду.
У касаційній скарзі ОСОБА_4, посилаючись на порушення апеляційним судом норм процесуального права в частині залишення позовної заяви без розгляду, просить його судове рішення скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції. Зазначає, що згідно із судовими рішеннями у справі № 1510/1960/12 він має право на перерахунок пенсії з 27 березня 2012 року, і цей період не може бути обмежений через протиправні дії відповідача щодо тривалої невиплати пенсій у передбаченому законом розмірі.
Від ГУПФ України в Одеській області надійшли письмові заперечення на касаційну скаргу, просить залишити рішення апеляційного суду без змін як законне й обґрунтоване.
Згідно з частиною другою статті 220 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги, але при цьому може встановлювати порушення норм матеріального чи процесуального права, на які не було посилання в касаційній скарзі.
Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково.
Судами встановлено, що згідно з посвідченням серії НОМЕР_1 від 28 грудня 1998 року, виданого Одеським ОВК, ОСОБА_4, підполковнику запасу, призначено пенсія за вислугу строків служби (за вислугу років) з 1 грудня 1998 року.
У 2002 році позивач виїхав з України на постійне місце проживання до держави Ізраїль, у зв'язку з чим йому припинено нарахування пенсії.
Постановою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 5 вересня 2012 року у справі № 1510/1960/12 визнано незаконними дії ГУ ПФУ в Одеській області та зобов'язано останнього прийняти рішення про нарахування та поновлення виплати ОСОБА_4 пенсії за віком на підставах, визначених діючим пенсійним законодавством, з 27 березня 2012 року.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду Одеської області від 11 червня 2013 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 30 січня 2014 року зазначене судове рішення залишене без змін.
Листом ГУПФ України в Одеській області від 19 вересня 2014 року № 1255/Л-11 позивачу повідомлено, що на виконання рішення суду у справі № 1510/1960/12 ГУ ПФУ в Одеській області з 27 березня 2012 року поновило виплату позивачу пенсії у розмірі, якому він її отримував до виїзду на постійне місце проживання за межі України, згідно з переданою Одеським ОВК пенсійною справою, а саме: 272,64 грн.
Виплату пенсії в такому розмірі позивач вважав неправомірним, оскільки відповідач мав здійснити перерахунок пенсії з урахуванням змін у грошовому забезпеченні відповідної категорії військовослужбовців.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (45-2008-п) пенсія, поновлена позивачу з 27 березня 2012 року на підставі судового рішення, підлягає перерахунку. Відповідачем протиправно не враховано при перерахунку пенсії підвищення окладів за посадою, яку обіймав позивач на момент виходу на пенсію, з урахуванням зміни грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців. Також суд вважав, що до спірних правовідносин підлягають застосуванню положення статті 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно з якою, виплата пенсії за минулий час здійснюється без обмеження у часі.
Апеляційний суд погодився з такими мотивами суду першої інстанції в частині застосування норм матеріального права, однак вважав, що адміністративний позов має бути задоволений в межах строку, передбаченого статтею 99 КАС України.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Тобто, як правильно зазначили суди попередніх інстанцій, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до частини третьої статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінет Міністрів України Постановою від 13 лютого 2008 року № 45 (45-2008-п) затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) (далі - Порядок № 45).
Пунктами 1, 2 Порядку № 45 (45-2008-п) передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 Порядку № 45 (45-2008-п) визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
У пункті 5 Порядку № 45 (45-2008-п) наводиться перелік видів грошового забезпечення, які враховуються для перерахунку пенсій.
Згідно з пунктом 6 Порядку № 45 (45-2008-п) відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
Тобто, перерахунок пенсії проводиться головними управліннями ПФУ на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яка надається уповноваженим структурним підрозділом органу, з якого звільнився військовослужбовець.
Суди наведеного не врахували та дійшли передчасного висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача провести перерахунок раніше призначеної пенсії без урахування процедури її перерахунку, передбаченої Порядком № 45 (45-2008-п) .
Відповідач під час розгляду справи на цю обставину посилався, однак суди не надали правової оцінки таким доводам.
Крім того, поза увагою судів залишилася та обставина, що ухвалою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 10 жовтня 2013 року у справі № 1510/1960/12 роз'яснено постанову Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 5 вересня 2012 року а саме: ГУ ПФУ в Одеській області зобов'язано прийняти рішення про нарахування та поновлення виплати ОСОБА_4 пенсії, яку він отримував до виїзду на постійне місце проживання за межі України.
Оскільки суди попередніх інстанцій не встановили фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, а суд касаційної інстанції відповідно до частини першої статті 220 КАС України не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, то в силу частини четвертої статті 227 цього Кодексу прийняті ними рішення підлягають скасуванню, а справа - направленню на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
Керуючись статтями 222, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
у х в а л и в:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити частково.
Скасувати постанову Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 18 травня 2015 року та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 8 вересня 2015 року, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
Судді:
Черпак Ю.К.
Головчук С.В.
Іваненко Я.Л.