ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
"13" липня 2017 р. м. Київ К/800/13934/15
|
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого:
Штульман І.В. (доповідач),
суддів:
Пасічник С.С., Стародуба О.П., -
розглянувши в касаційній інстанції в порядку письмового провадження справу за позовом Органу опіки та піклування Луцької міської ради в інтересах неповнолітнього ОСОБА_4 до Управління Державної міграційної служби України у Волинській області, треті особи - ОСОБА_5, ОСОБА_6, за участю Прокурора міста Луцька, про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії, за касаційною скаргою ОСОБА_7 на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 3 березня 2015 року, -
в с т а н о в и в :
У липні 2014 року Орган опіки та піклування Луцької міської ради звернувся в суд із позовом в інтересах неповнолітнього ОСОБА_4 до Луцького міського відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - ОСОБА_5, ОСОБА_6, про визнання протиправною відмови у скасуванні зняття з реєстрації місця проживання та зобов'язання скасувати зняття з реєстрації місця проживання неповнолітнього ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, за адресою: АДРЕСА_1, проведеного Сектором у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Луцького міського відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області 27 квітня 2012 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 27 квітня 2012 року паспортист Сектору у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Луцького міського відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області ОСОБА_8, згідно заяви про зняття з реєстрації місця проживання, поданої особисто неповнолітнім ОСОБА_4, який на момент подання заяви не досяг віку 15 років, без згоди батьків дитини ОСОБА_6 та ОСОБА_5, провела оформлення документів, на підставі яких неповнолітній був протиправно знятий з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_2. У березні 2014 року комісією Управління Державної міграційної служби України у Волинській області була проведена службова перевірка щодо дотримання законності під час зняття з реєстрації місця проживання неповнолітнього ОСОБА_4, за результатами якої був складений висновок службового розслідування від 28 березня 2014 року, з якого вбачається, що дії працівників Луцького міського відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області щодо зняття з реєстрації місця проживання неповнолітнього ОСОБА_4 на момент їх вчинення не відповідали вимогам статті 7 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11 грудня 2003 року № 1382-IV (далі - Закон № 1382-IV (1382-15)
) в редакції Закону № 2756-VI (2756-17)
від 1 січня 2011 року, але разом з тим, листом від 25 червня 2014 року № 0710/1042 Луцький міський відділ Управління Державної міграційної служби України у Волинській області повідомив про відсутність підстав для скасування зняття з реєстрації місця проживання неповнолітнього ОСОБА_4, оскільки працівник Сектору у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Луцького міського відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області ОСОБА_8 хоч і порушила процедуру зняття з реєстрації місця проживання дитини, але все ж таки діяла в межах норм Цивільного кодексу України (435-15)
.
Позивач вважає, що відмова Луцького міського відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області у скасуванні зняття з реєстрації місця проживання неповнолітнього ОСОБА_4 порушує права дитини та вимоги статті 7 Закону № 1382-IV, і просить: визнати протиправною відмову Луцького міського відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області у скасуванні зняття з реєстрації місця проживання неповнолітнього ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, за адресою: АДРЕСА_1, проведеного Сектором у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Луцького міського відділу Управління державної міграційної служби України у Волинській області 27 квітня 2012 року; зобов'язати Луцький міський відділ Управління Державної міграційної служби України у Волинській області скасувати зняття зреєстрації місця проживання неповнолітнього ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, за вказаною адресою, проведеного Сектором у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Луцького міського відділу Управління державної міграційної служби України у Волинській області 27 квітня 2012 року.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 29 липня 2014 року у даній справі замінено неналежного відповідача - Луцький міський відділ Управління Державної міграційної служби України у Волинській області на належного - Управління Державної міграційної служби України у Волинській області.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2014 року позов задоволено. Визнано протиправною відмову Луцького міського відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області у скасуванні зняття з реєстрації місця проживання неповнолітнього ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, за адресою: АДРЕСА_1. Зобов'язано Управління Державної міграційної служби України у Волинській області скасувати зняття з реєстрації місця проживання неповнолітнього ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, за адресою: АДРЕСА_1, проведеного Сектором у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Луцького міського відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області 27 квітня 2012 року.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 3 березня 2015 року апеляційні скарги Управління Державної міграційної служби України у Волинській області та ОСОБА_7 залишено без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2014 року - без змін.
У касаційній скарзі ОСОБА_7, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить Вищий адміністративний суд України скасувати постанову Волинського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 3 березня 2015 року і прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Представником позивача та третіми особами у справі подано письмові заперечення на зазначену касаційну скаргу, просять таку залишити без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій - без змін.
Згідно пункту 2 частини 1 статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Враховуючи те, що особи, які беруть участь у справі, та ОСОБА_7 у судове засідання не з'явились, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, то суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.
Касаційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Суди попередніх інстанцій встановили, що 27 квітня 2012 року до Сектору у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Луцького міського відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області звернулася громадянка ОСОБА_5 та її неповнолітній син ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, з приводу зняття з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_2.
На підставі поданих документів паспортистом Сектору у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Луцького міського відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області ОСОБА_8 27 квітня 2012 року було проведено зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_5 та її неповнолітнього сина ОСОБА_4 за його особистою заявою.
3 березня 2014 року на адресу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області надійшла вимога Луцького міського відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області № 4801 з приводу проведення службової перевірки по факту зловживання службовим становищем працівниками Луцького міського відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області щодо безпідставного зняття з реєстраційного обліку неповнолітнього ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, за адресою: АДРЕСА_1.
Комісією Управління Державної міграційної служби України у Волинській області була проведена службова перевірка щодо дотримання законності під час зняття з реєстрації місця проживання неповнолітнього ОСОБА_4, за результатами якої був складений висновок службового розслідування від 28 березня 2014 року, згідно якого дії працівників Луцького міського відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області щодо зняття з реєстрації місця проживання неповнолітнього ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, за адресою: АДРЕСА_1, визнано такими, що на момент їх вчинення не відповідали вимогам статті 7 Закону № 1382-IV.
Служба у справах дітей Луцької міської ради 5 червня 2014 року звернулася до відповідача з листом № 31-1122 щодо скасування зняття з реєстрації місця проживання неповнолітнього ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, за адресою: АДРЕСА_1, проведеного працівниками Сектору у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Луцького міського відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області 27 квітня 2012 року без згоди батьків неповнолітнього, який на момент подання заяви не досяг віку 15 років.
Луцький міський відділ Управління Державної міграційної служби України у Волинській області листом від 25 червня 2014 року № 0710/1042 повідомив Службу у справах дітей Луцької міської ради про те, що за результатами проведеної перевірки щодо неправомірного зняття з реєстрації місця проживання неповнолітнього ОСОБА_4 встановлено, що працівник Сектору у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Луцького міського відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області ОСОБА_8 порушивши процедуру зняття із реєстрації місця проживання ОСОБА_4, все ж таки діяла в межах норм Цивільного кодексу України (435-15)
, статтею 29 якого передбачено, що неповнолітні по досягненню 14 років самостійно обирають місце свого проживання. Факт написання і автентичність заяв про зняття з реєстрації місця проживання ніким не оспорюється і під сумнів не ставиться, що є свідченням прямого та добровільного волевиявлення, усвідомлення значення своїх дій та наслідків їх вчинення. Тому підстави для скасування зняття з реєстрації місця проживання неповнолітнього ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, за адресою: АДРЕСА_1, проведеного працівниками Сектору у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Луцького міського відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області відсутні.
Вирішуючи спір суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що Луцьким міським відділом Управління Державної міграційної служби України у Волинській області безпідставно відмовлено у скасуванні зняття з реєстрації місця проживання неповнолітнього ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, за адресою: АДРЕСА_1, проведеного працівниками Сектору у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Луцького міського відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області 27 квітня 2012 року, а тому дійшов висновку про зобов'язання Управління Державної міграційної служби України у Волинській області скасувати зняття з реєстрації місця проживання неповнолітнього ОСОБА_4 за вказаною адресою, проведеного Сектором у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Луцького міського відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області 27 квітня 2012 року.
Однак розглядаючи даний спір суд не надав уваги тому факту, що на той час власником квартири за адресою: АДРЕСА_1, була ОСОБА_7, а тому прийняте судове рішення у цій справі може вплинути на її права і обов'язки.
Згідно з частиною 2 статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції, чинній на час розгляду судом першої інстанції справи) якщо адміністративний суд при прийнятті позовної заяви, підготовці справи до судового розгляду або під час судового розгляду справи встановить, що судове рішення може вплинути на права і обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.
Суд першої інстанції розглядаючи дану справу не врахував усіх її обставин та не залучив до участі в справі у якості третьої особи ОСОБА_7 Визнавши протиправною відмову Луцького міського відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області у скасуванні зняття з реєстрації місця проживання неповнолітнього ОСОБА_4 за вказаною адресою, проведеного працівниками Сектору у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Луцького міського відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області 27 квітня 2012 року, суд першої інстанції нічого не зазначив у спростування доводів відповідача про те, що зняття з реєстрації місця проживання неповнолітнього ОСОБА_4 не заперечувалося жодним із його батьків, було здійснено за участю його матері та за письмовою згодою батька.
Апеляційний суд на допущені судом першої інстанції порушення уваги не звернув, залишивши без змін рішення суду попередньої інстанції.
Суд касаційної інстанції не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Згідно статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
За приписами частини 2 статті 227 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
З урахуванням наведеного колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій підлягають скасуванню з направленням справи на новий розгляд до суду першої інстанції.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у х в а л и в :
Касаційну скаргу ОСОБА_7 - задовольнити частково.
Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 3 березня 2015 року - скасувати, а справу - направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і оскарженню не підлягає.
Головуючий:
Судді:
|
Штульман І.В.
Пасічник С.С.
Стародуб О.П.
|