ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"13" липня 2017 р. м. Київ К/800/9945/17
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів:
Черпіцької Л.Т.
Шведа Е.Ю.
Донця О.Є.
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України у м. Ірпені Київської області на постанову Ірпінського міського суду Київської області від 10.01.2017 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 14.03.2017 року у справі № 367/9082/16-а за позовом ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України у м. Ірпінь Київської області про визнання дій управління Пенсійного фонду України у м. Ірпінь Київської області протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИЛА:
У грудні 2016 року ОСОБА_5 звернувся в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Ірпінь Київської області, в якому просив: - визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у м. Ірпені Київської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" на підставі довідки прокуратури Київської області від 30 листопада 2016 року № 18ф-492 про заробітну плату з розрахунку 90% із середнього заробітку; - зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Ірпені Київської області провести перерахунок пенсії за вислугу років згідно довідки прокуратури Київської області від 30.11.2016 року № 18ф-492 про заробітну плату відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 р № 358/95-ВР (358/95-ВР) , у редакції Закону України від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ (2663-14) , що діяла станом на жовтень 2007 року) з розрахунку 90% із середнього заробітку - 15 022, 11 грн. з 01 грудня 2016 року та виплатити різницю у розмірі пенсії за минулий час, тобто з 01 січня 2016 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у 2007 році позивачу призначено пенсію за вислугою років, відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789, в розмірі 90 % середнього заробітку. Позивач 01 грудня 2016 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років на підставі ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" у редакції, яка діяла на час призначення йому пенсії і подальших перерахунків (90% від місячної заробітної плати) та довідки прокуратури Київської області про заробітну плату від 30.11.2016 р. № 18ф-492. Однак, рішенням від 05.12.2016 року № 4009 відповідач протиправно відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії.
Постановою Ірпінського міського суду Київської області від 10.01.2017 року позовні вимоги задоволено.
Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України у м. Ірпені Київської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 року № 358/95-ВР (358/95-ВР) , у редакції Закону України від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ (2663-14) , що діяла станом на жовтень 2007 року) на підставі довідки прокуратури Київської області від 30 листопада 2016 року № 18ф-492 про заробітну плату з розрахунку 90% із середнього заробітку.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у м. Ірпені Київської області провести перерахунок пенсії за вислугу років згідно довідки прокуратури Київської області від 30.11.2016 року № 18ф-492 про заробітну плату відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 р № 358/95-ВР (358/95-ВР) , у редакції Закону України від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ (2663-14) , що діяла станом на жовтень 2007 року) з розрахунку 90% із середнього заробітку - 15 022, 11 грн. з 01 грудня 2016 року та виплатити різницю у розмірі пенсії за минулий час, тобто з 01 січня 2016 року.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.03.2017 року Постанову Ірпінського міського суду Київської області від 10 січня 2017 року скасовано в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у м. Ірпені Київської області провести перерахунок пенсії за вислугу років згідно довідки прокуратури Київської області від 30 листопада 2016 року № 18ф-492 про заробітну плату відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05 жовтня 1995 року № 358/95-ВР (358/95-ВР) , у редакції Закону України від 12 липня 2001 року № 2663-ІІІ (2663-14) , що діяла станом на жовтень 2007 року) з розрахунку 90% із середнього заробітку - 15 022, 11 грн. з 01 грудня 2016 року та виплатити різницю у розмірі пенсії за минулий час, тобто з 01 січня 2016 року.
Прийнято в цій частині нову постанову, якою зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у м. Ірпені Київської області провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_5 згідно довідки про заробітну плату прокуратури Київської області від 30 листопада 2016 року № 18ф-492, відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" з 01 грудня 2016 року, з розрахунку 90 % із середнього заробітку, без обмеження граничного розміру пенсії.
В решті постанову Ірпінського міського суду Київської області від 10 січня 2017 року залишено без змін.
Не погоджуючись з постановою Ірпінського міського суду Київської області від 10.01.2017 року та постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.03.2017 року Управління Пенсійного фонду України у м. Ірпені Київської області звернулося з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судові рішення та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Ірпені Київської області і у 2007 році йому призначено пенсію за вислугу років, відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789, в розмірі 90% середнього заробітку.
ОСОБА_5 01.12.2016 року звернувся із заявою до Управління Пенсійного фонду України у м. Ірпені Київської області про перерахунок пенсії.
Листом Управління Пенсійного фонду України у м. Ірпені Київської області від 05.12.2016 року № 4009, ОСОБА_5 відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії згідно поданої заяви від 01.12.2016 року, оскільки, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ (213-19) , у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу" (889-19) , "Про прокуратуру" (1789-12) , "Про судоустрій і статус суддів" (1402-19) , "Про статус народного депутата України" (2790-12) , "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу" (4038-12) , "Про Національний банк України" (679-14) , "Про службу в органах місцевого самоврядування" (2493-14) , "Про дипломатичну службу" (2728-14) , "Податкового (2755-17) та Митного кодексів України (4495-17) , Положення про помічника - консультанта народного депутата України". Тому з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вказаними законами не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Не погоджуючись із таким рішенням відповідача позивач звернувся в суд з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що пенсія за вислугою років призначена 01.10.2007 року, тому з вказаного часу між ним та державою виникли відносини щодо пенсійного забезпечення. На час призначення пенсії питання пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури урегульовано, зокрема, положеннями ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (1991 року), частина перша якої в редакції станом на липень 2002 року передбачала прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається у розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенси. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Суд першої інстанції дійшов висновку, що нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини 13, 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.
Натомість скасовуючи рішення суду першої інстанції в частині зобов'язання відповідача виплатити різницю у розмірі пенсії за минулий час, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що підставою для перерахунку пенсії позивачу є подання до органу Пенсійного фонду України відповідної заяви з усіма необхідними документами. Зважаючи на те, що заява до відповідача подана ОСОБА_5 01 грудня 2016 року, пенсія позивача підлягає перерахунку з 01 грудня 2016 року, без виплати різниці у розмірі пенсії за минулий час.
Однак колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій, виходячи з наступного.
Підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам були врегульовані частинами тринадцятою, вісімнадцятою статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Поряд з цим, Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VІІI (76-19) , частина вісімнадцята статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ викладена в наступній редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України". Даний Закон згідно пункту 1 Прикінцевих положень набрав чинності 01 січня 2015 року. Таким чином, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (04 жовтня 2016 року) частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ, які регулювали порядок перерахунку пенсій, втратили чинність.
При цьому, 15.07.2015 року набув чинності Закон України "Про прокуратуру" № 1697-VII (1697-18) . Відповідно до Розділу ХІІ Прикінцевих положень Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VII (1697-18) визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом положення: Закон України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ (1789-12) , крім пункту 8 частини 1 статті 15, частини 4 статті 16, абзацу першого частини 2 статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини 5 статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.
Згідно з частиною 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VII у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Колегія суддів зазначає, що наведені зміни законодавства не позбавляють позивача права на перерахунок пенсії, який був гарантований статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ при призначені пенсії, а лише покладають визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури на Кабінет Міністрів України. Поряд з цим, на час звернення позивача за перерахунком пенсії Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт прийнято не було.
Відсутність на час звернення позивача до відповідача затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури, не є доказом неправомірності дій відповідача.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про не обґрунтованість позовних вимог. Оскільки обставини справи встановлені з достатньою повнотою, але судові рішення ухвалені з порушенням норм матеріального та процесуального права, вони підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Ірпені Київської області у справі № 367/9082/16-а задовольнити.
Постанову Ірпінського міського суду Київської області від 10.01.2017 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 14.03.2017 року скасувати, та ухвалити у справі нове рішення.
В задоволенні позову ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України у м. Ірпені Київської області - відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: