ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 липня 2017 року м. Київ справа № 875/88/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Донця О.Є.,
суддів: Голяшкіна О.В.,
Мороза В.Ф.,
при секретарі Кальненко О.І.,
за участю представника Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" - Пападюка О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Макарівської районної державної адміністрації Київської області на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 02.03.2017 року у справі за позовом Макарівської районної державної адміністрації Київської області до ОСОБА_3, третя особа - Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго", про примусове відчуження у державну власність з мотивів суспільної необхідності частини земельної ділянки, зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и л а:
Макарівська районна державна адміністрація Київської області звернулася до Київського апеляційного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_3, третя особа - Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго", про примусове відчуження у державну власність з мотивів суспільної необхідності частини земельної ділянки, зобов'язання вчинити певні дії, в якому просила:
- примусово відчужити у державну власність з мотивів суспільної необхідності частину земельної ділянки загальною площею 0,0040 га, кадастровий номер НОМЕР_1, що належить ОСОБА_3 та знаходиться на території Липівської сільської ради Макарівського району Київської області, загальною площею 2,0085 га, категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення земельної ділянки: для ведення особистого селянського господарства, вартістю 1440,00 грн., з повним попереднім відшкодуванням вартості зазначеної частини земельної ділянки за рахунок коштів спеціального фонду державного бюджету, до якого зараховуються кошти від Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в установленому законодавством порядку;
- виділити із зазначеної земельної ділянки за відповідною технічною документацією із землеустрою, в окремі земельні ділянки: площею - 2,0045 га, що залишається у власності ОСОБА_3 та площею 0,0040 га, що відчужується у державну власність з мотивів суспільної необхідності, із забезпеченням їх державної реєстрації і прав на них у визначеному законодавством порядку;
- зобов'язати ОСОБА_3 звільнити частину земельної ділянки, площею - 0,0040 га, що примусово відчужується з мотивів суспільної необхідності у державну власність, протягом 15 (п'ятнадцяти) днів з дня набрання постановою суду законної сили.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 02.03.2017 року у задоволенні позовних вимог Макарівській районній державній адміністрації Київської області було відмовлено.
Не погоджуючись з таким рішенням Київського апеляційного адміністративного суду, Макарівська районна державна адміністрація Київської області звернулась до Вищого адміністративного суду України з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 02.03.2017 року та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
Державним підприємством "Національна енергетична компанія "Укренерго" подано пояснення на апеляційну скаргу, в яких воно просить задовольнити апеляційну скаргу Макарівської районної державної адміністрації Київської області, скасувавши постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 02.03.2017 року та ухваливши нову постанову про задоволення позовних вимог.
Перевіривши наведені в апеляційній скарзі доводи, рішення суду першої інстанції щодо правильності застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом, Макарівська районна державна адміністрація Київської області посилалася на те, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27.07.2006 року № 436-р "Про затвердження плану заходів на 2006-2010 роки щодо реалізації Енергетичної стратегії України на період до 2030 року" (436-2006-р) передбачено будівництво об'єкта "Лінії електропередачі 750 кВ для видачі потужностей Рівненської та Хмельницької атомних електростанцій: ПС 750 кВ "Київська" із заходами, повітряна лінія 750-330 кВ", до складу якого входить будівництво заходів повітряної лінії електропередачі напругою 330 кВ Новокиївська-Сєвєрна на електричну підстанцію напругою 750 кВ "Київська".
Відповідно пункту 10 розділу 2 Плану заходів на 2006-2010 роки щодо реалізації Енергетичної стратегії України на період до 2030 року, затвердженого вищевказаним розпорядженням, відповідальними з будівництва вказаного об'єкта є Міненерговугілля України, Мінпромполітики, НКРЕ, Державне підприємство "Національна енергетична компанія Укренерго".
На підставі розпоряджень Кабінету Міністрів України від 27.07.2006 року № 436-р (436-2006-р) , від 08.08.2011 року № 802-р (802-2011-р) , розпорядження Київської обласної державної адміністрації від 05.10.2011 року № 1091 (ra1091155-11) "Про надання дозволу Державному підприємству "Національна енергетична компанія "Укренерго" на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у постійне користування земельних ділянок для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування заходів ПЛ 330 кВ "Новокиївська - Сєвєрна" на електричну підстанцію напругою 750 кВ "Київська", Державним підприємством "Національна енергетична компанія "Укренерго" було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування, розташованих за межами населених пунктів на території Макарівського, Києво-Святошинського районів та Ірпінської міської ради Київської області для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування заходів ПЛ 330 кВ Новокиївська-Сєвєрна на ПС 750 кВ "Київська", до якого увійшла частина земельної ділянки площею 0,0040 га сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер НОМЕР_2, що належать відповідачу.
Проект землеустрою погоджено відповідними районними Комісіями з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою та пройшов обов'язкову державну експертизу Держземагентством України, про що свідчить висновок державної експертизи землевпорядної документації від 24.01.2013 року № 6-13.
Розпорядженням Київської обласної державної адміністрації від 22.12.2014 року № 456 "Про заходи щодо викупу або примусового відчуження земельних ділянок, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, з подальшим їх наданням у постійне користування ДП "Національна енергетична компанія "Укренерго" Макарівській райдержадміністрації доручено вжити відповідних заходів щодо викупу або примусового відчуження земельних ділянок, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності з метою подальшого їх надання у постійне користування Державному підприємству "Національна енергетична компанія "Укренерго" для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування заходів ПЛ 330 кВ Новокиївська-Сєвєрна на ПС 750 кВ "Київська".
В подальшому, на виконання розпорядження Київської обласної державної адміністрації від 22.12.2014 року № 456, Макарівською районною державною адміністрацією Київської області було прийнято розпорядження від 09.12.2015 року № 455 (з урахуванням змін) про викуп або примусове відчуження земельних ділянок, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для суспільних потреб чи мотивів суспільної необхідності з подальшим наданням цих земельних ділянок у постійне користування ДП "Національна енергетична компанія "Укренерго" із зміною цільового призначення для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування заходів повітряної лінії напругою 330 кВ Новокиївська - Сєвєрна на електричну підстанцію напругою 750 кВ "Київська".
Із висновку оцінювачів про вартість земельної ділянки, що містяться у звіті про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (її частини) загальною площею 0,0040 га, що підлягає викупу (або відчуженню) для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, яка перебуває у власності ОСОБА_3, з подальшим наданням цієї земельної ділянки у постійне користування Державному підприємству "Національна енергетична компанія "Укренерго" для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування заходів ПЛ 330 кВ Новокиївська-Сєвєрна на ПС 750 кВ "Київська" (опора № 68с) на території Липівської сільської ради Макарівського району Київської області, убачається, що ринкова вартість (викупна ціна) вказаних частин земельної ділянки, що належать відповідачу, становить 1440,00 грн.
Оскільки, згоди з відповідачем як власником земельної ділянки щодо її викупу для суспільних потреб не було досягнуто, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до статті 147 Земельного кодексу України, підстави та порядок примусового відчуження земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності визначаються законом.
Правові, організаційні та фінансові засади регулювання суспільних відносин, що виникають у процесі відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності врегульовано Законом України "Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності" (1559-17) .
Відповідно до статті 1 Закону України "Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності", відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, для суспільних потреб або з мотивів суспільної необхідності - це перехід права власності на земельні ділянки, інші об'єкти нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, за плату в державну чи комунальну власність шляхом їх викупу чи примусового відчуження для потреб держави, територіальної громади, суспільства в цілому.
Згідно із частиною 4 статті 4 Закону України "Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності", викуп земельних ділянок для суспільних потреб, примусове відчуження земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності здійснюються як виняток з дотриманням вимог екологічної безпеки, із забезпеченням подальшого раціонального використання земельних ділянок, у разі якщо об'єкти, визначені у статтях 8 і 9 цього Закону, можна розмістити виключно на земельних ділянках, що відчужуються, або якщо розміщення таких об'єктів на інших земельних ділянках безпосередньо завдасть значних матеріальних збитків або спричинить негативні екологічні наслідки відповідній територіальній громаді, суспільству або державі в цілому.
Відповідно до абзацу 3 частини 1 та частини 2 статті 7 Закону України "Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності", органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та в порядку, визначених цим Законом, мають право викупу земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для таких суспільних потреб як будівництво, капітальний ремонт, реконструкція та обслуговування лінійних об'єктів та об'єктів транспортної і енергетичної інфраструктури (доріг, мостів, естакад, нафто-, газо- та водопроводів, ліній електропередачі, зв'язку, аеропортів, морських портів, нафтових і газових терміналів, електростанцій) та об'єктів необхідних для їх експлуатації.
Рішення про викуп земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, для суспільних потреб, визначених частиною 1 цієї статті, органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування приймають на підставі генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, матеріалів погодження місця розташування таких об'єктів проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки та іншої документації із землеустрою, затверджених в установленому законодавством порядку.
Згідно із приписами статті 8 Закону України "Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності", органи виконавчої влади відповідно до своїх повноважень та в порядку, визначених цим Законом, приймають рішення про викуп земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені (крім об'єктів, викуп яких віднесено до повноважень органів місцевого самоврядування), для таких суспільних потреб:
забезпечення національної безпеки і оборони;
будівництво, капітальний ремонт, реконструкція та обслуговування лінійних об'єктів та об'єктів транспортної і енергетичної інфраструктури (доріг, мостів, естакад, нафто-, газо- та водопроводів, ліній електропередачі, зв'язку, аеропортів, морських портів, нафтових і газових терміналів, електростанцій) та об'єктів, необхідних для їх експлуатації;
розміщення іноземних дипломатичних представництв та консульських установ, представництв міжнародних організацій в Україні згідно з міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;
розміщення та обслуговування об'єктів, пов'язаних із видобуванням корисних копалин;
будівництво захисних гідротехнічних споруд;
будівництво та обслуговування нафтових і газових свердловин та виробничих споруд, необхідних для їх експлуатації, споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва;
розташування об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення.
Кабінет Міністрів України приймає рішення про викуп земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, для забезпечення національної безпеки і оборони, розміщення іноземних дипломатичних представництв та консульських установ, представництв міжнародних організацій в Україні згідно з міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також для інших суспільних потреб, визначених цим Законом, якщо передбачається місце розташування об'єкта на території Автономної Республіки Крим та суміжної області або на території двох та більше областей.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні державні адміністрації приймають рішення про викуп земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, для суспільних потреб, якщо передбачається місце розташування об'єкта на території двох або більше районів.
Районна державна адміністрація приймає рішення про викуп земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, для суспільних потреб, якщо передбачається місце розташування об'єкта в межах території району.
Статтею 9 Закону України "Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності" передбачено, що сільські, селищні, міські ради, Київська і Севастопольська міські ради в межах території здійснення їх повноважень приймають рішення про викуп земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, у порядку, визначеному цим Законом, для таких суспільних потреб:
будівництво, капітальний ремонт, реконструкція та обслуговування лінійних об'єктів та об'єктів транспортної і енергетичної інфраструктури, пов'язаних з обслуговуванням відповідно територіальної громади села, селища, міста (доріг, мостів, естакад, газо- та водопроводів, ліній електропередачі, зв'язку, аеропортів, нафтових та газових терміналів, електростанцій), та об'єктів, необхідних для їх експлуатації;
розташування об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення;
створення міських парків, будівництво дошкільних навчальних закладів, майданчиків відпочинку, стадіонів та кладовищ.
Згідно із статтею 12 Закону України "Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності", викуп земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, здійснюється шляхом укладення договору купівлі-продажу, що підлягає нотаріальному посвідченню. У разі надання особі у власність земельної ділянки чи іншого майна замість викупленого може укладатися договір міни.
Викуп земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, може здійснюватися лише за згодою їх власників.
У разі досягнення згоди щодо викупу земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, сторони укладають договір купівлі-продажу (іншого правочину, що передбачає передачу права власності).
У разі якщо протягом одного року з дня прийняття рішення про викуп земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, для суспільних потреб (крім випадків, коли допускається примусове відчуження цих об'єктів з мотивів суспільної необхідності) договір купівлі-продажу (іншого правочину, що передбачає передачу права власності) з власником земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, не укладений, таке рішення втрачає чинність.
Рішення про викуп земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, для суспільних потреб з підстав, які допускають примусове відчуження цих об'єктів з мотивів суспільної необхідності, втрачає чинність у разі, якщо протягом одного року з дня прийняття рішення відповідний орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування не звернувся до суду з позовом про примусове відчуження цих об'єктів або якщо рішення суду про відмову у задоволенні цього позову набрало законної сили.
У разі втрати чинності рішенням про викуп земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з підстав, які допускають примусове відчуження цих об'єктів з мотивів суспільної необхідності, прийняття рішення про викуп таких об'єктів з цих же підстав допускається не раніше ніж через два роки.
На виконання розпорядження Київської обласної держаної адміністрації від 22.12.2014 року № 456, Макарівська районна державна адміністрація прийняла розпорядження від 09.12.2015 року № 455 (зі змінами внесеними розпорядженням Макарівської районної державної адміністрації від 25.05.2016 року № 269) "Про викуп або примусове відчуження земельних ділянок, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності з подальшим наданням цих земельних ділянок у постійне користування державному підприємству "Національна енергетична компанія "Укренерго" із зміною їх цільового призначення для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування заходів повітряної лінії напругою 330 кВ Новокиївська - Сєвєрна на електричну підстанцію напругою 750 кВ "Київська".
Статтею 15 Закону України "Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності" передбачено, що у разі неотримання згоди власника земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з викупом цих об'єктів для суспільних потреб зазначені об'єкти можуть бути примусово відчужені у державну чи комунальну власність лише як виняток з мотивів суспільної необхідності і виключно під розміщення:
об'єктів національної безпеки і оборони;
лінійних об'єктів та об'єктів транспортної і енергетичної інфраструктури (доріг, мостів, естакад, магістральних трубопроводів, ліній електропередачі, аеропортів, морських портів, нафтових і газових терміналів, електростанцій) та об'єктів, необхідних для їх експлуатації;
об'єктів, пов'язаних із видобуванням корисних копалин загальнодержавного значення;
об'єктів природно-заповідного фонду;
кладовищ.
Примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, допускається, як виняток, з мотивів суспільної необхідності лише в разі, якщо будівництво зазначених у частині першій цієї статті об'єктів передбачається здійснити із застосуванням оптимального варіанта з урахуванням економічних, технологічних, соціальних, екологічних та інших чинників.
Примусове відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності здійснюється за рішенням суду.
Враховуючи, що Лінія електропередачі 750 кВ для видачі потужностей Рівненської та Хмельницької атомних електростанцій: ПС 750 кВ "Київська" із заходами, повітряна лінія 750-330 кВ", до складу якого входить будівництво заходів повітряної лінії електропередачі напругою 330 кВ Новокиївська-Сєвєрна на електричну підстанцію напругою 750 кВ "Київська має проходити по території декількох районів та те, що розпорядження Київської обласної державної адміністрації № 456 "Про заходи щодо викупу або примусового відчуження земельних ділянок, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, з подальшим їх наданням у постійне користування ДП "Національна енергетична компанія "Укренерго" прийнято 22.12.2014 року, а з позовом про примусове відчуження у державну власність з мотивів суспільної необхідності частини земельної ділянки Макарівська районна державна адміністрація Київської області звернулася лише 09.12.2016 року, тобто з пропуском річного строку з дня прийняття Київською обласною державною адміністрацією розпорядження № 456, яке в силу статті 12 Закону України "Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності" втратило чинність, колегія суддів приходить до висновку про безпідставність позовних вимог.
За даних обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а рішення суду першої інстанції слід залишити без змін з вищенаведених мотивів.
Керуючись статтями 160, 167, - 183-1, 195, 196, 198, 200, 203, 206 Кодексу адміністративного судочинства України,
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу Макарівської районної державної адміністрації Київської області - залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 02.03.2017 року у справі за позовом Макарівської районної державної адміністрації Київської області до ОСОБА_3, третя особа - Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго", про примусове відчуження у державну власність з мотивів суспільної необхідності частини земельної ділянки, зобов'язання вчинити певні дії - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді:
О.Є. Донець
О.В. Голяшкін
В.Ф. Мороз