ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 червня 2017 року м. Київ К/800/35537/16
|
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
Єрьоміна А.В.(головуючий);
Кравцова О.В., Калашнікової О.В.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою Міністерства внутрішніх справ України на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 4 жовтня 2016 року та постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2016 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2016 року ОСОБА_4 (далі - позивач) звернувся до Житомирського окружного адміністартивного суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, у якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання до органів Пенсійного фонду України інформації про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку йому пенсії;
- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області інформацію про зміни у грошовому утриманні та довідку про розмір його грошового забезпечення;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неперерахування йому пенсії згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (900-19)
, постанови Кабінету Міністрів України № 900 від 23.12.2015 (900-2015-п)
, статті 63 Закону України "Про Пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (988-2015-п)
та № 947 від 18.11.2015 (947-2015-п)
" Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 (268-2006-п)
";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області здійснити перерахунок його пенсії.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 04.10.2016 адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання інформації про зміни у грошовому утриманні до органів Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_4.
Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України надіслати інформацію про зміни у грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_4.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Житомирського апеляційного адм. іністративного суду від 30.11.2016 апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України задоволено частково, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 04.10. 2016 скасовано та прийнято нову постанову, якою частково задоволено позовні вимоги.
Визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання інформації про зміни у грошовому забезпеченні до Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_4.
Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України інформацію про зміни у грошовому забезпеченні для перерахунку пенсії ОСОБА_4.
В задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
У касаційній скарзі, Міністерство внутрішніх справ України, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального та матеріального права, просить оскаржувані рішення скасувати, ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Заслухавши доповідача, здійснивши перевірку матеріалів справи та доводів касаційної скарги, суд вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Як встановлено судом апеляційної інстанції, позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9.04.1992 № 2262-XII (2262-12)
(далі - Закон № 2262-XII (2262-12)
).
У серпні 2016 року позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ України із заявою про направлення до органів Пенсійного фонду України інформації про зміну грошового забезпечення, зумовлену постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 (988-2015-п)
.
Листом від 22.08.2016 № 15/2-Ш-1239 Міністерство внутрішніх справ України відмовило позивачу в направленні такої інформації, посилаючись на те, що постанова Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 (988-2015-п)
не є актом, яким було змінено розміри і види грошового забезпечення поліцейських, оскільки цим нормативно-правовим актом розмір і види грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше. До цього такої категорії працюючих не було.
На звернення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок йому пенсії позивач отримав лист від 15.08.2016 № 1306/Ш-11, яким управління повідомило, що перерахунок пенсії проводиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням, наданих уповноваженими структурними підрозділами міністерств та відомств. Проте, на даний час інформація про підстави проведення перерахунку пенсії не надходила, так само як і Кабінетом Міністрів України не приймалось жодного рішення про зміну розміру хоча би одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для поліцейських після набрання чинності Законом України від 23.12.2015 № 900-VШ " Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (900-19)
.
Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги про визнання протиправної бездіяльності Міністерства внутрішніх справ України щодо не надсилання інформації про зміни у грошовому забезпеченні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для здійснення перерахунку пенсії відносно ОСОБА_4 та зобов'язавши вказаного відповідача надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області інформацію про зміни у грошовому забезпеченні для перерахунку пенсії ОСОБА_4, дійшов висновку, що саме вказане рішення буде належним способом захисту порушеного права
Суд апеляційної інстанції обґрунтовано не погодився з таким висновком суду першої інстанції в повному обсязі вз огляду на наступне.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції Закону з 07.11.2015), всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (45-2008-п)
(далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
(далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (988-2015-п)
внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.
Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (580-19)
зі змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII (900-19)
), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
. Законом України № 900-VIII від 23.12.2015 (900-19)
статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Враховуючи, що саме постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (988-2015-п)
встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, суд першої інстанції дійшов обґрунтованих висновків про те, що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Доводи представника відповідача про те, що Закон України від 23.12.2015 № 900-VIII (900-19)
набув чинності після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 (988-2015-п)
, а тому не має зворотної дії в часі, відповідно, правові підстави для перерахунку позивачеві відсутні, обґрунтовано відхилено судами попередніх інстанцій, оскільки представниками відповідача та третьої особи трактування поняття "зворотна дія нормативно-правового акта у часі" є помилковим та довільними.
В свою чергу, зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.
Конституційним Судом України у рішенні від 9.02.1999 № 1-рп/99 (v001p710-99)
(справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
На день набрання чинності Законом № 900-VIII (900-19)
постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 (988-2015-п)
діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
За приписами пункту 2 Порядку № 45 (45-2008-п)
до обов'язків МВС України належить повідомлення у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.
Разом з тим, як правильно вважає суд апеляційної інстанції, суд першої інстанції визнавши протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надсилання інформації про зміни у грошовому забезпеченні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для здійснення перерахунку пенсії відносно ОСОБА_4 не звернув уваги на приписи пункту 2 Порядку № 45 (45-2008-п)
та на те, що відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (z0135-07)
та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 (z0135-07)
, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Враховуючи приписи зазначених правових норм при застосуванні до правовідносин, що є предметом судового дослідження, суд першої інстанції дійшов обґрунтованих висновків про те, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у не направленні Пенсійному фонду України інформації про підстави перерахунку пенсії позивачеві, однак, помилково зазначив, що протиправність Міністерства внутрішніх справ України полягає у тому, що ним не надсилалася інформація про зміни у грошовому забезпеченні до органів Пенсійного фонду України.
З урахуванням викладеного, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку про те, що судове рішення в названій частині підлягає скасуванню з ухваленням нового - про визнання протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ, яка полягає в не направленні Пенсійному фонду України інформації про підстави перерахунку пенсії позивачеві .
Не може залишатися в силі і судове рішення в частині задоволення позову про зобов'язання Міністерства внутрішніх справ України надіслати інформацію про зміни у грошовому забезпеченні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_4, оскільки вказані вимоги не відповідають приписам пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
.
Та обставина, що в Україні існує єдина державна система пенсійного забезпечення та перебування позивача на пенсійному обліку саме в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області, який, на підставі повідомлення від Пенсійного фонду України мав би скласти відповідні списки та передати їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, які готують відповідні довідки, не може слугувати підставою для відновлення порушеного права позивача в такий спосіб.
З урахуванням викладеного, Вищий адміністративний суд України вважає, що суд апеляційної інстанції об'єктивно, повно, всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, правильно застосував норми матеріального та процесуального права, а тому зробив правильний висновок про часткове задоволення адміністративного позову.
За правилами частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
На підставі викладеного, керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення, а постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2016 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.