ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
26 червня 2017 року м. Київ П/800/592/16
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді:
Шведа Е.Ю. (доповідач),
суддів:
Єрьоміна А.В.,
Кравцова О.В.,
Мороз Л.Л.,
Стрелець Т.Г.,
секретар судового засідання Ярош Д.В.,
за участю: представника позивача Середи Г.М.,
представника відповідача Лаптієва А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника Верховної Ради України Лаптієва Аркадія Миколайовича про закриття провадження у справі за позовом Курісовської сільської ради Лиманського району Одеської області до Верховної Ради України про визнання протиправною та скасування постанови,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом до Курісовської сільської ради Лиманського району Одеської області до Верховної Ради України про визнання протиправною та скасування постанови.
На адресу суду від представника відповідача надійшло клопотання про закриття провадження у справі.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримав зазначене клопотання, просив суд його задовольнити. Представник позивача заперечив проти задоволення клопотання, просив відмовити в його задоволенні.
Заслухавши думку сторін, що з'явились, їх представників, з'ясувавши обставини справи в частині порушеного питання, суд дійшов наступного висновку.
Клопотання представника відповідача мотивовано тим, що відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 17 КАС України спір між суб'єктами владних повноважень допускається лише в одному випадку - з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень. Оскільки позивач - Курісовська сільська рада Лиманського району Одеської області, є суб'єктом владних повноважень, який не оскаржує наявність компетенції у Верховної Ради України на прийняття спірної постанови, то між сторонами відсутній публічно-правовий спір. Відтак, провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
П. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України передбачено, що справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з ч. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Ч. 1 ст. 17 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб'єкт владних повноважень" позначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України).
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
У справі, що розглядається, спір стосується законності постанови Верховної Ради України, перевірка чого здійснюється Вищим адміністративним судом України за правилами ст. - 171-1 КАС України. При цьому, Курісовська сільська рада Лиманського району Одеської області, як орган місцевого самоврядування, в спірних правовідносинах діє не як суб'єкт владних повноважень в розумінні КАС України (2747-15)
, а як орган, що представляє відповідну територіальну громаду відповідно до ст.ст. 2, 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
За таких обставин, цей спір є справою адміністративної юрисдикції, відтак підстав для закриття провадження у справі відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України немає.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що в задоволенні клопотання представника Верховної Ради України Лаптієва А.М. про закриття провадження у справі слід відмовити.
Керуючись статтями 157, 160, 165, - 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
В задоволенні клопотання представника Верховної Ради України Лаптієва Аркадія Миколайовича про закриття провадження у справі відмовити.
Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.
Судді: