ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 червня 2017 року м. Київ К/800/32031/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Донця О.Є.,
суддів: Мороза В.Ф.,
Шведа Е.Ю.,
при секретарі Кальненко О.І.,
за участю представника Запорізької митниці Державної фіскальної служби - Запорожець А.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Запорізької митниці Державної фіскальної служби на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09.06.2015 року у справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Електрометалургійний завод "Дніпроспецсталь ім. А.М. Кузьміна" до Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області, Запорізької митниці Міндоходів про визнання дій протиправними та стягнення переплати ввізного мита,
в с т а н о в и л а:
У серпні 2014 року Публічне акціонерне товариство "Електрометалургійний завод "Дніпроспецсталь ім. А.М. Кузьміна" звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області, Запорізької митниці Міндоходів про визнання дій протиправними та стягнення переплати ввізного мита, в якому просило:
- визнати протиправною відмову митниці у поверненні Публічному акціонерному товариству "Електрометалургійний завод "Дніпроспецсталь ім. А.М. Кузьміна" суми митних платежів за ВМД від 22.04.2013 року № 112030000/2013/010135 у розмірі 34119,40 грн.;
- визнати протиправною бездіяльність митниці щодо ненадання Головному управлінню Державної казначейської служби України у Запорізькій області висновку про повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених коштів за ВМД від 22.04.2013 року № 112030000/2013/010135у розмірі 34119,40 грн.;
- стягнути з Державного бюджету України на користь позивача переплату ввізного мита у сумі 34119,40 грн.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 30.09.2014 року у задоволенні позовних вимог Публічному акціонерному товариству "Електрометалургійний завод "Дніпроспецсталь ім. А.М. Кузьміна" було відмовлено.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09.06.2015 року апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Електрометалургійний завод "Дніпроспецсталь ім. А.М. Кузьміна" було задоволено частково. Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 30.09.2014 року - скасовано та ухвалено нову постанову, якою позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Електрометалургійний завод "Дніпроспецсталь ім. А.М. Кузьміна" - задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Запорізької митниці Міндоходів щодо ненадання Головного управління Державної казначейської служби України в Запорізькій області висновку про повернення Публічному акціонерному товариству "Електрометалургійний завод "Дніпроспецсталь ім. А.М. Кузьміна" з Державного бюджету України надмірно сплачених коштів за вантажно-митною декларацією від 22.04.2013 року у № 112030000/2013/010135 в розмірі 34119,40 грн. Стягнуто з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Електрометалургійний завод "Дніпроспецсталь ім. А.М. Кузьміна" переплату ввізного мита у сумі 34119,40грн. В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
У касаційній скарзі Запорізька митниця Державної фіскальної служби України, не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на допущені судом порушення норм матеріального права, просить скасувати постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09.06.2015 року та залишити в силі постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 30.09.2014 року.
Публічним акціонерним товариством "Електрометалургійний завод "Дніпроспецсталь ім. А.М. Кузьміна" подано заперечення на касаційну скаргу, в яких воно просить залишити касаційну скаргу Запорізької митниці Державної фіскальної служби України без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції - без змін.
Перевіривши наведені в касаційній скарзі доводи, заперечення на неї, рішення судів щодо правильності застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 20.02.2014 року визнано протиправним та скасовано рішення Запорізької митниці від 22.04.2013 року № 112030000/2013/00348/2 про коригування митної вартості товарів; визнано протиправною та скасовано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 112030000/2013/00368 від 22.04.2013 року.
Після скасування в судовому порядку вищезазначених рішень митного органу, позивач 07.04.2014 року звернувся до митниці із заявою про повернення надмірно сплачених до бюджету грошових коштів за ВМД від 22.04.2013 року № 112030000/2013/010135 в сумі 34119,40 грн. Однак, митним органом листом від 07.08. 2013 року № 07.1-02-10-24/1846 Публічному акціонерному товариству "Електрометалургійний завод "Дніпроспецсталь ім. А.М. Кузьміна" було відмовлено у поверненні надмірно сплачених коштів.
Не погоджуючись з даним рішенням, Публічне акціонерне товариство "Електрометалургійний завод "Дніпроспецсталь ім. А.М. Кузьміна" звернулося до суду з даним позовом.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3, 4 розділу III Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби від 20.07.2007 року № 618 (z1097-07) , для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.
Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.
Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.
Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.
Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, форма якого наведена в додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20.07.2007 року № 611/147 (z1095-07) , керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.
Згідно із пунктами 2, 3, 5, 7, Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби та Державного казначейства України від 20.07.2007 року № 611/147 (z1095-07) , повернення помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів здійснюється на підставі висновку митного органу, оформленого відповідно до заяви платника податків, яка подається до митного органу, що здійснював оформлення митної декларації.
Платник подає заяву про повернення помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів відповідно до пункту 1 розділу III Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 року № 618 (z1097-07) , в якій зазначаються напрями зарахування коштів, які повертаються. Заява подається не пізніше 1095 дня, наступного за днем зарахування коштів на депозитний рахунок 3734.
Митні органи за місцем оформлення митної декларації на підставі заяви платника готують висновок про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, форма якого наведена в додатку 1, та не пізніше 5-ти робочих днів від дня прийняття керівником (заступником керівника) митного органу рішення про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, направляють його згідно з реєстром висновків про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, форма якого наведена в додатку 2, для виконання відповідним органам Державного казначейства України.
При поверненні митних та інших платежів відповідно до статті 264 Митного кодексу України митні органи подають до органів Державного казначейства України Висновок не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 30-денного строку з дня прийняття відповідного рішення митним органом.
На підставі отриманого Висновку відповідний орган Державного казначейства України готує платіжні документи на перерахування коштів з рахунку з обліку доходів державного бюджету на рахунок, зазначений у Висновку, та протягом 5-ти робочих днів від дати отримання Висновку здійснює повернення коштів з бюджету.
Враховуючи вищенаведені норми та те, що оскільки відповідний орган Державного казначейства України не приймав рішення про відмову у поверненні надмірно сплачених коштів, колегія суддів приходить до висновку про те, що вимога про стягнення з Державного бюджету України на користь позивача переплати ввізного мита у сумі 34119,40 грн. є передчасною та не підлягає задоволенню.
Таким чином, оскільки обставини справи встановлені з достатньою повнотою, але рішення суду апеляційної інстанції частині стягнення з Державного бюджету України на користь позивача переплати ввізного мита у сумі 34119,40 грн. ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права, воно підлягає частковому скасуванню з ухваленням нового рішення.
Статтею 225 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині.
Керуючись статтями 160, 167, 220, 221, 223, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
п о с т а н о в и л а:
Касаційну скаргу Запорізької митниці Державної фіскальної служби - задовольнити частково.
Постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09.06.2015 року - змінити.
Рішення в частині стягнення з Державного бюджету України на користь позивача переплати ввізного мита у сумі 34119,40 грн. - скасувати та прийняти в цій частині нове рішення, яким у задоволені позовних вимог в цій частині - відмовити.
В решті постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09.06.2015 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, передбаченому статтями 235 - 244 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді:
О.Є. Донець
В.Ф. Мороз
Е.Ю. Швед