ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 червня 2017 року м. Київ К/800/21030/16
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді - Загороднього А.Ф.,
суддів: Заїки М.М., Мойсюка М.І.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління Національної поліції в Київській області
на постанову Київського окружного адміністративного суду від 23 травня 2016 року
та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 06 липня 2016 року
у справі № 810/892/16
за позовом ОСОБА_1
до Атестаційної комісії Головного управління Національної поліції в Київській області, Головного управління Національної поліції в Київській області, Березанського відділення поліції відділу Переяслав-Хмельницького відділу поліції
про визнання незаконним та скасування рішення, поновлення на роботі, -
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до атестаційної комісії ГУ Нацполіції в Київській області, ГУ Нацполіції в Київській області, Березанського ВП відділу Переяслав-Хмельницького відділу поліції, в якому просив визнати протиправним та скасувати наказ, поновити на посаді та вчинити певні дії.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 23 травня 2016 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення атестаційної комісії № 4 ГУ НП в Київській області, оформлене протоколом № 09/12/15/04-3 від 09.12.2015 року, наказ ГУ НП в Київській області від 17.02.2016 в частині звільнення майора поліції позивача зі служби в поліції у запас Збройних сил та наказ ГУ НП в Київській області від 21.03.2016 р. № 125 о/с про часткову зміну до пункту наказу від 17.02.2016 р. № 77 о/с. Поновлено ОСОБА_1 на посаді інспектора Березанського ВП Переяслав-Хмельницького відділу поліції ГУ НП в Київській області. Стягнуто з ГУ НП в Київській області на користь ОСОБА_1 суму середнього грошового забезпечення за час вимушеного прогулу за період з 26.02.2016 року по 23.05.2016 року у розмірі 12327,96 грн. та моральну шкоду в сумі 5000 грн. В іншій частині позову відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 06 липня 2016 року скасовано в частині задоволення позовних вимог щодо стягнення з ГУ НП в Київській області на користь ОСОБА_1 моральної шкоди в сумі 5000 грн. та в цій частині ухвалено нову постанову, якою в задоволенні позову відмовлено. В іншій частині постанову Київського окружного адміністративного суду від 23 травня 2016 року залишено без змін.
Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, ГУ Нацполіції в Київській області, подало касаційну скаргу, в якій просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Перевіривши доводи касаційної скарги, рішення судів першої та апеляційної інстанцій щодо правильності застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що з лютого 2007 року ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, а з 07 листопада 2015 року призначено на посаду інспектора Березанського відділення поліції Переяслав-Хмельницького відділу поліції ГУ НП в Київській області, як прибулого з Міністерства внутрішніх справ в порядку пере атестування та присвоєно спеціальне звання капітана поліції.
Наказом поліції ГУ Національної поліції в Київській області від 17.02.2016 року № 77 о/с Хмельницькій області звільнено позивача зі служби в поліції згідно пункту 5 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через службову невідповідність). Наказом ГУНП в Київській області від 21.03.2016 року № 125 о/с внесено зміни до наказу ГУНП від 17.02.2016 року № 77 о/с, яким змінено дату звільнення позивача на 25.02.2016 року.
Підставою для прийняття оспорюваного наказу слугувало рішення (висновок) атестаційної комісії № 4 ГУ НП в Київській області, оформлене протоколом від 09.12.2015 року б/н.
Відповідно до статті 58 Закону України "Про Національну поліцію" призначення на посаду поліцейського здійснюється безстроково (до виходу на пенсію або у відставку), за умови успішного виконання службових обов'язків. Строкове призначення здійснюється в разі заміщення посади поліцейського на період відсутності особи, за якою відповідно до закону зберігається посада поліцейського, та посад, призначенню на які передує укладення контракту.
Крім того, згідно пункту 9 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (580-19) видання наказу про призначення є самостійною і достатньою підставою для призначення колишніх працівників міліції на посади, створені в структурі Національної поліції України.
Тобто, зазначений пункт Закону України "Про Національну поліцію" (580-19) не передбачає процедури переатестування колишніх працівників міліції на предмет відповідності посаді як під час прийняття, так і після прийняття на службу в поліцію для подальшого проходження служби.
Тоді як, відповідно до приписів частини першої статті 57 Закону України "Про Національну поліцію" атестування поліцейських проводиться з метою оцінки їхніх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри.
Перелік підстав для атестування визначено у частині другій статті 57 Закону України "Про Національну поліцію", так, атестування поліцейських проводиться:
1) при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу;
2) для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність;
3) для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
Кожна з зазначених підстав для проведення атестування повинна бути зв'язана з певними передумовами, зокрема, атестування яке призначається для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність повинне бути зумовлене існуванням реальних підстав до звільнення, як то неналежне виконання службових обов'язків, порушення установленого чинним законодавством порядку і правил несення служби тощо.
Разом з тим, судами попередніх інстанцій встановлено, що на підставі особистої заяви позивача, наказом ГУ НП в Київській області від 07.11.2015 р. № 1 о/с позивача без проведення конкурсу призначено на посаду інспектора Березанського відділення поліції Переяслав-Хмельницького відділу поліції ГУ НП в Київській області з присвоєнням спеціального звання - "капітан поліції", отже позивач прийнятий на службу до поліції на умовах, визначених пунктами 9 та 12 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (580-19) шляхом видання наказу про призначення за його згодою.
Крім того, судами попередніх інстанцій досліджено, що зі змісту наказу ГУ НП в Київській області 23 листопада 2015 року № 16 вбачається, що він не містить посилань на підстави для атестування поліцейських, передбачені частиною другою статті 57 Закону України "Про Національну поліцію", тоді як в ньому вказано лише про мету проведення атестування.
Водночас, судами встановлено, що атестування позивача проведено у порядку атестації усіх поліцейських Національної поліції з метою оцінки їх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри, що відповідає положенням частини першої статті 57 Закону № 580-VIII.
Окрім цього, досліджено протиправність оспорюваного рішення (висновку) атестаційної комісії № 4 ГУ НП в Київській області, оформленого протоколом від 09.12.2015 року б/н, так як воно проведено всупереч Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ від 17 листопада 2015 року № 1465 (z1445-15) .
Наведене підтверджується відсутністю мотивів, якими комісія керувалась під час прийняття такого рішення, зокрема, в протоколі відсутні будь-які посилання на обставини, що свідчать про недостатній рівень теоретичних знань та професійних якостей позивача, чи інші дані, які б свідчили про його низький професійний потенціал; невідповідність позивача оновленим вимогам суспільства до професії поліцейського, інших обставин, що свідчать про невідповідність особи позивача посаді, яку він займає.
Враховуючи, що мета атестування, визначена у частині першій статті 57 Закону № 580-VIII, не утворює самостійну підставу для проведення атестування і перебуває у системному взаємозв'язку з вичерпними підставами, визначеними у частині другій статті 57 Закону № 580-VIII, тобто, цей Закон не передбачає проведення атестування без настання обставин, визначених частиною другою статті 57 цього Закону, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку про протиправність дій відповідача щодо включення позивача до списку поліцейських, які підлягають атестуванню, оскільки правові підстави для проведення атестації позивача були відсутні.
Частиною першою та другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Однак, судами попередніх інстанцій встановлено відсутність жодних доводів на підтвердження обґрунтованості та правомірності рішення (висновку) атестаційної комісії, як і не надано обґрунтованих доводів щодо неможливості прийняття відносно позивача іншого, ніж передбаченого підпунктом 4 пункту 15 Розділу ІV Інструкції № 1465 (z1445-15) , висновку, зокрема, займаній посаді не відповідає та підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
Колегія суддів вбачає, що результати тестування обов'язково враховуються атестаційною комісією, однак вони не мають вирішального значення та мають оцінюватись разом з іншими матеріалами, що були подані до атестування, і відповідно, таке рішення, незалежно від форми його оформлення (протокол, окремий акт), повинно бути мотивованим, детальним і повним, відображати усі суттєві обставини, що мали вплив на його прийняття.
З огляду на викладене, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли вірного висновку про протиправність рішення (висновку) атестаційної комісії щодо невідповідності ОСОБА_1 займаній посаді та звільнення його зі служби в поліції через службову невідповідність, оскільки останнє прийнято без урахування усіх обставин, що мали значення для його прийняття, а також за відсутності повного, всебічного розгляду та дослідження всіх матеріалів.
Також, суд апеляційної інстанції правильно вирішено питання щодо стягнення з відповідача на користь позивача грошового забезпечення за час вимушеного прогулу за період з 26 лютого 2016 року по 23 травня 2016 року у розмірі 12327,96 грн.
Отже, доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального чи процесуального права, що призвело або могло б призвести до невірного вирішення спору, а тому оскаржувані судові рішення є законними та обґрунтованими, і підстави для їх скасування відсутні.
Керуючись статтями 220, - 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Головного управління Національної поліції в Київській області відхилити.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 06 липня 2016 року та постанову Київського окружного адміністративного суду від 23 травня 2016 року, змінену рішенням суду апеляційної інстанції, залишити без змін.
Ухвала може бути переглянута Верховним Судом України у порядку, строки та з підстав, передбачених главою третьою розділу ІV Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) .
Головуючий
Судді
А.Ф. Загородній
М.М. Заїка
М.І. Мойсюк