ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 червня 2017 року м. Київ К/800/40351/15
|
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Черпака Ю.К. (судді-доповідача), Іваненко Я.Л., Мойсюка М.І.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Львівське АТП-14631" до Дрогобицької районної державної адміністрації Львівської області, треті особи на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору: Мале колективне підприємство "Транс-екіпаж", Товариство з обмеженою відповідальністю "Канзас", Товариство з обмеженою відповідальністю "Сігма" про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Канзас" на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2015 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 18 серпня 2015 року,
в с т а н о в и в:
У січні 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Львівське АТП-14631" (далі - ТОВ "Львівське АТП-14631") звернулось з адміністративним позовом до Дрогобицької районної державної адміністрації Львівської області (далі - Дрогобицька РДА), в якому просило:
- визнати протиправним та скасувати рішення конкурсного комітету з розгляду конкурсних пропозицій Дрогобицької районної державної адміністрації Львівської області, оформлене протоколом № 1 засідання Конкурсного комітету від 14 листопада 2014 року, в частині недопущення ТОВ "Львівське АТП-14631" до участі в конкурсі та визначення переможцем конкурсу на об'єкті № 2 мале колективне підприємство "Транс-екіпаж", а перевізником претендентом, який посів друге місце - Товариство з обмеженою відповідальністю "Канзас" (далі - ТОВ "Канзас");
- визнати протиправним та скасувати рішення конкурсного комітету, оформлене протоколом засідання від 10 грудня 2014, в частині недопущення ТОВ "Львівське АТП-14631" до участі у конкурсі та визначення переможцем конкурсу на об'єкті № 2 мале колективне підприємство "Транс-екіпаж", а перевізником претендентом, який посів друге місце - ТОВ "Канзас";
- визнати протиправним та скасувати пп.1.1 п.1 розпорядження Дрогобицької районної державної адміністрації Львівської області від 12 грудня 2014 року № 315 "Про введення в дію рішення конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі Дрогобицького району" в частині визначення переможцем на об'єкті конкурсу мале колективне підприємство "Транс-екіпаж", а перевізником-претендентом, який посів друге місце - ТОВ "Канзас";
- визнати протиправним та скасувати п.1 розпорядження Дрогобицької районної державної адміністрації Львівської області від 17 грудня 2014 року № 318 "Про відмову перевізника-претендента, який визнаний переможцем конкурсу з визначення автомобільних перевізників на приміських маршрутах загального користування, що не виходять за межі Дрогобицького району";
- зобов'язати Дрогобицьку районну державну адміністрацію Львівської області провести новий конкурс на наступних маршрутах загального користування: № 115 Дрогобич АС-Ступниця, № 117 Дрогобич АС-Долішній Лужок, № 148А Стебник АС-Дрогобич, № 154 Дрогобич АС-Старе Село.
В обґрунтування позовних вимог зазначало, що відповідачем безпідставно не допущено ТОВ "Львівське АТП-14631" до участі у конкурсі з визначення автомобільних перевізників на приміських маршрутах загального користування, що не виходить за межі Дрогобицького району.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 18 серпня 2015 року, адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення конкурсного комітету з розгляду конкурсних пропозицій Дрогобицької районної державної адміністрації, оформлене протоколом № 1 засідання конкурсного комітету з розгляду поданих конкурсних пропозицій від 14 листопада 2014 року, в частині недопущення ТОВ "Львівське АТП-14631" до участі в конкурсі.
Визнано протиправним та скасовано рішення конкурсного комітету з розгляду конкурсних пропозицій Дрогобицької районної державної адміністрації, оформлене протоколом № 1 засідання конкурсного комітету з розгляду поданих конкурсних пропозицій від 14 листопада 2014 року, в частині визначення переможцем на об'єкті конкурсу № 2 мале колективне підприємство "Транс-екіпаж", а претендентом-перевізником, що посів друге місце - ТОВ "Канзас".
Визнано протиправним та скасовано рішення конкурсного комітету з розгляду конкурсних пропозицій Дрогобицької районної державної адміністрації, оформлене протоколом № 2 засідання конкурсного комітету з розгляду поданих конкурсних пропозицій від 10 грудня 2014 року, в частині недопущення ТОВ "Львівське АТП-14631" до участі в конкурсі.
Визнано протиправним та скасовано рішення конкурсного комітету з розгляду конкурсних пропозицій Дрогобицької районної державної адміністрації, оформлене протоколом № 2 засідання конкурсного комітету з розгляду поданих конкурсних пропозицій від 10 грудня 2014 року, в частині визначення переможцем на об'єкті конкурсу № 2 мале колективне підприємство "Транс-екіпаж", а претендентом-перевізником, що посів 2-ге місце - ТОВ "Канзас".
Визнано протиправним та скасовано підпункт 1.1. пункту 1 розпорядження Дрогобицької районної державної адміністрації № 315 від 12 грудня 2014 року "Про введення в дію рішення конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі Дрогобицького району" в частині визначення переможцем конкурсу на об'єкті конкурсу № 2 мале колективне підприємство "Транс-екіпаж", а претендентом-перевізником, що посів 2-ге місце - ТОВ "Канзас".
Визнано протиправним та скасовано пункт 1 розпорядження Дрогобицької районної державної адміністрації № 318 від 17 грудня 2014 року "про відмову перевізника-претендента, який визнаний переможцем конкурсу з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі Дрогобицького району.
Зобов'язано Дрогобицьку районну державну адміністрацію провести новий конкурс на наступних маршрутах загального користування: № 115 Дрогобич - АС-Ступниця, № 117 Дрогобич АС-Долішній Лужок, № 148А Стебник-АС Дрогобич, № 154 Дрогобич-АС Старе Село.
У касаційній скарзі ТОВ "Канзас", посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить скасувати судові рішення та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції. Зазначає про правомірність рішень та дій відповідача щодо недопущення ТОВ "Львівське АТП-14631" до участі у конкурсі, оскільки підставою для недопущення позивача до участі у конкурсі стало порушення правил дорожнього руху водіїв перевізника, що призвело до скоєння ДТП та травмування осіб.
У запереченнях позивач вказує на те, що порушення ним правил дорожнього руху може впливати лише на зняття з нього відповідної кількості конкурсних балів на самому конкурсі під час розгляду пропозиції перевізника-претендента, та не може бути підставою для недопущення його до участі в конкурсі.
Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Судами встановлено, що розпорядженням Дрогобицької районної державної адміністрації Львівської області "Про затвердження Умов конкурсу з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі Дрогобицького району" від 9 жовтня 2014 року № 232 затверджено умови конкурсу з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі Дрогобицького району та оголошення про проведення такого конкурсу.
10 жовтня 2014 року в газеті "Франковий край" у № 39(49) відповідачем опубліковано оголошення про конкурс, в якому зазначено, що визначення переможця відбудеться 14 листопада 2014 року, а документи для участі у конкурсі приймаються до 28 жовтня 2014 року.
24 жовтня 2014 року позивачем подано пакет документів для участі у вказаному конкурсі на об'єктах: № 2 по маршрутах № 115 Дрогобич АС-Ступниця, № 117 Дрогобич АС-Долішній Лужок, № 148А Стебник АС-Дрогобич, № 154 Дрогобич АС-Старе Село; № 5 по маршруті № 148 Дрогобич АС Стебник АС.
Відповідно до вимог пункту 28 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 року № 1081 (1081-2008-п)
(далі - Порядок № 1081) 10 жовтня 2014 року опубліковано оголошення про проведення вищевказаного конкурсу та повідомлено, зокрема, що для участі у конкурсі автомобільний перевізник відповідно до Порядку № 1081 (1081-2008-п)
, Закону України "Про автомобільний транспорт" від 5 квітня 2001 року № 2344-III (2344-14)
(далі - Закон № 2344), постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту"від 18 лютого 1997 року № 176 (176-97-п)
(далі - Правила № 176) та указу Президента України "Про заходи щодо посилення безпеки пасажирських перевезень автомобільним транспортом" від 20 травня 2004 року № 570/2004 (570/2004)
подає у двох конвертах документи для участі в конкурсі відповідно до Порядку № 1081 (1081-2008-п)
, які в свою чергу пронумеровуються, прошиваються, підписуються уповноваженою особою перевізника-претендента та скріплюються печаткою з позначенням кількості сторінок цифрами і словами.
Відповідачем визначено, що обов'язковими умовами конкурсу, зокрема, по об'єкту № 2 є: дотримання перевізниками-претендентами Закону № 2344-ІІІ (2344-14)
та Правил № 176 (176-97-п)
; наявність 8 автобусів - І, ІІ класу, пасажиромісткістю 22 кожен; технічні та екологічні показники автобусів повинні відповідати вимогам безпеки, охорони праці, державним стандартам, мати відповідний сертифікат, бути зареєстрованими відповідно до чинного законодавства, перебувати в належному технічному санітарному стані; виконання вимог постанови КМУ від 03.12.2009 року № 1310 (1310-2009-п)
щодо забезпечення роботи на приміських автобусних маршрутах загального користування (в межах визначеного об'єкта конкурсу) не менше як одного транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями або підтверджені наміри щодо придбання терміном до двох місяців транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями.
Також, було зазначено, що додатковою умовою конкурсу є наявність GPS-модулів, або угоди у формі заяви довільної форми щодо зобов'язанняобов'язкового встановлення GPS-модулів на транспортні засоби (автобуси), які будуть використовуватися на маршруті, що є об'єктом конкурсу, з подальшим підключенням до єдиного реєстру.
Розмір плати за участь у конкурсі встановлено в розмірі 0 грн.
Позивач, як перевізник-претендент, 24 жовтня 2014 року подав всі необхідні та належним чином оформлені документи для участі в конкурсі на об'єктах конкурсу № 2 та № 5 на наступні маршрути: № 115 Дрогобич АС-Ступниця, № 117 Дрогобич АС- Долішній Лужок, № 148 АСтебник АС- Дрогобич АС, № 154 Дрогобич АС- Старе Село та № 148 Дрогобич АС - Стебник АС.
Проте, протоколом № 1 засідання районного конкурсного комітету з розгляду поданих конкурсних пропозицій від 14 листопада 2014 року, конкурсний комітет прийняв рішення про недопущення ТОВ "Львівське АТП-14631" до участі в конкурсі у зв'язку з порушенням вимог пункту 8 статті 34, статті 45 Закону № 2344 та пункту 12 Порядку № 1081 (1081-2008-п)
.
Також 14 листопада 2014 року конкурсним комітетом прийнято рішення про визнання переможцем на об'єкті № 2 МКП "Транс-екіпаж" із загальною кількістю балів 44, перевізником-претендентом, який посів друге місце - ТзОВ "Канзас" з 26 балами.
Дрогобицька РДА розпорядженням від 4 грудня 2014 року № 302 ввела в дію рішення конкурсного комітету від 14 листопада 2014 року, відповідно до пункту 1 якого визначено переможців конкурсу з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі Дрогобицького району на об'єктах № 1, № 3 та № 5.
Рішення конкурсного комітету від 14 листопада 2014 року про визнання переможцем на об'єкті № 2 МКП "Транс-екіпаж" розпорядженням Дрогобицької РДА від 4 грудня 2014 року № 302 в дію не введено.
10 грудня 2014 року відбулося повторне засідання районного конкурсного комітету з розгляду конкурсних пропозицій, поданих перевізниками-претендентами на приміські автобусні маршрути загального користування, що не виходять за межі Дрогобицького району, на об'єктах № 2 та № 4.
За протоколом, продовження засідання конкурсного комітету зумовлено тим, що організатор конкурсу не затвердив його результатів на об'єктах № 2 та № 4 і необхідністю розгляду заяв та скарг, що надійшли до конкурсного комітету.
Рішенням районного конкурсного комітету з розгляду поданих конкурсних пропозицій від 10 грудня 2014 року, викладеним у протоколі № 2, конкурсний комітет недопустивТОВ "Львівське АТП-14631" до участі в конкурсі. Підстави не допуску у протоколі не зазначені.
Цим же рішенням на об'єкті № 2 переможцем визнано МКП "Транс-екіпаж", а перевізником-претендентом, який посів друге місце ТОВ "Канзас".
Дрогобицька РДА розпорядженням № 315 від 12 грудня 2014 року ввела в дію рішення конкурсного комітету від 10 грудня 2014 року, відповідно до пункту 1.1 якого визначено переможцем конкурсу з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі Дрогобицького району на об'єкті № 2 - мале колективне підприємство "Транс-екіпаж", претендентом-перевізником, який посів друге місце - ТОВ "Канзас".
Мале колективне підприємство "Транс-Екіпаж" листом від 11 грудня 2014 року № 347 повідомило Дрогобицьку РДА про відмову від зобов'язань переможця конкурсу від 10.12.2014 року на об'єкті № 2 в складі маршрутів №№ 115, 117, 148а, 154 у зв'язку із неможливістю виконання зобов'язань.
Розпорядженням Дрогобицької РДА від 17 грудня 2014 року № 318 у зв'язку із відмовою перевізника-претендента МКП "Транс-Екіпаж", який визнаний переможцем конкурсу з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі Дрогобицького району, від укладення договору, пунктом 1 укладено договір з перевізником - претендентом, який посів друге місце на об'єкті № 2 - ТОВ "Канзас".
Не погоджуючись з відмовою Дрогобицкої РДА щодо участі ТОВ "Львівське АТП-14631" у конкурсі з визначення перевізників на автобусних маршрутах, який відбувся 14 листопада 2014 року та 10 грудня 2014 року, а також з прийнятими рішеннями щодо визначення переможців конкурсу та введення їх в дію, підприємство звернулось до суду з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку, що дії відповідача щодо недопущення позивача до участі у конкурсі та як наслідок прийняття вищевказаних рішень є неправомірними та незаконними, а тому наявні підстави для їх скасування.
Колегія суддів погоджується з такими висновками судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.
Відповідно до статті 45 Закону № 2344 у конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону. До участі в конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, які: визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство чи ліквідацію як суб'єкта господарювання; подали до участі в конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію; не відповідають вимогам статті 34 цього Закону; передбачають використовувати на маршрутах автобуси, переобладнані з вантажних транспортних засобів.
Статтею 34 Закону № 2344 встановлені вимоги автомобільного перевізника, відповідно до яких автомобільний перевізник повинен: виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; утримувати транспортні засоби в належному технічному і санітарному стані та забезпечувати їх зберігання відповідно до вимог статті 21 цього Закону; забезпечувати контроль технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут; забезпечувати проведення медичного контролю стану здоров'я водіїв; організувати проведення періодичного навчання водіїв методам надання домедичної допомоги потерпілим від дорожньо-транспортних пригод; забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства; забезпечувати проведення стажування та інструктажу водіїв у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту; забезпечувати безпеку дорожнього руху; забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.
Пунктом 12 Порядку № 1081 (1081-2008-п)
передбачені підстави для прийняття рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, відповідно до яких: перевізник подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію;2) визнаний банкрутом або щодо якого порушено провадження у справі про банкрутство (за винятком того, стосовно якого проводиться процедура санації), або який перебуває у стадії ліквідації;3) не відповідає вимогам статті 34 Закону України "Про автомобільний транспорт";4) не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов'язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів). Достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків для міського, приміського сполучення та 20 відсотків для міжміського сполучення;5) має несплачені штрафні санкції, накладені Укртрансінспекцією, або водії якого мають несплачені штрафи, накладені відповідно до статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неоскаржені у судовому порядку (що були накладені не пізніше ніж за 20 днів до дати проведення конкурсу);6) подав конкурсну пропозицію, що не відповідає обов'язковим та додатковим умовам конкурсу, крім випадків, передбачених частиною третьою статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для не допуску ТОВ "Львівське АТП-14631" до участі в конкурсі 14 листопада 2014 року стала невідповідність підприємства вимогам статті 34 Закону № 2344-III щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, що, як вказано у протоколі № 1 засідання районного конкурсного комітету з розгляду поданих конкурсних пропозицій від 14 листопада 2014 року, є порушенням пункту 8 статті 34, статті 45 № 2344-III та пункту 12 Порядку № 1081 (1081-2008-п)
.
Таке рішення прийняте на підставі інформації про те, що з вини водіїв перевізника ТОВ "Львівське АТП-14631" за період з 10 жовтня 2013 року по 10 жовтня 2014 року здійснено 3 ДТП, в результаті яких 9 осіб-пасажирів були травмовані з різними ступенями травм.
Проте, за приписами пункту 40 Порядку № 1081 (1081-2008-п)
зазначена обставина щодо наявності та тяжкості порушення безпеки дорожнього руху враховується конкурсним комітетом під час проведення конкурсу.
При цьому постановою Львівського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2014 року у справі за позовом "Львівське АТП - 14631" до Дрогобицької районної державної адміністрації про визнання протиправними дії, рішень та зобов'язання вчинити дії № 813/5585/14, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2015 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 26 жовтня 2016 року, встановлено, що пунктом 12 Порядку № 1081 (1081-2008-п)
визначено виключні підстави, за наявності яких конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника,серед яких не наведено таких підстав як наявність ДТП з вини водіїв перевізника, такі лише можуть впливати на нарахування балів.
Зазначеним рішенням визнано протиправним та скасовано рішення конкурсного комітету з розгляду конкурсних пропозицій Дрогобицької районної державної адміністрації, оформлене протоколом № 3 засідання конкурсного комітету з розгляду конкурсних пропозицій від 08.08.2014 року, в частині недопущення ТОВ "Львівське АТП-14631" до участі в конкурсі. Однією з підстав недопущення ТОВ "Львівське АТП-14631" до участі в конкурсі було наявність аналогічної інформації про ДТП з вини водіїв перевізника.
За правилами частини першої статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Частиною 5 статті 124 Конституції України передбачено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України i є обов'язковими до виконання на всій території України. Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України (2747-15)
) постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб i підлягає виконанню на всій території України.
Тобто, відмовляючи у допуску позивача до участі у конкурсі з визначення автомобільних перевізників на приміських маршрутах загального користування, що не виходить за межі Дрогобицького району,з підстав порушення водіями перевізника правил дорожнього руху, що призвело до скоєння ДТП та травмування осіб, відповідач діяв неправомірно.
З огляду на те, що позивача неправомірно недопущено до участі у конкурсі з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування № 115 Дрогобич АС-Ступниця, № 117 Дрогобич АС- Долішній Лужок, № 148 АСтебник АС- Дрогобич АС, № 154 Дрогобич АС- Старе Село та № 148 Дрогобич АС - Стебник АС, а відповідач, всупереч частини другої статті 71 КАС України, не довів правомірності прийняття свого рішення від 14 листопада 2014 року, то як наслідок і продовження засідання конкурсного комітету 10 грудня 2014 року з прийняттям рішення про визнання переможцем та введенням його в дію є незаконними.
Виходячи з наведеного, колегія суддів вважає, що суди першої та апеляційної інстанції правильно встановили обставини справи, повно дослідили докази по справі та ухвалили рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи викладені в касаційній скарзі не спростовують висновків суду першої та апеляційної інстанції, тому підстави для скасування або зміни рішень відсутні.
Згідно з частиною 3 статті 220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись статтями 220-1, 223, 224, 230, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Канзас" відхилити, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2015 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 18 серпня 2015 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
Судді:
|
Черпак Ю.К.
Мойсюк М.І.
Іваненко Я.Л.
|